Možemo li očekivati oporavak na tržištu nekretnina u 2016?

Naslovnica Forum Komentari članaka Možemo li očekivati oporavak na tržištu nekretnina u 2016?

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

” Može li se, paralelno uz gospodarski oporavak, očekivati i oporavak na tržištu nekretnina u tekućoj godini? ”

Naravno da ne.

Dok god Vladajući spominju uvođenje poreza na nekretnine nema šanse za oporavak tržišta nekretnina a niti građevinske industrije.

Dosadašnji vladajuči sve su učinili da unište Hrvatsko gospodarstvo , stalnim pričanjima o porezu na nekretnine , pljačkom kroz tzv.Legalizaciju i energetski certifikat.

.

pa naravno da se oporavak tržišta nekretninama ne očekuje a sve dok se ne uvede porez na nekretnine.
Trenutne cijene nekretnina su uglavnom prenapuhane, posebno se to odnosi na novogradnje gdje investitori ostvaruju i dalje iznadprosječne marže.
Definitivno ima prostora za daljnji pad cijena nekretnina, a to bi svakako trebao potaknuti porez na nekretnine, a od toga bi trebali profitirati sve a posebno tržište rada zbog mobilnosti radne snage koja bi bila olakšana , mlade obitelji koje bi se lakše odlučile na stvaranje obitelji i svega što to prouzrokuje..

ako ova Vlada nastavi s ovom kadrovskom za.ebancijom, samo će nedostajati mjesta pod mostovima, nisu popunili najvažnija mjesta u ministarstvima, kako misle raditi, ako uopće misle

Ova Vlada izgleda da nema ni znanja ni ideje za izvući ovu državu iz ralja bankrota, do kojeg nas može odvući i tek mali vanjski podražaj.
Silnim porezima i nesposobnošću su uništili hr gospodarstvo, malim poduzetnicima treba udijeliti Nobelovu nagradu za sposobnost poslovanja u ovom okruženju.
Ali zaista mislim da bi porez na nekretnine mogao potaknuti jako puno toga, da se silne nekretnine stave u funkciju (isto vrijedi i za silno neiskorišteno poljoprivredno zemljište) i da to bude okidač dodatnog rasta gospodarstva i GDP-a.
Ali koliko su ovi smotani ne vjerujem da će biti u stanju taj zakon donijeti us vom mandatu, a ako ga i donesu biti će potrebno donijeti 6 Izmjena i Dopuna da bi on zaista funkcionirao i zaživio.
S druge strane, taj dodatni porezni teret treba izbalansirati smanjenjem porezne presije na nekim drugim stavkama, možda najbolje u turizmu.

Naravno da je očekivati pad cijena, mislim pri tome prvenstveno na Zagreb jer tu pratim tržište.
Dio luksuznih nekretnina bi mogao držati cijenu, kao i kvalitetnije kuće na području grada Zagreba jer je takvih jednostavno premalo na tržištu. Neki dan sam baš razgovarao sa obitelji koja bi kupila noviju kuću, kvalitetne gradnje relativno bliže centru ali jednostavno nema toga u ponudi.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

kol. invest i svi ostali, odluka Ustavnog suda U-I-1559/2001
U-I-2355/2002
Zagreb, 21. veljače 2007.

Polazeći od odredbe članka 48. Ustava i uzimajući u obzir značaj prava vlasništva na način kako je to iznijeto, zaključak je da vlasnika poduzetničke nekretnine, neizgrađenog građevinskog zemljišta i neobrađenog obradivog poljoprivrednog zemljišta nije dopušteno prisiljavati na određeni način postupanja, odnosno činjenja, (u konkretnom slučaju na korištenje navedenih nekretnina), ako se ono ne može odrediti kao doprinos općem dobru, odnosno ako nije u službi zaštite interesa i sigurnosti države, prirode, ljudskog okoliša i zdravlja ljudi.

Osporenim zakonskim odredbama posredno se vlasnicima nekretnina nameće obveza njihovog korištenja. Takvo ograničenje prava vlasništva na nekret­ninama prelazi okvir Ustavom dopuštenih ograničenja prava vlasništva jer nije učinjeno zbog ostvarenja legitimnog cilja propisanog Ustavom niti je razmjerno naravi potrebe za ograničenjem.

Naime, porezi koji su propisani osporenim zakonskim odred­bama imaju obilježje kaznenih poreza, kojima se vlasnik, porezni obveznik, kažnjava jer je propustio koristiti nekretninu određenu osporenim Zakonom, a koja obveza, po shvaćanju ovog Suda, nije u skladu s Ustavom dopuštenim ograničenjima prava vlasništva



Jednakost, kao jedan od ustavnih temelja poreznog sustava, ne postoji ako je porez propisan kao oblik kazne sa svrhom prisile vlasnika da protivno svojim interesima ili mogućnostima koristi svoju nekretninu. Zbog toga navedeni porezi nisu u skladu niti s načelom pravednosti poreznog sustava koje traži da porezni teret mora biti ravnomjerno raspoređen prema svim adresatima na koje se određeni porez odnosi, polazeći primarno od njihovih gospodarskih mogućnosti.

ovo vam je presedan, nad zakon, tako da prestanete više zamarati svoje mozgove tko će i kako koristiti svoje vlasništvo jer na to ne možete utjecati a ako i dođe do uvođenja poreza, mora se uvesti SVIMA i to polazeći primarno od gospodarskih mogućnosti a sada vi računajte tko ima veće platežne mogućnosti, obrtnik, seljak, radnik…ili zaposlenik ministarstva, agencije, drž ureda, instituta, menađeri kompanija i sl.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA


Ova Vlada izgleda da nema ni znanja ni ideje za izvući ovu državu iz ralja bankrota, do kojeg nas može odvući i tek mali vanjski podražaj.
Silnim porezima i nesposobnošću su uništili hr gospodarstvo, malim poduzetnicima treba udijeliti Nobelovu nagradu za sposobnost poslovanja u ovom okruženju.
Ali zaista mislim da bi porez na nekretnine mogao potaknuti jako puno toga, da se silne nekretnine stave u funkciju (isto vrijedi i za silno neiskorišteno poljoprivredno zemljište) i da to bude okidač dodatnog rasta gospodarstva i GDP-a.
Ali koliko su ovi smotani ne vjerujem da će biti u stanju taj zakon donijeti us vom mandatu, a ako ga i donesu biti će potrebno donijeti 6 Izmjena i Dopuna da bi on zaista funkcionirao i zaživio.
S druge strane, taj dodatni porezni teret treba izbalansirati smanjenjem porezne presije na nekim drugim stavkama, možda najbolje u turizmu.

Ovako i Linić priča,stara ekonomska škola iz 1945.Ali ajmo malo analizirati boldano,iz svega gore napisanog stječe se dojam da vlasnici nekretnina ljubomorno čuvaju svoje nekretnine(ne stavljaju ih u funkciju) zbog nekog njihovog razloga,možda ima i toga,ali to je 0,5% od ukupnog broja.Jer koliko ja znam iznajmljuje se sve živo i neživo od garaže do vile,trošak nekretnine koja nije u funkciji je potpuno isti kao i kod nekretnine u kojoj netko živi,osim što se plaća više struje i vode….
Ovo za stavljanje poljoprivrednog zemljišta u funkciju je isto žešća glupost,tko ti brani da sutra već uzmeš neko zemljište u zakup?Dobit ćeš ga sitan novac…ne kužim poantu zaista,šta ćemo svi saditi salatu iako je ne možemo prodat sa profitomi jer nismo konkurentni,jer nas je država porezima prisilila,iznajmit ćemo?Kome?Ja imam poljoprivrednog zemljišta,slobodno mi se javite na PM iznajmljujem za 100 kn godišnje.

"Only dead fish swim with the stream"

I ja imam isto tako poljoprivredno zemljište , isto ga nitko neće ni kupiti ni unajmiti.

Moj predak je poklonio 7 parcela poljoprivrednog zemljište državi samo da ne plaća poreze.

Bojim se da je to cilj i ove države.

A isto je tako sa kućama koje imam.

Gledam cijene nekretnina U Crikvenici …..ko da su jeli lude gljive …….halo,, MONACO je malo zapadnije…

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


Gledam cijene nekretnina U Crikvenici …..ko da su jeli lude gljive …….halo,, MONACO je malo zapadnije…

Zaista?I šta sa tim?Kupi si onda nekretninu u Monacu.Ne vidim tu nikakav problem.

"Only dead fish swim with the stream"


I ja imam isto tako poljoprivredno zemljište , isto ga nitko neće ni kupiti ni unajmiti.

Moj predak je poklonio 7 parcela poljoprivrednog zemljište državi samo da ne plaća poreze.

Bojim se da je to cilj i ove države.

A isto je tako sa kućama koje imam.

Kad bi takav zakon prošao ustavan sud ja ne vidim tu rješenje osim prodaje,odnosno da pokloniš za sitan novac.
Ako staviš na silu zemljište/nekretninu u funkciju gubiš novac,ako ne staviš oderu te porezom,šta ti drugo preostaje?
Mislim,vjerujem odnosno da većina nas nisu idioti,ako se od zemljišta/nekretnina može ostvariti profit isti su odavno u funkciji.Gledam po centru mog grada poslovnih praznih poslovnih prostora koliko želiš,može se unajmiti za male novce,ali za što,da se otvori još jedna pekarnica ili frizeraj?Potražnje nema,ali genijalce na vlasti naravno to ne brine.

"Only dead fish swim with the stream"

upravo o tome što kol. bigfoot piše ja govorim već godinama, sve je prazno, sve je zapušteno, pogotovo u predgrađima i manje atraktivnim pozicijama, novih stanova ima 20K po nekih 1300-1500eur. a rabljenih u n. zagrebu, u sesvetama i sl. pozicijama ima i ispod 900eura dok kuće idu i po 500-600 eur. pa i niže

u slavoniji je 500 eur. već normalno za stan a seljačka gospodarstva idu već od 20k eur dok u lici i gorskom kotaru poražnje uopće nema
u dalmaciji od 250k eura ima kuća 200-300m2 sa po par uređenih apartmana koliko očeš, jedino istra, kvarner i otoci tu malo odudaraju za nekih 10-20etak%

trendovi su se promijenili… mlađe generacije, pogotovo zaposleni u nekom polu/menađerskom odnosu velikih tvrtki ili drž. tvrtkama, agencijama, gradovima, ministarstvima, institutima i sl. pozicijama,(npr. kao podolnjak i njegovih 500k eur štednje) uglavnom oni koji imaju prihode od 10+k kn a na bazi obitelji i nerjetko 30+k kn ne zanimaju nekretnine vikendice i sl. jer ih to obvezuje, oni buksaju štednju u bankama i ponešto u drugim fin instrumentima, priušte si agencijsko ljetovanje i zimovanje, kupuju u šoping centrima, tu i tamo si priušte kakav restoran, kino, kazalište, eventualno kakav srednji auto ako nemaju službeni i.sl.

i sada, tko će aktivirati sve te nekretninske resurse kada najveću gospodarsku moć imaju upravo predmetne strukture dobro uhljebljene u sustav, kada njih doslovce ne interesira ništa drugo osim osobnih usko postavljenih interesa kao redovitih mj. prihoda od 10+kn, štednje i statusnih simbola, mobitela, brendiranih odjela torbica i sl.

s druge strane, ponudu kreiraju upravo veliki trgovački lanci koji nerjetko nastupaju dampinški pa i agrokor koji je najveći grobar hr. seljaka i privrednika jer radi extra profita uništavaju proizvođače niskim cijenama uvoznih proizvoda koji, ipak, osim zbog velikih nameta i institucionalne prereguliranosti, zbog tehnološke, kapacitivne, kreditne pa i kadrovske inferiornosti naspram uvozne robe, jednostavno ne mogu biti konkurentni.

upravo je u prije napisanome problem, a ti problemi, u stvari ekonomski ciklus sigurno neće poteknuti bilokakav kazneni porez nego, upravo suprotno, povećanje konkurentnosti ukidanjem istih!

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA


Možemo li očekivati oporavak na tržištu nekretnina u 2016?

To je isto kao da pred bankom stalno govorite o propasti banke pa se pitate može li se očekivati oporavak banke.

.

Volio bih da mi mudre glave objasne zašto npr u gradu Krku nema slobodnog poslovnog prostora dok u Slavoniji u gradovima imate koliko god želite?A onaj u Krku puno skuplji!Za najam stanova ista priča.
Možda zato jer je tržište na Krku prepoznalo kakvu takvu priliku za zaradu(radi turizma naravno) dok je u Slavoniji jad i bijeda.
I to je jedino objašnjenje,nije tržište glupo,kad se vidi poslovna prilika stvari dolaze na svoje,silovanje porezima ničemu ne vodi,osim (kratkotrajnog) punjenja proračuna i trpanje rupe bez dna naravno.

"Only dead fish swim with the stream"

New Report

Close