Mirovinska reforma – treba li ukinuti drugi stup

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Mirovinska reforma – treba li ukinuti drugi stup

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Odlučio sam pokrenuti ovu temu zbog barem tri činjenice:

* dobiti društava za upravljanje mirovinskim fondovima u iznosu od 150 milijuna kuna u 2009. godine
* manjak u državnom proračunu pogotovu u svijetlu izvješća FINA o dobiti poduzetnika za 2009. godinu.
* rezanja mirovina, plaća, i svih drugih mjera štednje iz vladinog gospodarskog programa

Po Regosu, u 2009. godini u drugi mirovinski stup je uplaćeno nešto iznad 4.600 milijarde kuna koje je prije reforme uplaćivano u prvi stup. Ako uzmemo da je država u deficitu ionako, dobijemo još barem 200 milijuna zbog troškova kamata svake. Naime, država financirana direktno iz proračuna postojeće mirovine sa jedno 15 milijardi kuna (samo 20 milijardi kuna dolazi iz doprinosa). Lijepa svotica u recesijsko-depresijska vremena.

Veliko hvala uvijek nam dragom prijatelju Svjetskoj banci, te wannabe neoliberalima iz SDP-a i koalicijskim im drugarima koji su uveli mirovinsku reformu početkom 2000-tih.

Ali naravno to nije sve, prihodi društava za upravljanje mirovinskim fondovima je preko 280 milijuna kuna (uglavnom iz naknade za upravljanje što na ukupnu imovinu, što na uplaćene doprinose). Volio bih znati koliko su nam to alfu donijeli njihovi genijalni fond manageri. Odnosno koliko im je višak prinosa od recimo pasivnog ulaganja od recimo 65% posto u Šukerove obveznice i 35% u CROBEX koji ide uz mizerne troškove upravljanja. Naravno da to nije sve, treba još pridodati i troškove Regosa, nekih 150-200 milijuna kuna godišnje.

I dok se jedni zalažu (vjerojatno ovi iz Regosa) da HANFA odredi manju naknadu za upravljanje, a drugi da se skrešu troškovi Regosa (vjerojatno ovi iz fondova) mi na kraju dobivamo minimalno 650 milijuna kuna troškova za kojeg se nitko ni ne trudi objasniti šta se dobiva za uzvrat.

E sad, prije nekih godinu dana zaboravljeni drIvo je izašao za prijedlogom da se ukine drugi stup, pa ga je umalo linčovalo. Prošla godinica a stvari u proračunu još puno gore, od poreza na dobit jedno veliko ništa (cca 3. miljardi kuna manje nego što se očekivalo izgleda). Nekako mi se čini da bi Jaca slijedeći put kad zaželi uzjahati rza-brzotrza i zapita pa kome da uzmem ljudi, netko prigušenim glasom mogao odgovoriti… uzmi mirovincima.

Pogotovo što imaju skoro 4 milijarde kuna u stranoj imovini, a jadni nam se Šukerinjo morao zaduživati u dolarima kad je EURUSD bio 1.5.

Ajmo probat izračunat šta bi se dogodilo sa državnim proračunom kad bi se ukinuo drugi stup.
* 4.6 milijardi kuna više u proračunu direktno
* 1.2 milijardi kuna na račun kamata koje država plaća (skoro 20 milijardi kuna u portfelju OMF-ova).
* 450 milijuna kuna na račun nepostojanja troškova za Regos i društva za upravljanje mirovinskim fondovima
* 450 milijuna kuna na račun kamata na strane obveznice i dividende (strane i domaće).

Znači 6.7 milijardi kuna godišnje, odnosno dobrano preko 2% GDP-a, lijepa svotica od koje sam siguran da ministru financija curi slina iz usta. Tko će onda davati potporu tržištu kapitala ? A zašto bi netko trebao davati umjetnu potporu tržištu kapitala, pa zar nije svako tržište racionalno i da će naći neki svoj optimum da ne kažem ekvilibrij (moš mislit ali tako se priča). Ne vidim da su dragi nam poduzetnici u bear-marketu nešto spremni na IPO-ove i dokapitalizacije, pa da nam lova od mirovinaca služi za razvoj i investicije.

Zar onda tržište kapitala služi samo da bi se insajderi, uprave i vlasnici (te njihova rodbina i ljubavnice) iskrcale na vrhu bull marketa kao 2007. i 2008. godine. Da li bi one euforije uopće bilo da investitori nisu odbrojavali dana kad će mirovinci moći kupovati dionice direktno (naravno da bi, pohlepa je moćna stvar).

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Ipak hoće li se HDZ odlučiti na takav kolosalan potez nemam pojma, ali siguran sam da bi im bilo lakše to objasniti pučanstvu nego da da se dovedu u situaciju da ne mogu isplatiti mirovine koji mjesec-dva-tri. Druge alternetive tipa autoceste u koncesiju, dizanje poreza, dalje drastično rezanje prava vode u političko samoubojstvo puno bržim putem. Roha ih je izvlačio sa spuštanjem rezervi koliko je mogao ali bojim se da na njega ne mogu više računati, osim ako ne žele smanjenje rejtinga ili laganini povlačenje depozita iz banaka. Što im je čovjek lijepo i objasnio u Opatiji. Uz to je citirao i Stiglitz-a i ravnao se po njemu… koji je sa svoje strane arch-nemesis Svjetske banke i protivnik privatnih mirovinskih fondova, neo-kejnezijanac i savjetnik Grčke. A ova naša štednjica u mirovinskim fondovima (kad oduzmemo državne obveznice) je ipak neki suficit iz kak ti dobrih vremena koje bi stari dobri Keynes sigurno potrošio u recesiji, pa poslije šta bude. A to je valjda stvarni posao moderne socijalne države.

Naime, ako HDZ stvarno krene u realizaciju likvidiranja drugog stupa trebat će mu sva pomoć protiv :
* SDP-ovaca i HNS-ovaca koji su drugi stup uveli po naputku Svjetske banke glumeći neoliberale i/ili tkz. treći put koji je u Engleza u plaču završio.
* financijskih institucija u stranom vlasništvu
* stranih powers to be
* domaćeg kapitala koji računa da su OMF-ova ultimativna potpora i ovce za šišanje.

S druge strane ako drugi stup ostane onda će se nešto radikalno morati mijenjati, evo nekih ideja:
* Smanjivanje naknada na maksimalno 0.2 posto, i to im je previše. Lijepo nek kupuju indekse a ne igraju se špekulanata. To bi značilo jedno 25% veće mirovine za one koji danas počinju sa radnim vijekom.
* Rušenje troškova Regosa
* Omogućavanje svim pojedincima da upravljaju slobodno svojim portfeljima, njihova je stvar i odgovornost u šta će, kada i kako ulagati.
* Dizanje stope na barem 7%.

Dakle, ideja bi bila ili nek se ljudima da sloboda da upravljaju svojom imovinom (ako je doista njihova) ili da se lijepo sve uzme nazad. Inače će društava za upravljanje stvarati dobit po zaposlenom od 1.300 milijuna kuna, kao da su Goldman-ovci.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

[lol] [lol]

pravi čovjek pronašao pravo mjesto za ovakvu temu
možda si u pravu,ne znam.pročitao sam samo naslov teme

Frankly my dear, I don't give a damn!

ja sam za ukidanje obvezne mirovinske štednje… a s obzirom da se to neće dogoditi onda sam za manje od dva zla – a to je ugasiti prvi stup i imati samo tzv drugi stup jer prvi stup ionako ne postoji, love koja je unutra uplaćena nema…

u drugom stupu treba otvoriti mjesta za veću konkurenciju pa će i naknade pasti

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Treba ostaviti oba stupa ali uplate treba regulirati drugacije.

3/4 love koju pojedinac izdvaja za mirovinut reba prvih deset godina radnog vijeka ubacivati u 2. stup, a ostalo u 1 stup, sljedecih 5 godina 1/2 love u 2 stup ostalo u 1. stup, sljedecih 5 3/4 love u 1. stup ostalo u 2 stup. Ostatak radnog vijeka sve u 1 stup.

Mirovina bi morala ici iz prvog stupa cirka 1/2 prosjecne place + bonus koji imas u 2 stupu i to je to. Nista povlasteno, predsjednicko, ovakvo, onakvo.
1. stup ti garantira mirovinu dok ti drugi daje vecu ili manju mirovinu ovisno sto se uspjelo prikupiti i oploditi.

Nije bolest sve što boli

Mirovinski fondovi služe za:
– potporu IPO, kako bi se narodu prodalo njegovo
– uhljebu kaste zaslužnih koji žive od manipulativnih troškova
– akcije interventnog otkupa od raznih likova

Ipak, 2. stup je nasljedan a to je jako važno.
Fond može imati budućnost, samo ga treba uljuditi i prestati od njega praviti privatnu prćiju.

No respect

Ja sam za oba stupa ali da njima upravljaju hedge fondovi [thumbsup]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

boys,

malo ste povrsni stose tice II stupa. imho

kao i mnoge druge stvari kod nas, ideja nije bila toliko losa, ali su se gramzljivici iz mirovinskih drustava i pripadajucih banaka pokazali u pravom svjetlu

da ne duljim, manekene iz mirovinskih drustava treba ograniciti sto se tice zarada i posebno sto se tice ovakvih idiotarija – ja njima dajem novce, a oni meni naplate sto im dam pare – ulazna naknada

Sukladno zakonskim odredbama, na 5% bruto plaće uplaćene u drugi mirovinski stup, društvo može zaračunati najviše 0,8% od tog iznosa kao ulaznu naknadu. Tijekom prve dvije godine članstva, AZ fond svojim članovima naplaćuje naknadu u iznosu od 0,7%, a kroz sljedeće četiri godine je smanjuje za dodatnih 0,05% godišnje.

Najniža ulazna naknada ne može biti niža od 0,5% od uplaćenih doprinosa.

s druge strane, uz starenje stanovnistva, projekcije je da ce ukupna radna snaga pasti sa sadasnjih 1.8 milijuna na 1,4 milijuna do 2020 te ukoliko ce biti samo I stup, raspast ce se k’o kokica….

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


ja sam za ukidanje obvezne mirovinske štednje… a s obzirom da se to neće dogoditi onda sam za manje od dva zla – a to je ugasiti prvi stup i imati samo tzv drugi stup jer prvi stup ionako ne postoji, love koja je unutra uplaćena nema…

u drugom stupu treba otvoriti mjesta za veću konkurenciju pa će i naknade pasti

Identično razmišljamo.
[thumbsup]

Mislim… stvarno treba biti poseban… neke vrste.., kada napišeš da predlažeš ukidanje drugog mirovinskog stupnja?

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Nikakva konkurencija nece smanjiti naknade.
Tko ce preci u stup iza kojega ce stajati domaca banka i manje osiguranje.
Ok, moze neko treci tipa Basler ali koliko ljudi ce preci negdje gdje nije PBZ-RBA-ERSTE-ZABA.

Max 10%.
A za to ovi nece smanjiti naknade.

Jednostavno treba ograniciti naknade ovisno o poslovanju.
AKo imas 10 milja dobiti imas jednu naknadu itd itd.

A to da se ukine, bezveze.
Da svoju lovu dajem sukeru , not.
Ovako isto dajem indirektno ali barem ne gledam

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Nikakva konkurencija nece smanjiti naknade.
Tko ce preci u stup iza kojega ce stajati domaca banka i manje osiguranje.
Ok, moze neko treci tipa Basler ali koliko ljudi ce preci negdje gdje nije PBZ-RBA-ERSTE-ZABA.

Max 10%.
A za to ovi nece smanjiti naknade.

Jednostavno treba ograniciti naknade ovisno o poslovanju.
AKo imas 10 milja dobiti imas jednu naknadu itd itd.

A to da se ukine, bezveze.
Da svoju lovu dajem sukeru , not.
Ovako isto dajem indirektno ali barem ne gledam

Konkurencija umjesto oligopola uvijek samanjuje trošak.

Money management posao je takav da nema varijabilnog troška, samo fixni. Isti ti je trošak upravljao sa 50 miliona ili 5 milijardi…

A taj posao bi ionako mogao obavit 1 normalan čovjerk u frontu i jedan u back officu. Ovi svi drugi su višak jer ne proizvode nikakvu alphu, ne treba im vojska nadničara da repliciraju crobex. Hohštapleraj.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Nikakva konkurencija nece smanjiti naknade.

krivo si krenuo blueman, nije na državi da razmišlja o konkurenciji, nego da ju omogući.
preporučam malo protestantske književnosti… [thumbsup]
The question isn’t who is going to let me; it’s who is going to stop me.



Nikakva konkurencija nece smanjiti naknade.

krivo si krenuo blueman, nije na državi da razmišlja o konkurenciji, nego da ju omogući.
preporučam malo protestantske književnosti… [thumbsup]
The question isn’t who is going to let me; it’s who is going to stop me.
[/quote]

i ti ćeš tako završit. corporate brainwashing je nemilosrdan. evo već je krenulo: subota a ti za kompom umjesto za šankom

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.




Nikakva konkurencija nece smanjiti naknade.

krivo si krenuo blueman, nije na državi da razmišlja o konkurenciji, nego da ju omogući.
preporučam malo protestantske književnosti… [thumbsup]
The question isn’t who is going to let me; it’s who is going to stop me.
[/quote]
i ti ćeš tako završit. corporate brainwashing je nemilosrdan. evo već je krenulo: subota a ti za kompom umjesto za šankom
[/quote]
sinoć sam dezinficiro mozak medicom, korporacija nema šanse.
evo ti jedna da nekako zaspeš noćas [smiley]

New Report

Close