posebni režim trgovanja

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska posebni režim trgovanja

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Poseban režim trgovine

Dana 4. ožujka 2008. temeljem članka 201. Pravila Burze Uprava Zagrebačke burze donijela je Upute o posebnom režimu trgovine.

Popis dionica kojima se trguje u posebnom, odnosno redovnom režimu trgovanja u Excel formatu možete preuzeti ovdje:

http://www.zse.hr/default.aspx?id=19349

Evo malo detaljnije informacije, ali sve skupa ne zvuči baš najjasnije. Vidjet ćemo kad krene na što će to ličiti.

Od idućeg tjedna ZSE uvodi poseban režim trgovanja za manje likvidne dionice
03/04/2008

Dionice koje kotiraju na Zagrebačkoj burzi, a koje u jednom tromjesečju ostvare prosječno manje od jedne transakcije dnevno i imaju prosječni dnevni promet manji od 35 tisuća kuna, smatrat će se manje likvidnim dionicama i njima će se od ponedjeljka, 7. travnja ove godine, trgovati po tzv. posebnom režimu trgovine.

Zagrebačka burza je početkom ožujka ove godine donijela Upute o posebnom režimu trgovine, kojima se određuje i da će se dionicama uvrštenim u Službeno i Redovito tržište, dionicama za koje je sklopljen ugovor s Članom za obavljanje poslova Specijalista te onima koje ulaze u neki od indeksa Burze uvijek trgovati u režimu redovite burzovne trgovine.

Manje likvidnima dionicama trgovat će se pak u posebnom režimu trgovine, odnosno isključivo putem postupka analognom postupku predotvaranja, i to svakog trgovinskog dana u vremenu od 11 do 13 sati.

Dionica koja u trgovinskom tjednu ostvari promet od najmanje pola milijuna kuna te najmanje jednu transakciju dnevno i najmanje 15 transakcija u tjednu prebacit će se iz posebnog režima trgovine u režim redovite trgovine.

Dionicama koje se tek uvrštavaju na Burzu pak trgovat će se u režimu redovite trgovine, a dionice koje se primaju u trgovinu u Usporedno tržište odmah prelaze u poseban režim.

Zagrebačka će burza listu dionica u posebnom režimu trgovanja izrađivati temeljem trgovinskih podataka prethodnog kvartala i spomenutih kriterija likvidnosti te će ju, kao i slučajeve prelaska iz jednog u drugi režim trgovanja, objavljivati na svojim internet stranicama te putem obavijesti koju će dostaviti svim svojim članovima prvog petka u tromjesečju.

Prvu listu dionica u posebnom režimu trgovine za drugo tromjesečje ove godine Zagrebačka je burza već objavila na svojim internet stranicama i na njoj se nalazi ukupno 245 manje likvidnih dionica, kojima će se od 7. travnja trgovati po posebnom režimu trgovine.

Objavljena je i lista dionica u režimu redovite burzovne trgovine, a na kojoj je ukupno 130 dionica, među kojima je svih 15 dionica iz prve kotacije, odnosno Službenog tržišta, osam najlikvidnijih dionica Usporednog tržište, dvije iz kotacije zatvorenih investicijskih fondova (ZIF) te 105 dionica iz kotacije javnih dioničkih društava (JDD). (Croatiabiz)

Ignore: KressoM, delux

Jeli netko razumije što će to u praksi značiti za nas koji imamo 5-6 takvih ?
Molim nekog upućenijeg za tumačenje, hvala.

[color=black][/color]

ja sam nešto slično našao na BLSE.
zvuči mi kao neko “gađanje” na neviđeno.pobacaju se nalozi,pa onda šta ispadne…
mislim da je to nešto slično onome pod “aukcijski” način trgovanja na BLSE.

evo i linka.

http://www.blberza.com/v2/staticnainfo.aspx?idinfo=6

6.3.1 PREDOTVARANJE

197. Svrha predotvaranja je ustanovljavanje što realnije i reprezentativnije (prve) cijene određenog vrijednosnog papira u trgovinskom danu.

198. U razdoblju predotvaranja Član unosi u sustav Ponude ili mijenja već unesene Ponude. U trenutku početka kontinuirane trgovine, Trgovinski sustav sukladno algoritmu koji je opisan u tehničkoj dokumentaciji koja se odnosi na opis i uporabu Trgovinskog sustava određuje cijenu otvaranja sukladno unesenim Ponudama. Pri tome, Trgovinski sustav spaja Ponude na kupnju i Ponude na prodaju i pretvara ih u Transakcije po tako izračunatoj cijeni (cijena otvaranja).

http://www.zse.hr/default.aspx?id=10864#_6.3.1_PREDOTVARANJE

hebate poslaše mi pol portfelja u odlagalište[shocked]

to vam ak sam ja dobro skonto, znaći da će se sa tim dionicama svaki dan moći trgovati samo po jednoj jedinstvenoj cijeni koja će biti određena u pre-tradeu.

Ne znam koja je svrha toga. Pa barem te transakcije ne opterećuju burzu. Dobro, tu znaju biti velike oscilacije cijena pa bude i blokada sa desetak tisuća kuna i onda se cijeli mehanizam nepotrebno pokeće. Ali, mislim da neke dionice ne zaslužuju biti u toj skupini pretradea

mislim da se time prvenstveno željelo izbjeći mehanizam stop-tradea koji se najćešće javlja upravo na tim biserima te smanjiti mogućnosti za manipulaciju cijenama

Još uvijek nisam uspio dokučiti kako se u praksi treba odvijati trgovina dionicama na spisku. Ukratko, mogu li brokeru dati nalog da kupi NLKV-R-A (nelikvidnu dionicu) po cijeni od nn,nn kuna ili će ZSE objaviti limite?

Još jedna u nizu bezvezarija!

A da mi je znati što se to postiglo i sa blokadama? – Ništa. Samo se bezveze zaustavi nakratko trgovanje dok jedni sračunaju što dalje i postave naloge, dok drugi ne mogu…. I potom opet kako tko želi ili može. Bezveze. Vjerojatno opet u zaštitu većih igrača kao i sve drugo.


hebate poslaše mi pol portfelja u odlagalište[shocked]

to vam ak sam ja dobro skonto, znaći da će se sa tim dionicama svaki dan moći trgovati samo po jednoj jedinstvenoj cijeni koja će biti određena u pre-tradeu.

Koje [shocked][shocked][shocked]

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

ove…

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


beholder: ” hebate poslaše mi pol portfelja u odlagalište[shocked] to vam ak sam ja dobro skonto, znaći da će se sa tim dionicama svaki dan moći trgovati samo po jednoj jedinstvenoj cijeni koja će biti određena u pre-tradeu. ” Koje [shocked][shocked][shocked]

kosn, mnds, infs [undecid]

eh belaja, sad sam korak do udjeličara [lol] [lol] [lol]

jedva čekam da vidim što karojka ima za reći na to…ha kolega? [lol]

jedino je dobro da će se sada kejmanboj maknuti s kotacije JDDa….samo me interesira dal će za kolegu napraviti poseban monitor za praćenje njegovih perjanica [lol] [lol] [lol] [lol]


6.3.1 PREDOTVARANJE 197. Svrha predotvaranja je ustanovljavanje što realnije i reprezentativnije (prve) cijene određenog vrijednosnog papira u trgovinskom danu. 198. U razdoblju predotvaranja Član unosi u sustav Ponude ili mijenja već unesene Ponude. U trenutku početka kontinuirane trgovine, Trgovinski sustav sukladno algoritmu koji je opisan u tehničkoj dokumentaciji koja se odnosi na opis i uporabu Trgovinskog sustava određuje cijenu otvaranja sukladno unesenim Ponudama. Pri tome, Trgovinski sustav spaja Ponude na kupnju i Ponude na prodaju i pretvara ih u Transakcije po tako izračunatoj cijeni (cijena otvaranja). http://www.zse.hr/default.aspx?id=10864#_6.3.1_PREDOTVARANJE

Tragično su zakomplicirali… “burza određuje dane i sate kad će se trgovati u posebnom režimu”???
Potpuno je nejasno što će se događati od 11 do 13 h. ???
Kako će određivati cijenu tamo gdje kupnje trenutno uopće nema ???

[color=black][/color]

New Report

Close