Forum

Naslovnica Forum Fundamentalna analiza Neto obrtni kapital
Pretraživanje
Dionička društva
petar9999 31.8.2009.
-

…Naravno. Hvala febo :)

Razumijem navedeno, no imam npr. potraživanja iz 2008. koja ostavljam otvorena jer mi se dogodi da određeni (manji) postotak ipak naplatim. Također vjerojatno će ostati otvorena i u 2010. jer ne želim zatvoriti stavke, makar i kroz obavijest o knjiženju (u tom slučaju si odmah "vraćam" porez i pdv ukidanjem računa), ako postoji šansa da određeni postotak naplatim…. Računovodstvo mi kaže da nisam iznimka,… a to značajno umjetno povećava moj radni kapital…

Za ova potraživanja nisu zainteresirani faktori: Valuta prošla te su to su obična potraživanja među firmama.

Molim Vas za još jedno pojašnjenje. Što je investicija u radni kapital? Te što znači kad se kaže potreban mu je velik radni kapital?
Meni je npr. jasno da Konzum, koji s jedne strane dobiva gotov novac, a s druge strane ima obveze prema dobavljačima (stoje u bilanci), ali ih plaća s možda 120 dana zakašnjenja (+možda zalihe 60 dana) ima kapital od (Ukupni prihodi) / 4 ili npr. oko 2 milrd. kuna non stop na raspolaganju. Da li je taj novac radni kapital u kontekstu gornjih pitanja?

Molio bih Vas malo detaljnije

hvala

El Febo 8.10.2007.
-

Molim Vas za još jedno pojašnjenje. Što je investicija u radni kapital? Te što znači kad se kaže potreban mu je velik radni kapital?

To je investicija u kratkoročnu imovinu, najčešće zalihe.

Meni je npr. jasno da Konzum, koji s jedne strane dobiva gotov novac, a s druge strane ima obveze prema dobavljačima (stoje u bilanci), ali ih plaća s možda 120 dana zakašnjenja (+možda zalihe 60 dana) ima kapital od (Ukupni prihodi) / 4 ili npr. oko 2 milrd. kuna non stop na raspolaganju. Da li je taj novac radni kapital u kontekstu gornjih pitanja?

neto obrtni kapital = novac i novčani ekvivalenti, potraživanja i zalihe - sve kratkoročne obveze

u tom kontekstu to sve ulazi u neto obrtni kapital odnosno razlika ćini slobodna obrtna sredstva.
kod poduzeća koja imaju takav položaj na tržištu da mogu produljiti rokove podmirenja svojih obveza
do maksimuma, novčana sredstva koja posjeduju i potraživanja koja naplaćuju u bitno kraćem roku
rezultiraju višom profitabilnošću i većom akumulacijom casha, radi se dakle o klasičnom korištenju poslovne poluge.

primjer: naplata vlastitih potraživanja u roku od 14 dana, rok podmirenja obveza u istom iznosu 120 dana, sredstva koja su slobodna tih 106 dana tvrtka investira u nabavu novih zaliha koje pretvara u potraživanja a potom u cash u roku od 20 dana

nadam se da je sada jasnije

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

petar9999 31.8.2009.
-

hvala

Dakle imamo dvije firme
1. Firma: Veleprodaja: Potraživanja naplaćuje prosječno za 120 dana, obveze plaća prosječno za 180 dana, zalihe drži prosječno 60 dana.
Toj firmi je radni kapital nula. -> k.potraživanja - k.obveze
2. Firma: Konzum: potraživanja naplaćuje prosječno odmah: gotov novac, obveze i zalihe drži isto kao i 1. firma
Konzumu je isto radni kapital nula -> gotovina - k.obveze

U stvarnosti Konzum ima gotovine na raspolaganju u iznosu (120 dana od 365) odnosno 1/3 prihoda.

Mislim da nam u ovoj situaciji radni kapital "ne gvori previše, dapače navodi nas na krivi put". Možemo li se složiti oko te konstatacije ili je zapravo ovdje činjenica da je radni kapital jedno, a ovaj novac koji firma ima na raspolaganju nešto drugo (poluga, kredit) i nema veze sa terminom "radni kapital"?

Hvala

El Febo 8.10.2007.
-

kako radni kapital može biti nula…???

ajmo ovako..

ja dužan Peri 1.000.000,00 kuna koje ću mu vratiti za 6 mjeseci.
istovremeno Mato dužan meni 1.000.000,00 kuna koje će mi vratiti odmah.

ja sada tih 1.000.000,00 kuna oročavam u banci na 6 mjeseci uz 7 % kamate godišnje.
za 6 mjeseci Peri vraćam točno 1.000.000,00 kuna.
Kamata mi ostaje kao primitak i kao neto zarada.

isto je i sa tvrtkama

Zadnja izmjena: El Febo (6.9.2009. 0:20)

El Febo 8.10.2007.
-

još nešto…

kada se računa working capital radi se isključivo presjek stanja na određeni dan, najčešće na 31.12.

petar9999 31.8.2009.
-

febo

kako radni kapital može biti nula…???
ajmo ovako..
ja dužan Peri 1.000.000,00 kuna koje ću mu vratiti za 6 mjeseci.
istovremeno Mato dužan meni 1.000.000,00 kuna koje će mi vratiti odmah.

Ne razumijem. Radni kapital = k. imovina - k. obveze.
Recimo da je gorinji slucaj s Matom i Perom na na 31. prosinca 2008.
Dakle moja bilanca na 31. prosinca 2008. izgleda
Kratkorocne obveze(Peri): 1.000.000,00 kuna
Kratkorocna potrazivanja(Od Mate): 1.000.000,00 kuna

*(da pojednostavim potrazivanja vratim za 3 dana, kamata je zanemariva. Te ukoliko ćemo nju računati, neka su obveze bile malo veće za kamatu)

Dakle (31.12.2008.)
radni kappital = Kratkoročna imovina - kratkoročne obveze

Što sam krivo razumio?

Moje pitanje je išlo u smjeru termina "radni kapital": Da li se za novac koji se genreira kao razlika između plaćanja obveza i brze naplate potraživanja kod Konzuma u narodu kaže "radni kapital" ili je radni kapital samo "k.imovina" minu "k. obveze".

Hvala

El Febo 8.10.2007.
-

uzmeš presjek stanja na određeni dan npr.31.12.08.;

dakle:
-novac i novč.ekvivalenti npr. 10
-potraživanja npr. 12
-zalihe sirovina i got.proizvoda npr. 10
ukupno 32
-sve kratk.obveze npr. 20
neto obrtni kapital na 31.12.08. 12

Zadnja izmjena: El Febo (6.9.2009. 12:22)

petar9999 31.8.2009.
-

nisam Više siugran o čemu pričamo… =) U gornjem postu samo htio poakazati kako jednostavno može radni kapital biti 0 na određeni dan, a da to ništa na znači.
Nema veze… mislim da razumijem sve što sam trebao shvatiti.
Hvala

vipy 24.8.2006.
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
-

ako govorimo o procjeni vrijednosti ili due diligence,
za working capital bi ja uzeo sve sto ti treba za normalno posovanje kompanije,

npr, situacija casha kod distribucija plina.
firma treba cash na racunu ili u blagajni za svakodnevno poslovanje 1000 kuna.

no recimo na dan kada se analizira ima 10.000kn jer 8.000 kuna treba za troskove suda.

u tom slucaju, samo 1000 kuna bi trebalo biti ukljuceno u Working capital,

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

dudo81 29.12.2005.
Dugotrajni korisnik
Srednji krug prijatelja
-

U priču sa WC treba uključiti tzv. pokazatelje efikasnosti kako bi se pojasnile stvari.
Receivables Period (naplata): recevables turnover/365
payables period (dobavljači): payables turnover/365
inventory period (obrtaj zaliha): inv. turnover/365

e sad: zbrojiš R/P + I/P - P/P = FINANCING GAP
Ako je on negativan, znači da se firma oslanja na dobavaljače (negativan WC), ako je pozitivan, plaća dobvljače prije no što se naplati i u tom razdoblju se najčešće zadužuje kod Banke kako bi pokrio tzv. GAP.

Zadnja izmjena: dudo81 (25.10.2010. 23:26)
vladimir9 20.1.2009.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-

Ti pokazatelji koje si naveo su izvedeni iz koeficijenata obrtaja a njih ne da treba ili ne treba ukljućiti već su koeficijenti obrtaja najbitniji financijski pokazatelji poduzeća.

Volatile Ass as an Asset Class