Forum

Naslovnica Forum Tržišta kapitala - Svijet Porez na dividendu i kapitalnu dobit kod ulaganja na stranim tržištima
Pretraživanje
Dionička društva
marcipan 1.12.2006.
Dobar prosjek ocjena
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
-

mskec

Jel zna netko ovo?

Nedavno su mi sjele neke dividende i ne znam kako bi trebalo ici placanje poreza.
Koliko vidim za US dionice su mi "zadrzali" 30% dividende, za Njemacke dionice mi je zadrzano izmedu 3% i 6%.

Jesam ja sada duzan platiti jos 12% poreza + prirez u Hrvatskoj, pa to onda ispada ~42% za US i ~15-18% za Njemacke?

Hrvatska i Njemacka imaju ugovor o dvostrukom oporezivanju [porezna-uprava.hr] i za dividende pise da se mogu oporezivati u ovom slucaju Hrvatskoj:

Dividende koje društvo rezident države ugovornice plaća rezidentu druge države ugovornice mogu se oporezivati u toj drugoj državi.

Sljedeci stavak kaze da se dividende ipak mogu oporezivati i u Njemackoj.
(2) Međutim, takve dividende mogu se oporezivati i u državi ugovornici čiji je rezident društvo koje plaća dividende, i to prema zakonima te države, ali ako je stvarni korisnik dividendi rezident druge države ugovornice, tada porez ne smije biti veći od:

Za ove američke…trebaš priložiti dokaz da su ti već skinuli iznos poreza u visini 30% i na njih ne plaćaš onda nikakav ekstra porez u Hrvatskoj…dok za ove u Njemačkoj ili bilo koje druge…gdje su ti skinuli manje od 12%…kolko se plaća u nas Hrvata….moraš platit razliku…naravno, treba isto potkrijepiti dokazima da si već platio tamo 6%…

marcipan 1.12.2006.
Dobar prosjek ocjena
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
-

jure555

Ako kupite China Telecom ili Petro Chinu na Americkoj burzi, jel porez i dalje30%, naime sto je sa dionicama kojim se trguje na USA trzistu a maticne firme su u drugim zemljama ?

30% ide samo na dividendu..tak da ti tu neće nitko ništa odbit…samo trošak transakcije…a kod nas moraš ako si ostvario dobit…to uredno prijavit i platit na dobit 12% poreza + prirez…

DarMar1 12.4.2017.
Mali krug prijatelja
Korisnik s iskustvom
-

Molim za pomoc oko placanja poreza:

Trgovao sam preko IB-a i imam sljedece rezultate:
Dionice +2000$
Dividende +1000$ (placeno 30% US)
Opcije -1000$
Forex -1000$
Ukupno +1000$

Da li ja mogu samo prijaviti da sam ukupno 1000$ u plusu i platiti na to porez ili treba platiti posebno na dividende ili…??? Treba li im priloziti nekoliko stotina transakcija ili mogu samo pocetno i zavrsno stanje racuna? Nisam do sada bio u situaciji da prijavljujem ovu vrsta poreza pa mi je svaka pomomc dobrodosla.