Pad prodaje nekretnina ->utjecaj na građevinare

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Pad prodaje nekretnina ->utjecaj na građevinare

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Prvenstveno mislim na THNK.
Nisam sklon katastrofičnim prognozama i do izlaska ovog podatka sam očekivao puno blaži pad prodaje uz stagnaciju ili daljnji rast cijena. No sada više na znam što da mislim, čekam sljedeći kvartalni izvještaj. Evo podataka:
-broj prodanih nekretnina za 1Q2007 je 12578 (ca 1/2 prodaje za 1Q2006), od toga na prvom mjestu je poljoprivredno zemljište 5118 (počelo je :)), na drugom su stanovi 4408 stanova , slijede građevinsko zemljište 2575, poslovni prostori, pazite ovo 360!, i mješovito 117. Ovo je 50%-tni pad prodajeu odnosu na prošlu godinu!!!
A ovdje su podaci koje sam uspio iskopati o ponudi stanova;
-HGK daje podatak od ca 20 000 novih stambenih prostora godišnje, ovdje je uračunata; individualna gradnja+obrtnici+firme sa manje od 20 zaposlenih+velike firme
-DZS daje podatak od ca 8 000 novih stanova godišnje, ovdje su uračunate samo firme sa preko 20 zaposlenih
Podaci Porezne uprave o broju prodanih stanova jesu porazni, no kad se uzme druga strana u obzir, tj. ponuda, ipak stvar ne izgleda toliko loše.
Izgleda da je odzvonilo prodaji starih stanova po cijenama jednakim novim. Novogradnja na dobrim lokacijama valjda vuče (no nemam konkretan info).
Direktor Nivogradnje je izjavio da prodaja ide sve teže (stanovi preko 50 kvadrata se prodaju i do 6 mjeseci), no još uvijek ništa zabrinjavajuće, direktor Tehnike je izjavio da im je prodaja pala zbog tog jer nisu imali ništa u ponudi, Zagrebgradnja je na Krugama prodala sve stanove (tu je bilo puno kompenzacija), na Ravnicama je prodaja kompenzacijom išla dobro, dok je mimo kompenzacije ostalo dio neprodanih stanova, u Gajnicama je Tehnici išlo otežano, na Ilici u Vrapču su već mjesecima izvješene table za prodaju.
Ima li netko konkretan info iz građevinskih firmi.
Ako ovo krene loše (u što ipak ne vjerujem) THNK bi mola loše proć, no HDEL, VDKT, pa djelomično i INGR baš i nisu pogođeni.

Trend is your friend.

Profiti na izgradnji stanova su toliki da se bez puno problema cijene mogu korigirati prema dolje…prostora ima dovoljno.Očigledno da kupovna moć građana ne može više pratiti porast cijena stanova uprkos sve “povoljnijim” kreditima s kojima se ljudi vežu doživotno i onda rade za banke…[smiley3]

Pa grad diže kredite da plati građevinare (thnk). Zagarantirani poslovi unaprijed. http://www.poslovni.hr/44399.aspx
O čemu vi pričate???

Iz razgovora saFilipecom slijedi da im je stanogradnja 20% prihoda, a iz gornjeg taksta vidi se da je većina od toga već unaprijed prodano!!!

“Koliki je udjel stanogradnje u vašim poslovima?
U nekim godinama kad je investicijska aktivnost u Hrvatskoj bila mala, ona je iznosila i do 30 do 40 posto prihoda. Sada iznosi oko 20 prihoda zato što je Tehnika zbog nekih svojih strateških planova prvenstveno tvrtka koja izvodi radove za poznatog investitora. Klasična smo izvođačka tvrtka. Imamo i development i vlastite investicije i prodaju, ali nam to čini 20-30 posto.”
http://www.poslovni.hr/43546.aspx

MANIPULIRATE I IZNOSITE NEISTINE!!!

http://www.hanfa.hr

https://www.youtube.com/watch?v=qp5hxHPlTq8

Ne znam kolega kaj vas ovo cudi. Da ste bili u procesu kupnje nekretnina zadnjih godinu i nesto i da ste pratili vijesti (ja igrom slucaja jesam) primijetili biste da vec 2 godine pada prodaja i to rapidno. Zasto? Zbog napuhanih cijena do bola. Nasi gradjevinci nikako da shvate da bi bitno vecu lovu mlatili da snize cijene i dovedu ih u neke realne okvire pa bi im time narasla visestruko kolicina prodanih nekretnina sto bi u konacnici dovelo do vecih prihoda. Ali, ne. Zasto prodat nesto jeftino kad mozes nabit marzu x3 i vise. Na x mjesta se dalo procitati od strucnih analiticara da je prodaja u padu i da se jos jedino Zagreb (do prosle godine) kako tako drzao. Gradjevinari koji grade po inozemstvu nece biti pogodjeni, no ovi koji su fokusirani na domacu gradnju hoce. Nadalje, indikativan je i podatak da je prosle godine zabiljezeno nesto u Zagrebu po prvi puta u povijesti a to je da prakticki nije bilo povecanja broja stanovnika u ZG doseljavanjem jer doselilo se oko 10000 ljudi no istovremeno oko 9800 ih se odselilo iz ZG (i ja bum slijedece godine ak dovrsim kucu medju njima [smiley2]). Najcesci razlog: prenapuhane cijene nekretnina.

Bormeš i ja sve više razmišljam o tome da se maknem odavde iako sam se tu rodil i odrasel.Nije to više ugodno mjesto za živjet…Za cijenu nekakve gajbice u Zagrebu može se izgraditi ili kupiti pristojna kućica u krugu 35 km od Zagreba…Jedini je problem vrtić i škola za klince…[smiley2]

Dobro zboriš Alien. Ma pratim ja podatke PU no ovakav drastičan pad nisam očekivao.
Ovo sa brojem stanovnika i trendom isseljavanja je vrijedan podatak. I ja sam izvan Zagreba (ca 25 km, povezanost izvrsna, auto nemam potrebe koristiti) i mogu reći da se kod mene gradi više nego ikad, prodaja zemljišta rapidno raste (cijene su i dalje niske, kad narastu vjerojatno će i prodaja pasti). Tako da je ovo potvrda toga da je došlo do seljenja u prigradska naselja.

Trend is your friend.

“kod mene gradi više nego ikad” . Pa sami sebi u usta skačete…

https://www.youtube.com/watch?v=qp5hxHPlTq8

Alo moderatori ajmo na posao! Odmoderirajte ovo da vidimo sto pisu ljudi

Mislim da bi se upućeni i zainteresirani za ovu temu mogli uključiti i u temu dolje, te napisati koju pametnu!
Kao utemeljitelj teme u velikoj dilemi, biti ću zahvalan za svaki komentar.

Link na: [color=blue]NEKRETNINE – prognoze kretanja cijena STANOVA u narednom periodu !!![/color]
http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=2346&pg=&#post166554

Već dugo se sprema pad tržišta nekretnina i to prvenstveno radi neselektivnosti cijena objekata različite kvalitete gradnje a iste cijene po kvadratu samo zbog toga što se nalaze na istoj lokaciji. Taj trend je presudio u dizanju cijena kvadrata svega i svačega a što je na duži rok neodrživo.
Utjecaj takvog trenda na građevinare će se sigurno osjetiti samo što je nemoguće taj utjecaj kvantificirati u brojkama.
Najjače bi mogla biti pogođena poduzeća koja se bave stanogradnjom.

Ima bezbroj malih građevinskih firmi koje grade po jedan do 10-15 objekata po lokaciji. To bi moglo njih uzdrmati, ne velike koji imaju ugovore s gradovima, državom…
Ali ni jedni ni drugi to ne moraju osjetiti, jednostavno grade više po manjim cijenama, kako je neki kolega primjetio, dobit je ista, pametni će se prilagoditi situaciji, kao i u svakom drugom poslu. Bit će akcija, već su počele, kako su se auto kuće prilagodile, auti su sve jeftiniji i pristupačniji ljudima, pa svi opet fino zarađuju i prilagođavaju se … Zašto odmah kataklizmične ocjene nekih da će građevinari pasti?

https://www.youtube.com/watch?v=qp5hxHPlTq8

Mislim da prava istina leži u stambenom kreditiranju.
Pojavom povoljnijih kredita došlo je do porasta cijene i potražnje za stanovima.
Banke su se takmičile u reklamiranju istih i bombardiranju tržišta sa akcijama.
Stiskanjem NBH i Rohatinskog banke dižu ljestvicu i dobar dio građana postaje kreditno nesposoban.

Što se tiče same gradnje tu se ne brinem za građevinarce , samo grad Zagreb najavljuje 20 tis
stanova u slijedećem periodu.
Banke igraju ključnu ulogu u ovoj priči !

Glasnogovornik IGH na neodređeno

Ako mislite da gradjevinari propadaju – samo prodajte. Ima tko ce kupiti. [smiley1][smiley1][smiley1]

skype - ivek1234

meni se čini da problema nema.
mislim da investitori (u stanogradnju) i dalje imaju veliku profitnu marginu i da im evntualno korigiranje cijene pri prodaji nije problem. oni bar imaju razloga biti razumni i prodati stanove u razumnom roku sa sniženom cijenom (ako drugačije ne ide) jer obično moraju vraćati kredite podignute za financiranje gradnje. hoću reći – oni prodaju a i dalje zarađuju.

druga priča je sa prodavačima “rabljenih” stanova – tu ima jako puno nerazumnih ljudi koji ak ne ide po astronomskoj cijeni koju si je zamislio onda neće niti prodati. npr. pogledaju cijenu u Jutarnjem u Nekretninama, pa onda takvu i traže za bilo što u Zgb.
u ovom segmentu je došlo do zastoja u prodaji, koliko se meni čini.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

New Report

Close