Novotny: Vlada treba težiti ‘nultom deficitu’

Naslovnica Forum Komentari članaka Novotny: Vlada treba težiti ‘nultom deficitu’

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

meni se cini da vladfa namjerno odugovlaci da kamatari vise zaraduju ,zasto se zaduzujemo po 10% kad se sada mozemo zaduziti puno nize????????????kako vlada nebi 25 godina mogla nista napraviti dobro pa tamo sjedi pametni ljudi???????????pa nostop im se govori sta trebaju pa zasto se ceka,zasto se neprijavu dorhu to namjerno kamatarenje je veleuzdaja to se mora kaznjavati. ?????


meni se cini da vladfa namjerno odugovlaci da kamatari vise zaraduju ,zasto se zaduzujemo po 10% kad se sada mozemo zaduziti puno nize????????????kako vlada nebi 25 godina mogla nista napraviti dobro pa tamo sjedi pametni ljudi???????????pa nostop im se govori sta trebaju pa zasto se ceka,zasto se neprijavu dorhu to namjerno kamatarenje je veleuzdaja to se mora kaznjavati. ?????

nisi daleko od dijagnoze. mene zanima zašto sada ne dignu nove kredite kad su kamatne stope rekordno niske i ne refinanciraju na taj način stare kredite. mislim da si dao odgovor na moje pitanje. već se pričalo o tome 90tih godina da su neki namjerno zadužili zemlju skuplje nego što se moglo…pa sebi u džep proviziju.

...povijest se ponavlja...

Sve, sve, sve – samo nikad ne ono pravo

Baš šteta što nitko ne govori o tome što se upravo sada dešava u Grčkoj: pripetavanje s vjerovnicima koji traže daljnje reforme (čitaj: odricanja) i običnih Grka koji tvrde da im vjerovnici plaće i mirovine guraju “prema zemlji”.

Tu je najzanimljivije to da MMF ne vjeruje da će Grčka do 2018 godine uspjeti uštedjeti 5,4 mlrd eura i ostvariti primarni budžetski suficit od 3,5% koji zahtijevaju vjerovnici nego jedva 1,5% (ako i to). MMF bi htio da se GRČKOJ OTPIŠE JOŠ DUGOVA ali Nijemci (Merkelica, Scheuble) ne daju.

Za slučaj da Grčka ne ostvari niti taj minimalni suficit od 1,5% u 2018 godini, MMF insistira na “rezervnom” dodatnom planu od 3 mlrd eura.

Što mislite, kada će Hrvatska ostvariti primarni budžetski suficit od 1,5% (o kojem je govorio jedan od bankara u Kitzbuehlu?). I koliko će to koštati njene građane?

Još je veća šteta da niti jedan medij u Hrvatskoj nema hrabrosti objaviti sadržaj hrvatskog grčkog scenarija koji će najvjerojatnije završiti na ciparski način: dogovorom Lagardice u Scheublea u Berlinu..

Za Bracu

Da bih odgovorio na tvoje pitanje na ovom forumu u pismenoj formi morao bih prvo objasniti današnju ulogu i značaj Njemačke u Evropi (dakle ne samo u EU) i odnose u EU a za to bi trebalo dosta prostora jer naši ljudi nemaju pojma niočemu. Na indirektan način to je tumačio Hans Werner Sinn koji je sada otišao u mirovinu, ali će njegov nasljednik Fuest to vjerojatno nastaviti.

Dakle, glavni je Wolfgang Scheuble koji ima 100% potporu svih Nijemaca. Kada treba, on “pucne” po prstima i samu Christinu Lagarde – itekako je svjestan Njemačke moći i utjecaja.Kako i sam znaš, u EU se ništa ne može napraviti bez privole Nijemaca i njemačkog novca (čitaj: odobrenja novih sredstava od strane Bundestaga). Ne kaže se badava da je euro francuska romanca s njemačkim novcem! A da se smanji grčki dug Bundesag bi trebao odobriti popriličan haircut na upravo Njemačke tražbine.

Daljnji problem su razlike u pristupu Anglosaksonaca i Nijemaca Grčkoj. Ima tema koje u Njemačkoj izazivaju veliku graju (Wirtschaftswoche, Hndelsblatt) a Financial Times i The Economist ih čak niti ne primjećuju.

Dakle, moram te uputiti na Wirtschaftswoche i tri indikativna teksta. Za prijevod se moraš snaći sam:

1. Tsipras bittet Merkel um Hilfe

2. Wie brisant sind die Enthuelungen?

3. Streit um Reformen geht weiter

4. Streit um zusaetzliche Sparmassnahmen

New Report

Close