Margin, lombardni krediti, financiranje ulaganja

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Margin, lombardni krediti, financiranje ulaganja

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Imam pitanje: Kakvi su ovi Comline Brokeri iz Siska? Izgledaju mi kao najjeftiniji od svih koje sam vidio i omogućavaju klijentima margin kredite. Pitanje2 za Znanaca: koji je princip kod tog kredita…npr, ja imam portfelj vrijednosti 120.000 kn, to mi je pretpostavljam kolateral? i sada na temelju njega mogu podići koliko? i što se dešava ako poželim prodati dionice koje su kolateral? i ako mi dionce padnu jesam li obavezan doplačivati što? (pretpostavljam da jesam jer se zove mergin kredit???


Zavisi koje dionice imaš u porfelju jer se priznaju samo one koje brokerska kuća kaže da su OK. Na temelju toga dižeš margin u vrijendosti 1:1. Ne možeš prodati ostele dionice dok ne vratiš kredit. Ako dionice padnu dobit ćeš magin call ( bolje da ne padnu ) i reći će ti milim glasom pošotvani gdine imate li para jer kao što znate………………..


da, kužim doplata do margine…šteta što ne možeš prodati dionice jer ako je već u pitanju korisnikov margin account, njima bi trebalo biti svejedno jel na njemu dionica ili lova, zar ne? anyway hvala Znanče, faca si kao i uvijek [smiley2]


undefined: ” da, kužim doplata do margine…šteta što ne možeš prodati dionice jer ako je već u pitanju korisnikov margin account, njima bi trebalo biti svejedno jel na njemu dionica ili lova, zar ne? anyway hvala Znanče, faca si kao i uvijek [smiley2] ” Možeš prodati i dionice koje imaš za kolateral. Barem ja to radim a imam margin kod HPB-a! A HPB ima najveći izbor dionica za koje daje margin kredit od svih banaka!


Centarbanka nema nikakvih ograničenja za kupnju dionica na margin accauntu. U igri su sve dionice koje su u depozitoriju SDA. Kod svih ostalih banaka nailazio sam na razna ograničenja, kako u omjeru kredita tako i u popisu dionica kojima se može trgovati. A to nije dobro jer na taj način navode investitore koje dionice smiju kupovati a koje ne. Poseban problem kod nekih je u povlačenju gotovine (zarade) ili kod zatvaranja kredita. Tu je najbolja PBZ budući se kredit može i djelomično zatvarati. Pozdrav


Mislim da ću uzeti margin account, ne puno do 100.000 kn za početak…eh da sam to znao ne bi prodavao dalekovod, to je idealna dionica za kolateral…stabilno raste i rasti će tako da ako i stoji u marginu radi lijepo prinos i širi ti marginu [smiley2] evo pitanje za stručnjake koje bi ste dionice da ih sada kupite položili na margin account za npr. 100.000 kn? Ja bi: SAPN ARNT IGH i/ili SLPF


Mislim da si pogrešno skužio. Kad otvoriš margin možeš trgovati sa svim dionicama, i onima koje si stavio i onima koje si kupio od kredita, tu nema ograničenja. Osim dionica za otvaranje margin kredita možeš koristiti i gotovinu i ulog u investicijskim fondovima. Pozdrav


Skužio sam to…njima na accountu uvijek mora biti vrijednost u iznosu kredita…može biti lova ili fin. instrumenti…


Točno može se trgovati ali nema para vani dok se oni ne namire.


super kao i u svijetu [smiley2] sad kad krenu i opcije…ma koja kockarnica, ima da sve raskućim [smiley7]


Eh , da još uvedu i shortanje bilo bi veselja. [smiley2]

Igor Prstec, web urednik


Kolega znanac pretpostavljam da si uzeo ” margin kredit za kupnju dionica ” jer postoji i ” lombardni kredit na temelju zaloga dionica ” . Ovja drugi je s jedne strane povoljniji zbog nešto niže kamate – što nama uopće nije bitno obzirom na očekivane prinose od istog , ali je i duži rok otplate ( do 36 mjeseci ). Međutim ti se dobiva samo 50% tržišne vrijednosti dionica ( čitam sve na internetu ). Zanima me samo da li Zaba postavlja uvjet da kupuješ dionice preko njezinih brokera, ako da kako li to samo provjerava? [smiley8]


plavi: ” Kolega znanac pretpostavljam da si uzeo ” margin kredit za kupnju dionica ” jer postoji i ” lombardni kredit na temelju zaloga dionica ” . Ovja drugi je s jedne strane povoljniji zbog nešto niže kamate – što nama uopće nije bitno obzirom na očekivane prinose od istog , ali je i duži rok otplate ( do 36 mjeseci ). Međutim ti se dobiva samo 50% tržišne vrijednosti dionica ( čitam sve na internetu ). Zanima me samo da li Zaba postavlja uvjet da kupuješ dionice preko njezinih brokera, ako da kako li to samo provjerava? [smiley8] ”

Naravno ako radiš preko Zabe ( ali ja ne radim preko Zabe ). Obično je to uvjet. Od koga dobiješ margin tu kupuješ dionice.

Igor Prstec, web urednik

Želio bih ovom prilikom pohvaliti profesionalnost i expeditivnost HPB (konkretnoHrvoja Kucelja) !!!!!
Naime u Karlovcu ne možete dignuti “margin kredit” niti u jednoj banci,(ZABA,KABA,PBZ,RBA,ERSTE) sramota,nek se zamisle koliko gube?
Jednim tel. razgovorom sa Hrvojem sve dileme su riješene ,E-mailom stižu formulari sa objašnjenjima i uputama,to ovjerite kod javnog bilježnika vratite nazad i drugi dan kredit vam je na raspolaganju i kupujete dionice!!
Svaka pohvala Hrvatskoj poštanskoj banci!!!!!!!!

kolega Hakela , apsolutno ste u pravu, i ja čekam poštu sa papirima od HPB i sve ću riješiti telefonom / poštom / mail-om.
Slažem se oko toga da zaslužuju pohvalu, samo se nadam da če biti dovoljno brzi kako su i obečali kako mi pliva ne bi otišla u zamišljene visine..

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Želio bih ovom prilikom pohvaliti profesionalnost i expeditivnost HPB (konkretnoHrvoja Kucelja) !!!!!
Naime u Karlovcu ne možete dignuti “margin kredit” niti u jednoj banci,(ZABA,KABA,PBZ,RBA,ERSTE) sramota,nek se zamisle koliko gube?
Jednim tel. razgovorom sa Hrvojem sve dileme su riješene ,E-mailom stižu formulari sa objašnjenjima i uputama,to ovjerite kod javnog bilježnika vratite nazad i drugi dan kredit vam je na raspolaganju i kupujete dionice!!
Svaka pohvala Hrvatskoj poštanskoj banci!!!!!!!!

evo ja cu iznjeti svoje iskustvo. meni su slali ugovore jedno mjesec dana. katastrofa jedna. nakon jedno cetiri razgovora ugovori su i stvarno poslani.

nisi rekao kod koje banke

Ja više nemam potpis.


nisi rekao kod koje banke

pa govorim naravno o gore spomenutoj ekipi iz HPBa

kolika je kamata na margin kredit, i koliki je najmanji iznos koji se moze podignuti

unaprijed hvala!!!

vjeruj mi, isplati se cekati, pa makar cekali i godinama...

oko 10 %, neznam za iznos. Kamata se plaća kvartalno, glavnica na kraju otplate.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


kolika je kamata na margin kredit, i koliki je najmanji iznos koji se moze podignuti unaprijed hvala!!!

Odi na
http://www.HPB.hr i sve će ti biti jasno!!
Ali opet se pitam zar to nisi i sam mogao saznati!!!
HPB ti je daleko najbolja solucija jer su ljudi max. expeditivni i sve ćeš riješiti u jednom tel. razgovoru!!!

Premješteno iz teme: [color=blue]PTKM (Petrokemija d.d.)[/color]

Hakela, mozes imati prakticki 100% Petrokemije na marginu?? pa zar nema kod margina neke odredbe da ne mozes imati vise od XX% jedne dionice u portfelju?

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

Premješteno iz teme: [color=blue]PTKM (Petrokemija d.d.)[/color]


Hakela, mozes imati prakticki 100% Petrokemije na marginu?? pa zar nema kod margina neke odredbe da ne mozes imati vise od XX% jedne dionice u portfelju?

EEEE! u tome ji je kvaka,ako je dionica kvalitetna onda može i 100%,prijatelju!!!!
Možete provjeriti u HPB ![smiley2]

Premješteno iz teme: [color=blue]PTKM (Petrokemija d.d.)[/color]

Pa necu te provjeravati. Ja ti Hakela vjerujem na rijec. Samo pitam, jel sam ja isto znao imati do 50% jedne dionice u marginu i nije bilo problema. Jedino sto je moj margin u drugoj banci

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

@ sasko

ovisi o politici banke i jesu li ti ti iz banke brokeri ili ne… HPB daje i na jednu dionicu ako je iz one njihove liste,
a drugima je jedna dionica max. 50% margina

New Report

Close