HANFA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Poznato je da HANFA regulira tržište kapitala u RH. Također je poznato daHANFA, temeljem svojih ovlasti, sve agilnije radi na njihovoj primjeni.
Eto teme koja još nije zastupljena na ovom forumu, a za koju vjerujem da se mogla pokazati vrlo interesantnom.
Za početak, volio bih da se daju procijene i ocijene rada relativno novog ravnatelja HANFE – Ante Samodola.
Njegova uloga u postupku preuzimanja Plive, zaustavljanje trgovanja pojedinih dionica… i drugo.
Osobno, mišljenja sam da je on na tržištekapitala unio duh novog vremena i to je u skladu sa željom da RH postane regionalni vođa u poslovima trgovanja vrijednosnim papirima.
Pročitao sam u novom broju Lidera da se nekima na funkcijama ne sviđa njegov nepokolebljiv stav da se treba poštovati zakon a ne politička pragma, pa ga se zato , navodno, želi smjeniti.
Mislim da bi mu trebalo dati barem moralnu podršku!

La vita e bella!


Mislim da bi mu trebalo dati barem moralnu podršku!

U savakom slučeju,jer naša burza mora biti ispred burzi oko nas,i to će nam se vratiti na način da će strani kapital sigurnije i više prelijevati kod nas ,A što opet najviše odgovara nama domaćim ulagačima!!!

Čovjek ima pomalo kaubojski i opušten stil…
Bitno je da radi svoj posao dobro, ali ne tako da zakida tržište ili ga na bilo koji način uspori.
Ovo o navlačenjima i sličnim manipulacijama se slažem.

Treba postupati zakonski, ali ne se i istovremeno korustiti i pokazivati i koristiti premoć i utjecaj naspram ulagača u globalu i (kakvog-god rasta) tržišta jer će time dovesti do kontraefekta i nezadovoljstva koje bi moglo rezultirati u drugom redu i štetom po njegov račun.
Koliko sam vidio onako na prvi pogled čini mi se da je zadovoljan jer mu je “sjekira konačno pala u med” i dokopao se vrhovne vlasti i vladarstva i to otvoreno pokazuje, mada, to i ne mora biti tako.
Možda me osjećaj vara.

Samodol ima jedan osnovni problem: u javnosti u tom svom kaubojskom stilu odaje dojam borca za pravdu, no s druge strane mnogi potezi pokazuju da HANFA i dalje nije nezavisna institucija jer su donijeli neke čisto političke odluke (TLM) a s druge strane selektivno provode zakon (neka drastička povećanja cijena istražuju, druga još veća pak ne). U posljednjim potezima djelovali su i protuzakonito (kod montmontaže su blokirali imovinu investitorima na rok od 60 dana bez pravovaljanog rješenja). U nekim slučajevima su vukli poteze kojima su direktno oštetili veliki broj investitora (opet TLM). Na neke očite manipulacije nisu reagirali (KBZ, GKBA, pa i SONIC). Uopće ne ili vrlo malo se bave osnovnim problemom burze: transparentnost i dostupnost informacija. Kada riješe taj problem riješili najveći broj izrazito visokih oscilacija cijena i potrebe za reakcijom.

U svom stilu pripisao je instituciji kojoj je na čelu nadnaravne moći preciznog i točnog izračuna vrijednosti nekog poduzeća. Onaj ko se bavi analizom vrijednosti poduzeća zna da takvo nešto NE POSTOJI. Inače ne bi bilo tržišta. Tu je ušao u opasne vode jer se to može smatrati utjecajem na tržište.

Zakoni su loši i HANFA to zna. Oni su ga donijeli takvoga (koliko znam ZTVP je među ostaloga i njegovo djelo). Zakon ima niz rupa, neusklađen je sa Ustavom i nizom drugih zakona i daje previše prostora za tumačenjem. HANFA ima ovlasti dati konačno rješenje i kada je u takvoj instituciji na čelu čovjek koji reagira naglo, ponekad bahato, onda to nije dobro i vrlo lako se pretvara i situacije pravne nesigurnosti.

Plivu je odradio vrhunski, potez prema Čoviću je za svaku pohvalu. S druge strane mu je prepucavanje sa odvjetnicima Actavisa vrhunski gaf. Kao što mu je i vrhunski gaf pred auditorijem u kojemu su neki imanentni ljudi što iz businessa što iz politike što stranaca govoriti o “grahu i kobasicama” jer na taj način radi štetu cijeloj industriji pa i državi.

Moje skromno mišljenje – ima dobrih ideja, nije nezavisan koliko bi on to htio, previše je nagao i nekako mi se čini da u nedovoljnoj mjeri razumije tržište.

Ja se slažem sa Vama kolege,ali volio bih kad HANFA bila jednaka prema svima,za sada pohvale.

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Tek sad vidjeh da postoji i ova tema pa da prenesem svoj post o Svetom Anti:

Eh moram se osvrnuti malo na citate iz posta kolege plavog koje je izrakao Sveti Ante pl. Samodol:

Najprije možemo ovo nazvati kako bi se trebalo nazvati: Križarski rat

Stanje duha u ovoj zemlji je loše. Ljudi zarađuju na dionicama i ne plaćaju na to porez. E dosta je bilo. Sad kad svak zaradi preko miliona evo mene svetog Ante. Ja objavljujem rat svim profiterima na burzi. Naravno ne navodeći ničije ime i prezime optužuje sve ulagače jer zarađuju novac. Obećava da se ne natječemo s njim jer on ima više municije i dobro je naoružan. Sve što donosi dobit nije dobro jer su cijene dionica previsoke, cijene fondova napumpane i tome treba stati na kraj. KAKO ? Plašenjem ulagača i u najmanju ruku smiješnom ponudom cijena dionica MOL-a ( pardon INE ). Platiš 10 dobiješ 11. Nema veze što su MOL-u dionice prodane 10X jeftinije i što će cca 50.000 ljudi dobiti dionice po povlaštenim nama nepoznatim uvjetima. Nema veze što nećemo znati koliko dionica uopće možemo kupiti. Važno je sad prije dolaska novca od Plive preplašiti ulagače i usmjeriti ih da svoj novac daju ovome kome najviše treba a to je RH.

Sramotno je da se jedan državni čelnik obrušio na fond kobasice i zelje menađere koji pošteno arađuju svoj novac. Pa zar nije učio da zakon tržišta počiva na ponudi i potražnji. Naravno da je. Istina je međutim potpuno drugačija. Naime sad nakon privatizacije kad je država prodavala dionice u bescjenje i gubila red je i da ona nešto zaradi. Dolazi nam INA ( MOL ) i treba napuniti kesu jer prema Svetom Anti ipak su sve ruge dionice kobasice i zelje i oni će ih spustiti na zemlju. Šteta što nije bio tako glasan kad se recimo ARNT prodavala za cca 4 mil DEM a sad za nju traže 120 mil Eura a takvih je primjera par stotina. Ne bi me iznenadilo da Kaptol i crkva potaknuti ovim glasinama o poštenju izda i svoje dionice na burzu ( KAPT-R-A ) možda sa još većim “popustom ” : Kupiš 10 a dragi bog te nagradi s dvije dionice i sigurnom dividendom.

Ovakve izjave su sramota za hrvatsko tržište kapitala i osobno zbog toga neću kupovati ni trgovati dionicama INE. Da ne govorim koliko će se radnih mjesta otvoriti za torbare pa čak preporučam Pučkom učilištu da napravi plan i program usavršavanja za zanimanje “Torbar” koje bi se upisivalo u radnu knjižicu da sve bude po Zakonu a ne bi bilo loše ni osnovati NST ( Nezavisni Sindikat Torbara )

Ko je proučavao Križarske ratove na kraju je mogao zaključiti samo jedno: Križari nikad nisu našli Sveti Gral ali bogami su se dobro proveli.

Pozdrav svima a pogotovo Svetom Anti.
[smiley16]

Antimon

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."


Antimon

Ne mogu se složiti sa Antimonom kad izjavljuje “Nitko nikada nije zaradio da netko drugi nije izgubio”. Totalna glupost i nerazumijevanje tržišta. Naše tržište je brzorastuće i svakim danom na njemu se vrti sve više novca. S druge strane količina dionica i vrijednosnih papira je ograničena. Na takvom tržištu velika većina dobiva a vrlo rijetki gube, tako dugo dok više love ulazi u sustav nego što iz njega izlazi.

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.

Nastavno na pastira Antu, i onih 10 %, evo mu petka – Montmontaža narasla 9,09 %.
Već se igra po budućim pravilima.[smiley1].

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Bez obzira na trenutačnu vrijednost neke dionice ako je na putu do te cijene na nekom nivou došlo do trgovanja između povezanih osoba uz znatno dizanje cijene nezakonito je.

prejak sam i moralno i intelektualno i verbalno i financijski da bi ikada imao potrebu igrati nepošteno - zimzelen


Ne mogu se složiti sa Antimonom kad izjavljuje “Nitko nikada nije zaradio da netko drugi nije izgubio”. Totalna glupost i nerazumijevanje tržišta. Naše tržište je brzorastuće i svakim danom na njemu se vrti sve više novca. S druge strane količina dionica i vrijednosnih papira je ograničena. Na takvom tržištu velika većina dobiva a vrlo rijetki gube, tako dugo dok više love ulazi u sustav nego što iz njega izlazi.

hi, hi, antimon hoce reci da onaj tko nije zaradio je izgubio!!!

Eto nove HANFINE odluke – pravilnik o trgovanju dionicama!

La vita e bella!

Da čujemo komentare.

La vita e bella!

S obzirom na odredbe o raličitim postotcima dopuštene promijene cijene koja se određuje na temelji likvidnosti dionica, možda bi bilo dobro da netko izračuna koje dionice spadaju u koju od spoenutih kategorija.
Ako netko vodi takvu evidenciju, najljepše molim da ju podjeli sa forumašima.

La vita e bella!

New Report

Close