Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Moram priznati da sam teško pronašao naslov za ovu temu. Neki dan sam raspravljao s vipyem pa je on spomenuo jedno zanimljivo pitanje: što je zapravo kriza. Nije mi želja odgovoriti na to pitanje, neka to svatko učiniza sebe, ali bih volio na jednom mjestu pričati o ekonomiji RH. O HNBu, Vladi, tržištu kapitala .. ali onako makroekonomski.

“Da podsjetim: 4,5 milijardi kuna vrijedi projekt gradnje kanala Dunav-Sava, 4,4 milijarde kuna vrijedi projekt gradnje autoceste Zagreb-Sisak, 1,9 milijardi kuna vrijedi projekt gradnje Pelješkog mosta. Što Hrvatska ovoga trenutka ima od gradnje kanala Dunav – Sava? Navodnjavanje? Glupost, danas postoje puno jeftiniji i brži sustavi navodnjavanja nego ovaj mega projekt čija će izgradnja trajati bar 10 godina”, navela je.(Ožboltica)

Čitam ovu baljezgariju od Ožboltice i slušam sinoć na dnevniku izvjesiteljicu iz Londona. Ona kaže da će se Velika Britanija upravo velikim infrastrukturnim projektima boriti kako bi suzbila krizu.

Ja osobno u ovom trenutku ne bih odustao od ovakvih projekata. Možda bi ih malo smanjio, ali nikako ne bi odustao.

Na potezu je vlada. HNB se dokazao u ovoj situaciji: malo priče, a puno dobrih djela. Kod Vlade je obrnuto: puno priča, a ništa ne radi, tj. samo se svađa. Deficit za sljedeću godinu treba biti nula, ili čak mali suficit.
HNB je upumpao 6 mlrd na repu, i još 8 mrld smanjivanjem pričuve. Ide aukcija trezorskih zapisa u iznosu od 2 mlrd. kn.

Kad bih ja savjetovao vladu što da radi to bi bilo sljedeće: smanjiti deficit na nulu, tj. ne imati ga. To znači poprilično velike rezove u Proračunu za sljedeću godinu. Ovo se ne može prebiti samo preko plaća, već se realno trebaju sagledati mogućnosti i udariti po onim aktivnostima koje nisu investicijske. Dakle, po meni treba dogovoriti manji rast plaća, djelomično smanjiti razvojne i infrastrukturne projekte i najveći dio oduzeti od nedohodvnih aktivnosti kao što su sport, kultura, pa čak dijelom i znanost (ovdje treba biti izuzetno oprezan).

Opet ću ponoviti: država treba prodati sve što može od trgovačkih društava: od brodogradnje do hotela. Sve treba privatizirati, jer država je loš gospodar.

Na kraju, dao bih otvorene ruke Čobankoviću. Poljoprivreda je po meni naš strateški resurs i ja bih igrao na tu kartu. Ovo bi trebalo biti razvojno razmišljanje, dakle pogled unaprijed, za vrijeme i nakon krize. Ljudi ipak trebaju jesti. Sviđa mi se model Belja, (iako nije rađen po propisima), ali Todorić je napravio čudo od Baranje.

Nemojte da vas zavara podataka da se država manje zadužuje, a firme više. Nije tome baš tako. Npr. ako HŽ digne veliki kredit, a za njega jamči vlada, to je po meni nešto sasvim drugo nego da kredit digne ERNT ili ATGR. Sinoć na dnevniku kuknjava tko će vratiti dugove brodogradilišta koji stižu na naplatu.

I love the Smell of Profits in the Morning

Ovo s poljoprvredom je već dan danas trebalo biti u velikom zahuktavanju, a mi nemamo takoreći ni p od poljoprivrede. Danas bi se mogli nasmijati ovoj krizi da smo slavoniju zasijali. Nesposobna vlast svih ovih proteklih 13 godina………

Naša fiskalna politika je smješna. Šuker je jedan obični porezni referent. Umjesto da se baš sad investira u kapitalne projekte sa brzim povratom kako bi se napravio kick-start za ekonomiju, oni idu na štednju… A u vrijeme ekonomske ekspanzije forsirali su deficit. Sva sreća da imamo HNB pa je bar monetarna politika ok, fiskalna je za plakat.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Naša fiskalna politika je smješna. Šuker je jedan obični porezni referent. Umjesto da se baš sad investira u kapitalne projekte sa brzim povratom kako bi se napravio kick-start za ekonomiju, oni idu na štednju… A u vrijeme ekonomske ekspanzije forsirali su deficit. Sva sreća da imamo HNB pa je bar monetarna politika ok, fiskalna je za plakat.

Ajmo sad svi štedit i ništa ne kupovat po dućanima, pa će gomila velikih i malih propast. To je njihova strategija! E pa sami ste ih izabrali, ja nisam.

kako prihvatiti ulaganje u poljoprivredu kad je danas cijena svinjskih polutki u odnosu na EU viša od 35%
i sutra će vlada dati poticaj za tu granu stočarstva a oni će tražiti interventni otkup od dfržave ili će proizvesti stanje svinjske kuge i ponovno otkup od strane države a cijena i dalje skupnja 35%
ja nisam za to.
treba kresati i plaće, i sovcijalna davanja, ukinuti poticaje turizmu, zašto zato što traže uvoz radne snage, ukinuti novčane naknade nezaposlenim mlađim od 50 godina, neka se školuju za graditeljstvo, turizam i ugosdtiteljstvo jer tvrtke traže uvoz radne snage, i masu sitnih stvari koje će dovesti do pravih ulaganja u razvboj gospodarstva.
samo što to ova vlada ne želi je rim je interes da burza padne da jeftino kupuju a sutra kad se ovo vrati gore vidjet ćemo svi mi tko je jamio. i govorit ćemo kako je Rojs bio u pravu samo je bio u krivu da je taj proces završen sada se to najviše radi i to sve zakonito preko burze.

dan je pametniji od noći

znam da nije tema, ali bih želio pitati fazana koju praktičnu svrhu će imati kanal Dunav- Sava..

koji će se to tereti tuda prevoziti, koji će to brodovi tuda ploviti isl..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

toka, sumnjam da su todorićeve polutke skuplje od onih iz EU … osim toga taj isti Todorić izvozi mandarine, evo po novome i u Englesku …
zaboravljaš da poljoprivreda nije samo šenca i kukuruza, već i riba, maslinovo ulje, sol i sl.
Da ne spominjem običnu izvorsku vodu.

Koliko god zvučalo smiješno, ali zadruge su izlaz za malog seljaka. Burza poljoprivrednih proizvoda bi trebala biti mjesto gdje se terminski kupuje roba, a ne da kao burza ribe u Puli (čini mi se) zjapi prazna.
Iako se ne volim pozivati na državu, sami smo birali kapitalizam, ali mislim da je ovo trenutak za strateške rezove.

Što se tiče turizma, to je strateška, da ne može biti strateškija grana ove države. Sve hotele pod hitno treba prodati. Ma šta prodati, pokloniti i još nekom platiti da ih uzme.

Vratit će nam se to vrlo brzo.

I love the Smell of Profits in the Morning


znam da nije tema, ali bih želio pitati fazana koju praktičnu svrhu će imati kanal Dunav- Sava..

koji će se to tereti tuda prevoziti, koji će to brodovi tuda ploviti isl..

http://www.hatz.hr/hrv/glasnik/Dunav%20Sava.htm

Što misliš zašto je Vukovar prije rata bio jedan od najrazvijenihih gradova u RH?

I love the Smell of Profits in the Morning

Jedna od važnijih stvari bi trebala bit devalvacija kune da se potakne izvoz, samo
kaj nažalost umjetnim tečajem sad održavamo socijalni mir…..al nema tu pomoći
bez izvoza se nemožemo pomaknut ni za 100 godina, mislim da je svima jasno da nema
te turističke sezone i njezinih prihoda već bi bili u totalnom bankrotu…

@fazan
lako ti je to provjeriti pogledaj burzu poljoprivrednih proizvoda kod nas i npr u Mađara i sve ti je jasno
ja govorim o todorićevoj proizvodnji u RH a ne njegovom uvozu a to je najveći dio koji kupujemo ja ili ti.
što se tiče nabrojanih proizvoda moram ti napomenuti da večina tih istih proizvoda su u prosjeku oko 20% skplje kod nas nego u EU i to vrijedi skora za sve proizvode kod nas.
a razlog tomu je socijalistički način proizvodnje i prodaje.
ma mi bi malo da smo u EU kad nam paše a malo bi da smo kod Tite kad nam to paše. A to tako ne ide i to ćemo uskoro ulaskom u EU vidjeti.
ja sam osobno protiv ulaska jer sam tamo živio dugo ali bolje i to nego da živim u ovakoj lopovskoj državi gdje je osnovni cilj većine nas kako i koliko više da ukrademo, prevarimo, slažemo, sakrijemo, otmemo, opljačkamo, manje radimo, više smo na bolovanju, što prije odemo u mirovinu, pronađemo kako koga možemo potplatiti i slično.
a imam mišljenje i o braniteljskim i inim zadrugama koje se kao gljive osnivaju i uzimaju samo potpore od države tj na taj način kosorica i društvo kupuju seljake i branitelj.
Poigledaj u svojoj okolini koliko ima zadruga, koliko ima zaposlenih u zadrugama, koliko ostvaruju prihoda i koliko su te zadruge dobile državnih poticaja.
vidjet ćeš da su najveći dio svih prihoda državni poticaju a da većina zadrugas nema niti jednog zaposlenog niti ostvaruje ikakove prihode. čast pojedincima ali pravila pišemo za većinu ne za pojedince.

dan je pametniji od noći



znam da nije tema, ali bih želio pitati fazana koju praktičnu svrhu će imati kanal Dunav- Sava..

koji će se to tereti tuda prevoziti, koji će to brodovi tuda ploviti isl..

http://www.hatz.hr/hrv/glasnik/Dunav%20Sava.htm

Što misliš zašto je Vukovar prije rata bio jedan od najrazvijenihih gradova u RH?
[/quote]
au brate starog dokumenta, još u Njemačkoj pfeninzi..

neke uvjerljive argumente nisam uspio naći..

ne znači nužno da ne postoje, mene evo stvarno zanima zašto je taj kanal dobar za Hr, al nema šanse da ja to skužim sam od sebe..

koji se to slonovski hrv. proizvodni kapaciteti nalaze između Siska i Slavonskog broda čiji bi se proizvodi eventualno tuda trebali transportirati, recimo u Mađarsku ili Austriju?
Vidim kako bi bilo zgodno tovariti slavnosko žito, vino, isl. na brodove, no Sava je plovna do Siska koliko ja znam, i šta onda? opet na vlak/kamion

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

@fazan

ispravak netočnog navoda: Čobanković nije ministar poljoprivrede već onaj lik iz HSS-a Božidar Pankretić.

Ni ja ne bih odustao od infrastrukturnih projekata, ali bi ih složio malo drugačije. Pelješki most sada ni pod razno, ali autocesta Zg-Sisak da. Također i projekt navodnjavanja. Nema ozbiljne poljoprivrede bez navodnjavanja. Dugoročno je to najjeftinije.
Zatim, izbio bih iz glave nove stadione, arene i ostale šminke koje će nas dosta koštati sve pod krinkom JPP. JPP je ok, ali ne na ovaj način gdje je država ili grad zakupac 100% kapaciteta.
Uložio bih dosta u poljoprivredu, ali bih sustav poticaja složio drugačije. Ne bih plaćao poticaje po hektaru već po kilogramu proizvoda koji je ušao u otkup. Ovaj sustav gdje netko dobije poticaj jer je zasadio hektar kukuruza i onda taj kukuruz potrošio za svinje koje je prodao na crno je totalno glup. na taj način nema kontrole jer netko stvarno nešto posijao,da li je posijao hektar ili pet.
Fino ti daj u otkup kilu kukuruza ili kilu svinjetine i evo ti poticaj. Susatv poticaja ne smije biti socijalan. Nisam protiv da se tim ljudima onda pomogne, ali ne iz kese za poljoprivredu već za socijalu.

Općenito treba ulagati u one sektore gdje je veliki deficit. A proizvodnja hrane je jedan takav. Mislim da je jednostavnije poticati nešto što će se prodavati u RH nego ono što će se izvoziti. U prvom koraku treba te rupe zakrpati.

Također, treba poticati da hrvatska poduzeća otkupe državne udjele u firmama kada god je to moguće. A to što EU sere kontra toga – who the fuck. Oni seru nama, a pomažu svoje banke. Ne treba kod nas ugasiti brodogradnju, ali treba postaviti korektan management. Prije par godina jedno naše brodogradilište je kupilo softver koji je "nice to have", ali nije baš blo potrebno. A brodogradilište krca u dugovima. Treba im ograničiti poticaje i nema poticaj pa još uz to posloavnje s minusom.

Zatim, treba poraditi na svijesti – kupujmo hrvatsko. To je strašno bitno. Tu je bilo puno pomaka, ali još uvijek ne dovoljno.

što se tiče unutarnjih plovnih puteva i cijene po prevezenoj toni, definitivno je to najjeftiniji način prijevoza tereta naročito velikih komadnih pošiljaka, rasutih i sipkastih tereta te prijevoz nafte i naftnih derivata.
jedina konkurencija toj vrsti prometa je cjevovodni promet.
imajući tu i druge dobre strane izgradnje kanala SAVA-DUNAV, tj spajanje Vukovara i SL-Šamca (Sikirevaca), to jest koristi će imati poljoprivredna i stočarska proizvodnja, turizam lov i ribolov i slično dugoročno gledano ne bi se trebalo čekati sa tom investicijom no svakako voditi računa da ne ugrozi normalno funkcioniranje platnog prometa, povrat duga, probijanje proračuna i što je najvažnije potkusurivanje i davanje poslova tvrtkama koje sponzoriraju vladajuću koaliciju HDZ-HSS_SDSS i ostale.

dan je pametniji od noći


Jedna od važnijih stvari bi trebala bit devalvacija kune da se potakne izvoz, samo
kaj nažalost umjetnim tečajem sad održavamo socijalni mir…..al nema tu pomoći
bez izvoza se nemožemo pomaknut ni za 100 godina, mislim da je svima jasno da nema
te turističke sezone i njezinih prihoda već bi bili u totalnom bankrotu…

Ništa od devlavacije. Pa cijela ekonomija nam ima peg na euro. Razmisli o utjecaju na kredite…

Što se turizma tiče to je jedna od najvećih fama kod nas da živimo od turizma – to jednostavno nije istina. Pogledajte P&L turističkih poduzeća, uz par iznimki u Istri to je većinom jedva na nuli. A šta to naše turistima prodajemo? Krevet, nešto malo naše hrane i cestarinu. Ne kažem da nema koristi od turizma ali da bi bez njega bili bankrot nema veze s mozgom. Pogledaj Sloveniju, Češku, Slovačku… ni M od mora pa opet guraju bolje od nas…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close