Hoće li obveznice RH dobiti rejting "junka/smeća"? – Vaše mišljenje o tome

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Hoće li obveznice RH dobiti rejting "junka/smeća"? – Vaše mišljenje o tome

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ekipo,

buduci da postoji neka mogućnost da obveznice RH dobiju status junka, zanima nas vaše mišljenje o tome, odnosno potencijalne reperkusije na opće stanje u državi, zaposlenost, ulaganja …

Kako bi to država mogla izbjeći i sve ostalo što vam pada na pamet vezano uz naziv teme.

Hvala

Suricata suricatta


Ekipo,

buduci da postoji neka mogućnost da obveznice RH dobiju status junka, zanima nas vaše mišljenje o tome, odnosno potencijalne reperkusije na opće stanje u državi, zaposlenost, ulaganja …

Kako bi to država mogla izbjeći i sve ostalo što vam pada na pamet vezano uz naziv teme.

Hvala

Mislim da je kalifornijski rejting smeće – a tko ne bi želio živjeti kao što se živi u Kaliforniji.

Financije u HR, mislim na državu i odnos duga i imovine, nije loš, dapače.
No nezaposlenost i opća klima koja je daleko od investicijske ……smeće bi to najbolje oslikalo!
Nakon toga se može samo naprijed.


Ekipo,

buduci da postoji neka mogućnost da obveznice RH dobiju status junka, zanima nas vaše mišljenje o tome, odnosno potencijalne reperkusije na opće stanje u državi, zaposlenost, ulaganja …

Kako bi to država mogla izbjeći i sve ostalo što vam pada na pamet vezano uz naziv teme.

Hvala


Ako dođe do toga mislim da će naša burza koja je već i onako na dnu potonuti još dublje recimo u podru.

volim pad do 35 % ali ne velike lomove

Vrlo zanimljiva tema.No mislim da malo tko od nas ovdje može dati odgovor na to.Da se ispravim, ne može nitko.
Kasnije ću napisati jedan podulji post na ovu temu, kakvo je moje mišljenje glede kreditnog rejtinga

Tko gleda rating? Uspješni investitori sigurno ne. Imaju važnost samo zbog besmislenih propisa koji ograničavaju određene investitore, prvenstveno mirovinske fondove, u ulaganja u imovinu koja nema zadovoljavajući rating.

A i vidjeli smo prije par godina kako je završila imovina na koju su kreditne agencije zaljepile AAA.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

vrlo izgledno da ćemo dobiti rejting "smeće"…padaju rejtinzi puno jačih gospdarstava nego što je naše i to gospodarstava koja su ostvarivala rast BDP-a, tako da ne treba imati neke iluzije
reperkusije će biti teške, doći će do još jačeg pada potrošnje, skupog, gotovo nemogućeg zaduživanja države vani zbog previsokih kamata…država će vjerojatno reagirati preuzimanjem keša od mirovinaca i pokušajem angažiranja štednje građana za svoje projekte…
sve to će lančano srušiti cijene dionica na burzi—-ukratko loše nam se piše

Rating agencije nisu bitne. Ne vjerujte meni, evo što npr kaže Barry Ritholz (inače odličan blog):

"My bottom line about the rating agencies is they are worthless to investors."

http://www.ritholtz.com/blog/2011/12/do-ratings-agencies-still-matter/

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

smece rejtig do 30.04 sigurno kao bi se moglo izbjeci privatizacijom drzavnih firmi i to podr,ptkm,janaf,koei 24pct Ine na koje i onako nemamo prava glasa i u isto vrijeme rezanjem broja ljudi na drzavnoj grbi za 10pct znaci drzavni i javni sektor,ubrzavanje stecajeva nelikvidnih firmi i sa novcem od privatizacije ojacati Hbor da daje kredite malom i srednjem poduzetnistvu po kamatama od 3pct.Uvesti porez na imovinu i razrezati parafiskalne namete jos jednom smanjiti poreze poduzetnistvu i uciniti konkurentnu poljoprivredu i turizam te logistiku zeljeznice autoceste zbog lokacije Rh jer po meni to jedino u ovm kratkom trenutku mozemo prodati

Ne vidim niti jedan razlog za pad rejtinga pošto Hrvatska konačno ima sposobnu i legitimno izabranu vlast koja već počela ozbiljno raditi i u tome ima potporu građana.
Brojne europske države s sličnim pa čak i lošijim financijama imaju bolji rejting nego Hrvatska što se sada može premostiti ulaskom u europske integracije.
Samo da spomenem da Slovenija država koja nema ni vladu ima A+, Portugal BB, dok Hrvatska ima BBB-

Nakon što smo se riješili da budem pristojan nelegitimno izabranih nesposobnjakovića i neznalica s novom vladom možemo ići samo naprijed!

Imas rast od -1% i deficit budget od barem 3% za slijedecu godinu. Dakle trend povecanja duga ce se nastaviti.

Istina je da je Hrvatska imala promjenu vlasti, ali nije imala promjenu politike. Nova vlada vodi istu politiku. Vlada nije dobila izbore na programu reformi nego na rastezanju koalicije i biti ce joj tesko dobiti ikakvu podrsku za strukturne promjene.

Ja ne bih kupovao te obveznice bez obzira koji rating imale.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Imas rast od -1% i deficit budget od barem 3% za slijedecu godinu. Dakle trend povecanja duga ce se nastaviti.

Istina je da je Hrvatska imala promjenu vlasti, ali nije imala promjenu politike. Nova vlada vodi istu politiku. Vlada nije dobila izbore na programu reformi nego na rastezanju koalicije i biti ce joj tesko dobiti ikakvu podrsku za strukturne promjene.

Ja ne bih kupovao te obveznice bez obzira koji rating imale.


Promjenila se politika, kako nije.
Prvi put imamo manji proračun nego prošle godine, jasnije od toga ne može. Najavljena je privatizacija najgorih uhljeba, ni od toga jasnije ne može. Najavljeno je čišćenje zasad dostupnih tepiha kao prekovremenih, putnih naloga i sličnih prevara u javnoj upravi, najavljeno je smanjenje subvencija javnim tvrtkama i poljoprivredi. Sve je to vrlojasno i na pravom putu.

LATEST BOND ISSUES
Issues ISIN Coupon Volume End of placement Maturity date
Croatia, 2018, EUR XS0645940288 5.875% 750000000 30.06.2011 09.07.2018
Croatia, 2021 XS0607904264 6.375% 1500000000 16.03.2011 24.03.2021
Agrokor, 2016, EUR XS0471612076 10.0% 550000000 17.01.2011 07.12.2016
Croatia, 2020 XS0525827845 6.625% 1250000000 06.07.2010 14.07.2020
Croatia, 2019 XS0464257152 6.750% 1500000000 29.10.2009 05.11.2019
HBOR, 2012-2 XS0449738987 7.250% 250000000 28.08.2009 03.09.2012
Croatia, 2015 XS0431967230 6.50% 750000000 27.05.2009 05.01.2015
Zg Holding, 2017 XS0309688918 5.50% 300000000 03.07.2007 10.07.2017
HBOR, 2017 XS0305384124 5.0% 250000000 14.06.2007 14.06.2017
HBOR, 2016 XS0260606560 4.807% 150000000 11.07.2006 11.07.2016

Issuer’s rating:
Moody’s Investors Service Baa3/Stable Int. Scale (foreign curr) 19.11.2008
Moody’s Investors Service Ba3/Stable Int. Scale (loc. curr.) 19.11.2008
Standard & Poor’s BBB-/Negative Int. Scale (foreign curr.) 21.12.2010
Fitch Ratings BBB-/Negative Int. Scale (foreign curr.) 12.01.2010
Fitch Ratings BBB/Negative Int.l Scale (local curr.) 21.05.2009

Outstanding bond issues:

sovereign sector
3 issue(s) outstanding worth EUR 2 000 000 000
3 issue(s) outstanding worth USD 4 250 000 000

corporate sector
7 issue(s) outstanding worth EUR 1 810 000 000

link na credit rating history
http://www.cbonds.info/eng/ratings/history.phtml/params/form/historyOrg444/organisation_id/444

evo malo informacija. prvo su navedena posljednja izdanja naših obveznica. vidimo koliko gori drugu todoriću. zapravo, on je i izgorio, barem sudeći prema kamatnoj stopi ove tranše od 550 mil EUR. sve što je preko 5,85% dugoročno gledano je neodrživo, a samim time je već u junk kategoriji. naš se rejting nije mijenjao već neko vrijeme. a BBB- je zapravo posljednja instanca pred-junk rejtinga (lowest investment grade rating). a mi smo BBB-
dakle, sudeći prema svemu navedenome, mišljenja sam da se naš rejting neće mijenjati jer od toga NITKO ne bi imao koristi. mi ionako plešemo na koncu. topiti davljenika nikada nije polučilo dobre rezultate. a mi ionako NIKADA nismo imali pozitivne novčane tokove, od 91. tako da smo, oćeš-nećeš topljenici, ma kakve god prognoze davale rejting agencije. i ove ocjene koje sad stoje, su-nerealne.
milanović je neki dan u EU parlamentu dao neobično "obećanje" o poštivanju fiskalne odgovornosti o kojoj sada potpisuju sve članice EU osim češke i engleske. ako je to učinio poradi zadržavanja trenutnog rejtinga, onda mu svaka čast. jer bilo kakvo snižavanje hrvatskog rejtinga nas gura u provaliju. a mislim da je ova trenutna vlada jednako nesposobna kao i ona prošla. no ipak vidim da neki klinac pokušavaju, a sad koliko će biti uspješni, to ćemo tek vidjeti. ja nisam optimističan
a prije bi kupovao hrvatske nego li talijanske obveznice poput soroša..bolje su pokrivene imho

I POŠTENOG čovjeka možete potkupiti, samo morate POŠTENO i platiti...

Imam par pitanja pa molim da upućeni u problematiku daju svoje mišljenje.

Radi se o zaduženju države obveznicama i cijeni s diskontom.

Pojašnjenje: Dakle, nominalna vrijednost obveznice je 100%, a nominalna kamatna stopa je 5%. Sad imamo situaciju da je cijena obveznice pala (radi smanjenja kreditnog rejtinga) na 80%, što znači da je prinos na tu obveznicu 5% / 80% = 6,25%.

Pitanje je: Po kojoj se cijeni sad država zadužuje? Dakle, pri izdanju milijun novih obveznica, koliko će dobiti za njih, 80% ili 100%? A zna se da će vratiti nominalni iznos.

Rok dospijeća nije bitan u ovom primjeru jer me zanima samo cijena po kojoj država prikuplja sredstva.

@ torpedo
ono što te zanima piše pod issue price

evo detalja agrokor obveznice:
http://www.cbonds.info/em/eng/emissions/emission.phtml/params/id/11745

državna obveznica:
http://www.cbonds.info/em/eng/emissions/emission.phtml/params/id/12871

ili hbor obveznica:
http://www.cbonds.info/em/eng/emissions/emission.phtml/params/id/11416

prinos i cijena obveznice jesu povezani, ali ne modalitetom kojeg navodiš. postotak prinosa u odnosu na nominalu je uvijek isti broj (u ovom slučaju 5%), bez obzira na to koliki je diskont na cijenu obveznice na tržištu

I POŠTENOG čovjeka možete potkupiti, samo morate POŠTENO i platiti...

New Report

Close