MBA diploma u RH: Skupa skraćenica ili znanje koje drugi ne posjeduju?

Naslovnica Forum Komentari članaka MBA diploma u RH: Skupa skraćenica ili znanje koje drugi ne posjeduju?

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Malo je Poslovni zakasnio….jedno 20 godina. MBA diploma uopce vise ne znaci neki prestiz. Danas se puno vise cijeni inzinjerska diploma nego MBA. Znzm puno ljudi s MBA i mogu reci da dosta njih i nisu bes nesto super pametni. MBA se danas napravi online za 50.000 kuna za jednu godinu.

Da li je MBA samo skupa skracenica, pitamo predsjednika Udruge MBA Croatia…
Da li treba ulagati u dionice, pitamo brokera…
Da li treba ulagati u nekretnine, pitamo agenta za nekretnine…
Jer ce nam sigurno dati objektivan pogled na to pitanje. Jednom je MBA davao znanje i bio rijedak. Danas je samo popularni brendirani proizvod svakog osrednjeg fakulteta. Prodavanje magle nezaposlenim mladima kojima ce dati iluziju da ce ih slijedeca kratica, slijedeci certifikat, slijedeca diploma ili znanstveni stupanj izvuci iz situacije da su sa 35 godina nezaposleni, te ovisni o roditeljima kod kojih zive.

MBA studij je izmislio Wharton krajem 1920tih. Svaki MBA nije isti. Po meni ako se ne studira jedan od top 10 MBA ne treba ga ni studirati. TOP MBA je selektivan i skup. Treba imati GMAT preko 700 bodova (IQ za business) i TOEFL perko 630 bodova (engleski govorni i pisani). Smece MBA skole primaju bez prijemnog ispita tj bez GMAT i TOEFL praga – Bled je takav primjer (Shit in shit out) Dobar MBA po semestrur kosta 20 000US$ plus i nisu part time! Stoga je i gubitak prihoda veliki trosak.

Dopisni MBA ili MBA na Bledu nemaju nista zajedncko sa TOP MBA koji su u USA/Londonu ili u Parizu. Shodno tome (jer mogu pogledati alumnije LBSa i Harvarda) u Hrvatskoj trenutno imaju: 4 MBA sa London Business School, 2 sa INSEAD (Pariz) i 2 Harvard. Za Wharton/Stanford/Columbia (Dr Srica tvrdi da je zavrsio Columbiju – ne mogu vjerovati da je tako jalov nakon tako dobrog MBA) neznam .

Dakle MBA ima itekako smisla no u Hr je “devalviran” smece MBA kvalifikacijama. Osim toga u Upravama u RH necete naci TOP MBA jer nisu ni potrebni. U Hr se krade i osnovna je vjestina kradje i ugovaranja kradje a ne strateski razvoj firme. Investicijskog bankarstva i konzaltinga (osim malog McKinsey ureda ) u Hr nema tako da alumnus top MBA skole u Hr nema ni gdje raditi. Ako D.Bago moze biti CEo Koncaara i predsjednik Udruge izvoznika onda je to znak da Hr ne treba MBA.

BigBoffin

“Takvi studiji upisuju se bez obzira na profesiju i završeni dodiplomski studij, a služe za usvajanje konkretnih znanja i vještina koje pojedinac treba na poslu ili osjeća da će trebati ukoliko bude napredovao u karijeri.”

Pošto se neki vlasnici MBA diplome predstavljaju čak kao magistri ekonomije, zanima me kako da je za upis na to dovoljan “samo” dodiplomski studij!?

Nikad više 2007-08 na ZSE:(

Ja sam zavrsio MBA 2005. i mogu reci da mi je jako pomogao u karijeri. Ali kad pogledam sto danas prodaju kao MBA malo mi je to sve skupa smijesno. Takodje upoznajem ljude koji kazu da imaju MBA ali meni nikako nije jasno kako jer oni na mom fasku ne bi mogli proci ispite (jednostavno nisu dovoljno pametni ni disciplinirani). Eto.

New Report

Close