Hrvatskom turizmu prijeti stagnacija i pad

Naslovnica Forum Komentari članaka Hrvatskom turizmu prijeti stagnacija i pad

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Korektan članak no jasno je da se naši konkurenti trebaju manje truditi za dužu sezonu jer i Grčka i Španjolska a da ne govorimo o Italiji imaju ogroman potencijal u kulturnom turizmu koji mi ne možemo ponuditi. Italija i Španjolska imaju također izuzetno razvikan gastronomski turizam koji je kod nas u povoju. Naš adut je nautički turizam, blizina tržišta te kulturna bliskost sa slavenskim i germanskim zemljama. Suncem i morem ne možemo konkurirati jer smo najsjevernije od svih a kad puhne bura onda i domaći bježe a gdje neće turisti.

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi

ja sam samo amater ali mislim da je dobro da turisti dolaze autom jer toče benzin i plaćaju cestarinu. Također mislim da je bitno da si turist može priuštiti auto. mislim da je sezonalnost isto dobra jer čovjek ne može ono trpit ni tri mjeseca, a kamoli čitave godine. niska zaposlenost u turizmu je dobra, znači da smo efikasni i da ne ovisimo previše o turizmu..
također, hoteli od preko 250 kreveta su out. Privatni smještaj je in. i još bi nešto htio reći.. 2 ili 3 zvjezdice, to vam znači tri zvjezdice (klima i TV)

dužno poštovanje Orsini i Ostojiću, lijepo je vidjeti da im je Hrvatska na srcu

amatercina

ako treba poslat ćemo autobus po njih

amatercina


niska zaposlenost u turizmu je dobra, znači da smo efikasni i da ne ovisimo previše o turizmu..

Udio turizma u Hrvatskoj je 18,1 posto i daleko je najviši u Europi. Recimo, jedna Njemačka ima udio od 1,1 posto u odnosu na BDP, Italija 2,2 posto, Francuska 1,9, UK 1,6 Španjolska 4,7, dok s druge strane Malta, Cipar i Hrvatska imaju daleko najviši udio turizma u BDP-u. Tako udio turizma u odnosu na BDP na Ciparu iznosi 12,8 posto, Malti 14 posto te na začelju je Hrvatska s 18,1 posto.

Kao što sam već naveo, to nije problem turizma, nego lošeg stanja u Državi tj. svih drugih gospodarskih sektora. Nažalost, to nam govori i kako smo već odavno „propali“ no kako toga nismo svjesni. Pitanje je što dalje i gdje će Država nametnuti novac za svoje troškove. Već imamo veliko porezno opterećenje, bezbroj razno raznih nameta, nisku razinu konkurentnosti , veliku administraciju kao i preveliki javni sektor kojeg opet financira privatni sektor. Sve to i još mnogo toga strašno guši proizvodnju i poduzetništvo, pogotovo malo i srednje koji bi trebali biti baza, dok mladi ljudi i stručnjaci odlaze iz Hrvatske.

prema tome što kažete, ništa strašno ako bude malo stagnacije? Inače, i ja sam dosta mlad i otišao sam iz Hrvatske jer mi nitko nije nudio više od 4000-4500 kn plaće za posao s fakultetom. Sad šaljem doma novce iz inozemstva i mislim da je to razlog zašto je Hrvatska tako gospodarski jaka, jer Hrvati šalju novce iz inozemstva. Naime, Hrvatska je neto kreditor i neto izvoznik, a ne znam ni za jednu drugu državu osim Japana koja ima devizne rezerve veće od Hrvatske.. Recimo Kina ima oko 3000 dolara po stanovniku, Rusija isto tu negdje, dok Hrvatska ima oko 4000 eura, tojest oko 5000 dolara po stanovniku.. Njemačka ima oko 2000 eura po stanovniku.

Roditeljima je teško, imaju male penzije a sve poskupljuje nenormalno jer je u Hrvatskoj jako puno lovaša.. moglo bi se reći da štrajkam.. ne glađu doduše, ali više ni na more ne idem, nego se kupam ljeti na Šalati..

Nedavno sam turistički razgledao Zagreb i za biftek sam platio 140 kuna, koliko košta po čitavoj zapadnoj Europi.. tamo gdje je plaća od 2000 eura standard. Nikako se ne mogu načuditi da uz tako jake financije Hrvati žive u siromaštvu.. Vi se činite kao ekonomski potkovana osoba, imate li vi nekakvu ideju zašto je to tako?

amatercina

inače, od malena sam se htio baviti poljoprivredom, i hobi mi je raditi vrt, ali kada vidim zakonsku regulativu prođe me volja.. em neke registracije, knjigovodstvo, ne možeš plastenik zasaditi bez dozvole ili izbušiti bunar, a za dovesti kontejner ti treba građevinska dozvola.. tako sam završio u ekonomiji, iako sam studirao nuklearnu fiziku. Sad sam vodeći ekonomski stručnjak, ali nitko za mene nije čuo niti će ikad čuti

amatercina

Eto neprijatelja orsini (I) i vukašin(RS). To sve što piše u članku nije točno. Hrvatska je vrlo poželjna turistička destinacija zbog blizine i ljepote. Bilo je nekih sumnji zbog toga što je Hrvatska bivša komunistička zemlja. Te sumnje su otpale. Kulturna ponuda za turiste je velika. Veća je nego u Grčkoj, Italiji i Turskoj. Za Egipat i Tunis da ne govorim. Turisti su kulturni ljudi i u svojim gradovima nemaju vremena da odu na neku kulturnu manifestaciju. Na odmoru mogu da odu na predstavu i u šoping. Gastronomska ponuda Hrvatske je vrlo raznovrsna. Ponuda kvalitetnih vina je dobra.

Naravno da će doći do pada.

Razlog je više nego jednostavan.

Već na ovoliko turista Hrvatska nema izgrađenu infrastrukturu.

Znači nisu problemi turisti koji žele doći već Hrvati koji nemaju kam s njima.

Na kraju krajeva to vidite u Splitu.
Nakon 4. jače sezone doslovce se guše u smradu smeća.
O vodi, el. struji i kanalizaciji ćemo drugi puta.
Naravno drugi problem je uvoz hrane, pića i ostalog smeća iz izvoza.
Tako da mi nemamo nikakve koristi od tog turizma, a imamo ogromne troškove.

Tako ako nam turizam i jest 15 %BDP troškovi nam uzimaju 16% BDP.

Tako da smatram da su Hrvati još u minusu s turizmom.

Evo znanje se širi. Turizam u Hrvatskoj propao, Vukašin se etablirao kao vodeći stručnjak. Hrvatska ima najviše autocesta u svijetu obzirom na broj stanovnika. Da smo slušali Vukašina Ostojića ne bi ih ni gradili ni tunele Sv. Rok ni Kapelu. Nekad treba slušati stručnjake a ne graditi autoceste kad ce turizam propasti. Hasanfafer isto izračunao da smo u minusu, čisto matematički. Nije strucnjak kao Vukašin ali ima potencijala. Mrzitelji Hrvatske su stvarno na aparatima. Poraženi beapomoćni i jako glasni.


Evo znanje se širi. Turizam u Hrvatskoj propao, Vukašin se etablirao kao vodeći stručnjak. Hrvatska ima najviše autocesta u svijetu obzirom na broj stanovnika. Da smo slušali Vukašina Ostojića ne bi ih ni gradili ni tunele Sv. Rok ni Kapelu. Nekad treba slušati stručnjake a ne graditi autoceste kad ce turizam propasti. Hasanfafer isto izračunao da smo u minusu, čisto matematički. Nije strucnjak kao Vukašin ali ima potencijala. Mrzitelji Hrvatske su stvarno na aparatima. Poraženi beapomoćni i jako glasni.

Mrzitelj Hrvatske?

Mrzitelj Hrvatske ovdje ste samo Vi.

Vi imate tako mali intektualni kapacitet da uopće ne dopuštate drugo mišljenje od Vašeg.
Naročito kad je to mišljenje koje želi dobro mojoj Hrvatskoj, a ne da Hrvati budu konobari, sobarice i da mijenjaju 90 godišnjim Englezima i Nijemcima kahlice.

Onda kada ste tako pametni odgovorite zašto Hrvati ne žele raditi u tako “uspješnom” turizmu?

Već radije odlaze u Njemačku, Austriju, Švedsku, Norvešku, Finsku, Češku, Kanadu, Rusiju, Irsku?

I gdje bi Vi to smjestili još 20% više gostiju kada već sada mjesta uz Jadran po ljetu pucaju po šavovima.

Drek pliva po moru, nesnosni smrad od neispraznjenih kanti širi se po moru, sve više dolazi do nestašice
vode ili ona nije za piće.
U slučaju suše će biti još gore jer vodovodi nisi projektirani na toliki broj vikendica i apartmana, a nismo izgradili nijednu elektranu koja u slučaju presušivanja jezera Peruće doći će do pada cijelog sustava.

Na kraju puni mi je k.urac tzk. domoljuba koji se busaju u “Hrvatska prsa” a važna im je samo zaradu, a što će biti s Hrvatskom ih nije briga.

Zbog Vas tzk domoljuba koji ste prodali Hrvatsku za šaku dolara Hrvati i odlaze iz Hrvatske.
A Vi ih i dalje zovite mrziteljima Hrvatske.

Veeeeeeeeeeeeeliki domoljub koji je većinu svog novca uložio u RIVP čiji su vlasnici Austrijanci i nema veze s hrvatskim turizmom.

Ako su tako veliki Hrvat zašto ne uložiš u INU, KONČAR, JAMNICU, LEDO ILI Dalekovod koji su hrvatske firme a ne ulažeš u austrijske firme?

Ha ha ha. vukašin i ti znate. ha ha ha ha. Uživam ovih dana obiteljski. Sretan Uskrs

New Report

Close