MiFID 2 regulativa – prednosti i nedostaci

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska MiFID 2 regulativa – prednosti i nedostaci

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Tema otvorena za zahtjev korisnika Migra.

Režim pomaka cijene za dionice

Od 2. siječnja 2018. godine Zagrebačka burza uvodi režim pomaka cijene za dionice u skladu s Delegiranom Uredbom (EU) 2017/588 ?d 14. srpnja 2016. o dopuni Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za režim pomaka cijene za dionice, potvrde o deponiranim vrijednosnim papirima i fondove čijim se udjelima trguje na burzi.
U nastavku se nalazi datoteka s prosječnim dnevnim brojem transakcija i kategorijama likvidnosti za potrebe određivanja režima pomaka cijene za dionice. Kategorije likvidnosti određene su sukladno odredbama Delegirane Uredbe (EU) 2017/588.

Izračun prosječnog dnevnog broja transakcija za pojedinu dionicu izvršen je od strane Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) i objavljen na njegovim internetskim stranicama: https://www.esma.europa.eu/policy-activities/mifid-ii-and-mifir/transparency-calculations

XETRA trgovinski sustav dozvoljava unos cijena manjih od 1 lipe, a u skladu s tablicom pomaka cijene iz Priloga Delegirane Uredbe (EU) 2017/588.

Navedeni režim pomaka cijene za dionice bit će u primjeni u razdoblju od 2 siječnja 2018. do 31. ožujka 2019. godine.

Izračun prosječnog dnevnog broja transakcija provodi se jednom godišnje, a rezultati izračuna objavljuju se do 1. ožujka svake sljedeće godine te se primjenjuju od 1. travnja.

Prilikom svake promjene kategorije likvidnosti, odnosno režima pomaka cijene za pojedinu dionicu, iz XETRA trgovinskog sustava povlače svi otvoreni nalozi za navedenu dionicu.

Isto tako želimo naglasiti da će se nakon završetka trgovine 29. prosinca 2017. godine zbog primjene MIFID 2 regulative povući svi otvoreni nalozi za sve financijske instrumente.

Suricata suricatta

hvala Vjeko

moj prvi dojam je da vidim više prednosti nego nedostataka.
osnovna prednost je da se smanjuje spread i vodi bržoj realizaciji a to bi trebao biti cilj onih koji izlažu naloge.
smanjuje se prostor za stvarenje potencijalnih privida i transakcija koje su same sebi svrha.
posljedično može se na neki rok i očekivati veći stupanj povjerenja u efikasnost tržišta.
potiće se i sudionike da izlože naloge kako bi zauzeli bolje “pozicije”.
svi koji trguju će koju lipu manje u prodaji nadoknaditi kojom lipom više u kupnji pa načelno nitko nije na gubitku.
možda će vrijeme pokazati da su negdje koraci premali a negdje preveliki ali iako ne učestvujem često u trgovanju ali
lajkam

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Ono što sam danas primjetio je po meni jako bitno i problematično a to je da recimo idem staviti prodaju ATPL na 669 kn i to mi se ne dopušta iz nekog razloga (nisam proučavao pravila nek odhebu) dok recimo može po 668. I sad zamislite da morate brzo reagirati i postaviti cijenu i onda niste pogodili taj neki fakin parametar i morate ponovno utipkavati i uzgajati sijede na glavi. Pa zar ću za svaku dionicu morati znati koji parametar je ok a koji nije?? Prestrašno.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

ovo je bez veze jer vidimo da neke brokerske kuće daju da se stavi nalog za K/P po nekoj xy cijeni, a druge to ne daju iako pravila bi trebala biti ista za sve! kako je to moguće! ova zse je stvarno sprdačina gdje radi tko kako hoće

Ono što sam danas primjetio je po meni jako bitno i problematično a to je da recimo idem staviti prodaju ATPL na 669 kn i to mi se ne dopušta iz nekog razloga (nisam proučavao pravila nek odhebu) dok recimo može po 668. I sad zamislite da morate brzo reagirati i postaviti cijenu i onda niste pogodili taj neki fakin parametar i morate ponovno utipkavati i uzgajati sijede na glavi. Pa zar ću za svaku dionicu morati znati koji parametar je ok a koji nije?? Prestrašno.

Vrlo brzo će ljudi usvojiti paramete za ono sto prate.

za atpl je vrlo jednostavno – parni brojevi mogu, neparni ne mogu – dakle 0,2,4,6 ………668, 670, 672 ……….

prosto ko pasulj

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

100? < 200 kuna - 50 lipa. 200? < 500 kuna - 1 kuna. 500 do valjda <1.000 kuna - 2 kune. Valjda

ATLN ne prima ispod 1 kune razlike. Valjda je u 3. razredu što se prometa tiče.

brzi pogled od par sekundi na otvorene naloge na kupnji i prodaji otkriva i dobar su podsjetnik koje su moguće cijenovne razine za zadavanje naloga.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


Pa zar ću za svaku dionicu morati znati koji parametar je ok a koji nije?? Prestrašno.

Nije to još ništa pročitaj malo novi zakon o tržištu kapitala i kolike su kazne ..day trade postaje jako jako rizičan …Na kraju da probaš postati dugoročni ulagač ?

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !


Nije to još ništa pročitaj malo novi zakon o tržištu kapitala i kolike su kazne ..day trade postaje jako jako rizičan

Što točno daytrading spriječava ?

Ne sprečava ga ali se manipulacije kažnjavaju
Npr opališ par puta po asku dvije tri dionice pa čekaš da se bid naslaže…. ili u 15.59 kupiš jednu dionicu …
Ili npr drukaš po forumu.. kazna od 100 000 do 40 000 000 kuna

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !



Pa zar ću za svaku dionicu morati znati koji parametar je ok a koji nije?? Prestrašno.

Nije to još ništa pročitaj malo novi zakon o tržištu kapitala i kolike su kazne ..day trade postaje jako jako rizičan …Na kraju da probaš postati dugoročni ulagač ?
[/quote]

mozete pojasniti – sto je to kaznjivo u day trade. pa nije valjda trgovanje kaznjivo.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Ono što sam danas primjetio je po meni jako bitno i problematično a to je da recimo idem staviti prodaju ATPL na 669 kn i to mi se ne dopušta iz nekog razloga (nisam proučavao pravila nek odhebu) dok recimo može po 668. I sad zamislite da morate brzo reagirati i postaviti cijenu i onda niste pogodili taj neki fakin parametar i morate ponovno utipkavati i uzgajati sijede na glavi. Pa zar ću za svaku dionicu morati znati koji parametar je ok a koji nije?? Prestrašno.

Vrlo brzo će ljudi usvojiti paramete za ono sto prate.

za atpl je vrlo jednostavno – parni brojevi mogu, neparni ne mogu – dakle 0,2,4,6 ………668, 670, 672 ……….

prosto ko pasulj

da prosto,, ali koja poanta? mislim zbog čega se ograničava slobodna trgovina, zašto bilo koja druga cijena van burze se zakonski ne korigira, da se ne može postavljati 1,99 kn?? šta je puno gore od toga na koliko je neka dionica

Još jedan put nije kažnjiv ali manipulacije cijenom jesu

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

New Report

Close