Kredit za T-HT?

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kredit za T-HT?

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo počeo je i 7 mjesec, približava se IPO T-HT. Stoga volio bi da obradimo temu o isplativosti dizanja, i to kojeg kredita te gdje.
Ja osobno sam 100% u dionicama i ne mislim ih prodavat za kupnju T-HT-a. Ostaje mi samo podizanje kredita. Sad kako, sta, kolika je isplativost? Gotovinski, margin, lombardni kredit (da li se daju za HT?). Koja banka?
Ne bih želio da se ovdje razglaba o T-HT-u jer vec ima otvorena tema za to, vec želim da raspravimo o nacinu pribavljanja love za kupnju. Da bar pokusamo predvidjeti koliki ce postotak ljudi kupovati na kredit, koliki su spremili već keš sa strane, koliki prodajom dionica i da li ce izazvati korekciju?
Uglavnom kako doci do dionica i kako ce to utjecati na tržiste u 9 mjesecu?

hmm da … krediti za investiranje ? dali je to dobro ili nije ?

dobro je do jedne količine tj. ne bi bilo dobro kad bi svi kupovali na kredit dionice sa željom da ih prodaju za mjesec ili godinu dana ..

1. margin: mislim da ovo nije moguća opcija jer kod margina se daju u zalog neke dionice i dobiva sa novac na račun brokera za kupnju novih dionica, ali dionica na burzi a ne na ipo-u .. znači ovo otpada

2. lombardni: da ovakvih kredita je bilo i za ipo Ine .. nisu se tako zvali ali svodilo se na to .. osoba kupi dionice i te dionice su u vlasništvu banke , dok onaj tko je dignuo kredit ne otplati zadnju ratu kredita … znači ni ovo nije baš dobro rješenje jer se dionice ne mogu prodati na burzi dok se ne otplati kredit (1, 2, 3, 4, godine)

3. gotovinski kredit : vjerojatno najpovoljnija opcija : jer korisnik kredita dobije novac na svoj račun i sa njime radi što hoće ; ili u ovom slučaju kupi dionice … i može ih prodati kad želi, kad mu se čini najpovoljnije .. nakon toga se može servisirati krediti, tj. otplatiti do kraja i naravno zadržati višak (ako ga ima 🙂 ) .. minus ovog kredita što ima limit visine kredita ; 10 k eura, 50-100 000 kn … kako u kojoj banci .. ali za jedan paket dionica ovo mi se čini kao najbolje rješenje ..

moj komentar; ne bi bilo dobro da ljudi počnu masovno dizati kredite za dionice jer to dodatno može u nekom trenutku poljuljati burzu naravno sa mogućom korekcijom , padom cijena dionica …

kad su svi mislili 1929 da se može od burze živjeti dizali su kredite za dionice . Tada je bilo stvarnog kapitala na burzi cca 10%. Onda se dogodio burzni slom. Ljudi su skakali kroz prozore, ali samo tisti, koji su imali kredite. Najmočniji su preživjeli.


kad su svi mislili 1929 da se može od burze živjeti dizali su kredite za dionice . Tada je bilo stvarnog kapitala na burzi cca 10%. Onda se dogodio burzni slom. Ljudi su skakali kroz prozore, ali samo tisti, koji su imali kredite. Najmočniji su preživjeli.

točno, i to je upravo ono što će se dogoditi skoro


točno, i to je upravo ono što će se dogoditi skoro

Kad to, možeš molim te postat datum da se spremim za sniženje?
Sad sam samo mali dioničar,
a kolko vidim skoro bi mogao postat pravi kapitalista.
[smiley2][smiley2][smiley2]

x


dule5: ” kad su svi mislili 1929 da se može od burze živjeti dizali su kredite za dionice . Tada je bilo stvarnog kapitala na burzi cca 10%. Onda se dogodio burzni slom. Ljudi su skakali kroz prozore, ali samo tisti, koji su imali kredite. Najmočniji su preživjeli. ” točno, i to je upravo ono što će se dogoditi skoro

Što? Ljudi će skakati kroz prozore?
[smiley1][smiley2]

I love the Smell of Profits in the Morning

i ja se nadam da neče .

Koliko vrijedi dionica T-HT-a?

http://www.poslovni.hr/Content/Article.aspx?id=47461

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Koliko vrijedi dionica T-HT-a?

Onoliko koliko su je ulagači spremni platiti! [smiley2][smiley2][smiley2]

I love the Smell of Profits in the Morning

Ja mislim da je Ljubo u pravu i da HT ne vrijedi ništa dok ne prođe 6 godina i DOK POKRENU PROIZVODNJU!!!!!!!!!

Hahahahaha………………………………..

Zoran Milanović: " [u]......to nisam pročitao, ne znam ništa o tome a najbolje mi je kad čujem da o tome treba odlučiti struka, ma kakva struka, mislim .........[/u]"


hmm da … krediti za investiranje ? dali je to dobro ili nije ? dobro je do jedne količine tj. ne bi bilo dobro kad bi svi kupovali na kredit dionice sa željom da ih prodaju za mjesec ili godinu dana .. 1. margin: mislim da ovo nije moguća opcija jer kod margina se daju u zalog neke dionice i dobiva sa novac na račun brokera za kupnju novih dionica, ali dionica na burzi a ne na ipo-u .. znači ovo otpada 2. lombardni: da ovakvih kredita je bilo i za ipo Ine .. nisu se tako zvali ali svodilo se na to .. osoba kupi dionice i te dionice su u vlasništvu banke , dok onaj tko je dignuo kredit ne otplati zadnju ratu kredita … znači ni ovo nije baš dobro rješenje jer se dionice ne mogu prodati na burzi dok se ne otplati kredit (1, 2, 3, 4, godine) 3. gotovinski kredit : vjerojatno najpovoljnija opcija : jer korisnik kredita dobije novac na svoj račun i sa njime radi što hoće ; ili u ovom slučaju kupi dionice … i može ih prodati kad želi, kad mu se čini najpovoljnije .. nakon toga se može servisirati krediti, tj. otplatiti do kraja i naravno zadržati višak (ako ga ima 🙂 ) .. minus ovog kredita što ima limit visine kredita ; 10 k eura, 50-100 000 kn … kako u kojoj banci .. ali za jedan paket dionica ovo mi se čini kao najbolje rješenje .. moj komentar; ne bi bilo dobro da ljudi počnu masovno dizati kredite za dionice jer to dodatno može u nekom trenutku poljuljati burzu naravno sa mogućom korekcijom , padom cijena dionica …

hmm .. dodao bi još jednu vrstu kredita koji nije nužno vezan za investicijsko bankarstvo … a to je hipotekarni kredit …

dakle :

4. hipotekarni krediti ; kako samo ime kaže to je krediti kod kojeg korisnik kredita kaa element osiguranja kredita daje nekretninu, (stan, kuća, vikendica .. ) pod hipoteku i za uzvrat dobiva kredit :
ovo se čini kao dobar krediti ; mogu se dobiti značajni iznosi kredita , do 70-80% vrijednosti nekretnine ; npr . stan 50 kvadrata procijenjen na 1500 eura = 75 k eura * 70 % = recimo 50 k eura ili 350 k kuna …
ali s druge strane vrlo rizičan kredit , jer u slučaju pada cijene dionice tu je i proporcionalno veći gubitak , a i u slučaju neotplaćivanja kredita tu je mogućnost gubitka nekretnine … u svakom slučaju kredit za najhrabrije i one koji su vrlo , vrlo sigurni u neku dionicu , tj u dionicu kod koje je rizik za gubitak vrlo mali …

sve ovo je “risk management” , i jedino je stvar koliko je tko od nas dobar u hendlanju rizika i koliko je svjestan pojedinog rizika , da bi na osnovu toga mogao donijeti odluku u odnosu na svoje želje , karkter , osobne predispozicije ka riziku ,..


4. hipotekarni krediti ; kako samo ime kaže to je krediti kod kojeg korisnik kredita kaa element osiguranja kredita daje nekretninu, (stan, kuća, vikendica .. ) pod hipoteku i za uzvrat dobiva kredit; u slučaju neotplaćivanja kredita tu je mogućnost gubitka nekretnine … u svakom slučaju kredit za najhrabrije… sve ovo je “risk management”

Mnogi frendovi su me prije 18 mjeseci poslušali, podigli su namjenski hipotekarni kredit kod banke i za to kupili udjele u njenom dioničkom fondu. Po njima znam koliko malo treba da bi se izazvao stampedo ulagača koji sada žele van s velikom zaradom, dok se ne istopi. Jedva ih zadržavam unutra. Mnogi će prodati udjele za kupnju dionica T-HT-a, a još ne znaju kolika je cijena IPO-a i nema mnogo javnih procjena koliko dionica vrijedi. Tek toliko da potvrdim tezu da dionica vrijedi koliko su ulagači za nju spremni platiti, a fundamentalna analiza je za ulagače odavno sekundarna. [smiley1]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


…i nema mnogo javnih procjena koliko dionica vrijedi. Tek toliko da potvrdim tezu da dionica vrijedi …

ima nekakvih ranih procjena na temi HT, ali je poprilično zatrpana raznim diskusijama pa je to teško više pronaći.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Da li se isplati dizati kredit za ulaganje?
Da, da i da. Bio to T-HT ili bilo koja druga dionica. Definitivno DA.
Jedino što se treba imati na umu je to da se tu lovu treba zavrtiti u periodu od iduće godine do godine i pol.

Jet: Are You Gonna Be My Girl?

New Report

Close