Pet minuta prije ponoći novi premijer Tihomir Orešković preuzeo Banske dvore

Naslovnica Forum Komentari članaka Pet minuta prije ponoći novi premijer Tihomir Orešković preuzeo Banske dvore

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Dobro je da je Tihomir Orešković otišao u Kitzbuehl. Time je otvoreno pokazao da mu je jasno da će voditi računa o tome da je bitno to što misle naši kreditori, a ne obični ljudi, “raja”. Za taj prvi potez mu svaka čast.

No, šteta da na to odmah nije “prikopčao” nužnost ostvarenja primarnog budžetskog suficita. Taj mrski termin je spomenuo i Nilssen, glavni ekonomist Uni Cerdita ali kao 1,5% BDP-a a ne samo 1% o kojem je govorio Vujčić kao “kočnici” za zaustavljanje grude snijega (rastućeg duga). Neupućenima to može izgledati praktički beznačajno ali jasno ukazuje da je suficit od 1% BDP-a magla. Nilssena naravno puno više brine itakako izgleni “haircut” njegove banka od primarnog budžetskog suficita – što bude veći postotak tog budućeg suficta, to će biti veći i “haircut” Uni Credita da ga uopće omogući – barem u teoriji .

Podsjetimo, Uni Credit i Banca Intesa same drže više od 50% cjelokupne bankarske aktive u Hrvatskoj (vidi analize Funding risks in Eastern Europe) Fitch Ratings-a. Također, cross border claims u Hrvatskoj prelaze 50% BDP-a.

Po tim pokazateljima Hrvatska je na dnu među “balkanskom četvorkom” (Hrvatska, Srbija, Bugarska, Rumunjska).

U navedenim studijama Fitch Ratings ističe da je to gore nego da ima izloženost prema Grčkoj koju ostala trojica imaju, a Hrvatska nema.

No, postoji nešto još gore čak i od toga: Hrvatska je po tzv. “ideksu beznačajnosti” – izvozu industrijskih proizvoda u Njemačku kao postotku BDP-a – prva u Evropi, iza nje su samo Estonija i Srbija. To bi trebao biti najvažniji pokazatelj da Hrvatska više nikada neće imati industriju i da može živjeti samo od turizma i poljoprivrede.

Mene je posebno zabrinula fotografija Oreškovića i Vujčića na naslovnici “Jutarnjeg lista” na kojoj obojica drže ruke prekrižene na prsima i gledaju u pod. Kakva li su im to pitanja postavili naši kreditori da je to kod njih izazvalo takvu reakciju?

Marx..ti si vrlo bistar i obrazovan čovjek…možemo puno naučiti, čitajući tvoje zaključke….piši više i češće-.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Miami, hvala na komplimentu. Trudit ću se i dalje. Međutim, cijena pisanja takvih postova je da ljude okrećete protiv sebe. Kako kaže August Šenoa u “Kanarinčevoj ljubovci”, “Ljudi nikoga i ništa ne mrze toliko kao one koji im razbijaju iluzije”. Tu se radi o borbi protiv vlastite podsvjesti – čim pročitaš nešto što si intuitivno slutio ali si odbijao povjerovati “pada” tvoja obrana. Crni pakosni mali vražičak u tvojoj podsvjesti odmah skoči i počne te bockasti svojim trozupcem pitajući: “Pa sada kad znaš – zašto ništa ne poduzimaš!?”

Mnogo, mnogo bolje je slijediti ne Šenou nago Shakespeare-a: “The show must go on!”. Naravno sjedeći gledalištu.


Miami, hvala na komplimentu. Trudit ću se i dalje. Međutim, cijena pisanja takvih postova je da ljude okrećete protiv sebe. Kako kaže August Šenoa u "Kanarinčevoj ljubovci", "Ljudi nikoga i ništa ne mrze toliko kao one koji im razbijaju iluzije". Tu se radi o borbi protiv vlastite podsvjesti – čim pročitaš nešto što si intuitivno slutio ali si odbijao povjerovati "pada" tvoja obrana. Crni pakosni mali vražičak u tvojoj podsvjesti odmah skoči i počne te bockasti svojim trozupcem pitajući: "Pa sada kad znaš – zašto ništa ne poduzimaš!?"

Mnogo, mnogo bolje je slijediti ne Šenou nago Shakespeare-a: "The show must go on!". Naravno sjedeći gledalištu.

Ok za znanje , ali muči me jedna stvar ? Kako to da prije niste pisali i upozoravali na neke stvari nego baš sad ? Zar ovo sve nije postojalo i egzistiralo i prije a ne od jučer ?

zm1

Nemam kamo nego Vam reći da pogledate moje postove koliko god možete dalje unatrag – na neke stvari upozoravam već godinama.

No mene više brine da Vi očito niste čuli za strah od objavljivanja . Autor sam niza neobjavljenih tekstova (u 2013 nisam uspio objaviti čak četiri za redom i tada sam definitivno digao ruke) i dviju neobjavljenih knjiga. Na primjer, prije dvije godine sam tražio neku instituciju koja bi mi omogućila izlaganje “Paralele između Hrvatske i Grčke – identičnosti, sličnosti i razlike” – dakle stavila na raspolaganje dvoranu i elektroniku. Ne biste vjerovali koliko su naši ljudi prestrašeni i koliko se boje konfrontacija sa neugodnim istinama.

Jedino što može donekle utješiti jest to da niti sam ja nešto posebno, a niti je strah od objavljivanja u Hrvatskoj nešto što ne postoji i drugdje. Na primjer itekako u EU gleda pozicije Njemačke i posljedica toga da ona samo dominira ali za sada još ne vodi; a što je rezultiralo trima greškama koje je EU napravila u svom razvoju (uvođenje eura; prevelik broj država članica – barem dvije-tri previše; kao i to da nikada nije otvoreno uzela na nišan nacionalizam i šovinizam u državama članicama ili državama aspirantima).

Ni Jean Claude Juncker niti Donald Tusk nisu nimalo oduševljeni kada ih netko prisili da malo progovore i tim neugodnim temama – o običnim europarlamentarcima da i ne govorimo. Posebno o temi vječitih sukoba Njemačke sa svim ostalim članicama i sve češće i agresivnije dijeljenje “packi” i lekcija.

No, čelnici EU si mogu dozvoliti da te teme izbjegavaju, hrvatski ne.

Što se tiče objave knjiga…morate naći sredstva , kako god znate….a najbolje u dogovoru sa izdavačem .
Naša Tiskara Zrinski, može Vam , izvršiti tisak …a vjerujem da možete još bolju ponudu dobiti
i u Srbiji , gdje su cijene niže, a lektorirani tekst na hrvatskom , pošaljite u hrvatsku tiskaru …..xy.
/ na p.p./ u Beograd. Rade za najveće i neće Vas razočarati. Pokušajte bar zatražiti ponudu .

Vaš tekst, mi je zapao za oko…imate ono- što čitatelji vole..jednostavan i slikovit izražaj, čak i kad su teme
složene.
Kome je knjiga namijenjena ? ..kojoj publici?

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Miami, hvala Vam na podršci. I, kako kažu Amerikanci: “Ako se probijem na vrh, neću Vas zaboraviti”.

tko čeka, taj i dočeka, sada je Zoki na putu prema Pravom putu, a taj je gubitak izbora unutar SDP-a i to je njegov Pravi put
p.s. očekujem nastup na Pravnom fakultetu, da se malo pohvali studentima, kako je eto konačno uspio propasti i kao političar

New Report

Close