HNB povećao obveznu pričuvu s 13 na 14 posto

Naslovnica Forum Komentari članaka HNB povećao obveznu pričuvu s 13 na 14 posto

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

zašto ne 20% pa kasnije još više
ćemu te priće 1% 0,5%
sve do 50%

Inozemni dug države je u EURIMA…. a ne u francima. Zato, nema frke za obranu EURA…Građani,koji imate kredite
u EURIMA- mirno spavajte.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Miami,

ja ne bih mirno spavao na njihovom mjestu. Povecavanje rezervi, odnosno povlacenje novaca znaci vece kamate i usporavanje ekonomije. Dakle i otpustane i gubitak poslova. Koliko je meni poznato ovo radi samo jos Kina, a njihov cilj je da uspore rast ekonomije jer je inflacija preko 6%. Njihova ekonomija raste stalno preko 8% i oni to mogu priustiti.

Da bi mogao vracati kredite moras imati posao. Kao sto vidimo na Grckom primjeru niti jedan posao vise nije siguran.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Inozemni dug države je u EURIMA…. a ne u francima. Zato, nema frke za obranu EURA…

miami, miami …

to je samo dijelom točno, i to onim banalnijim dijelom … da je vanjski dug države (uglavnom!) u EUR.

Ali … Eh da nije toga ali. Ali pored duga države postoji i korporativni vanjski dug. Zanemarimo vanjski dug pojedinaca.

Opća značajka toga duga je da je ove godine potrebno isplatiti prema vani, negdje oko 14-15 milijardi EUR. S obzirom da su imatelji EUR-a toga svijsni, a da provreda (uključujući i turizam) ne ostavruje dovoljno tih EUR-a … slijedi … da vlasnici EUR-a neće ih se jeftino odreći, a da bi netko drugi mogao otplatiti svoj dug. Zaključak je očit.

Intervenciju HNB-a ja niti ne gledam tako, jer je i HNB toga svijestan. Ovo je više sterilizacija stvarno suvišnih kuna – s obzirom da GDP ne raste kako je prvotno očekivano. Pojednostavljeno, privreda na ovoj razini aktivnosti može noramalno funkcionirati i s manjom količinom novca u opticaju.

A što se tiče same kune, bog joj budi od pomoći. Kad se jednom izgubi povjerenje u stabilnost valute (a to se desilo proljetos, i o tome sam jako puno pisao), povjerenje se ne vraća brzo. Kad su jednom svi koji imaju, izkonvertirali svoje kune u eure, trebati će dosta uvjeravanja pa da se uspostavi obrnuti proces. Ja ga ne očekujem skoro.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

…. koja banana banke umisto da kreditiraju recimo HEP el.energiju ionako uvozim i dr.projekte oni švercaju eurima …

DAJ PET !!!

New Report

Close