Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Pedizborna utrka je počela i po prvi puta izgleda da su gospodarske teme stavljene u fokus. Pošto će ova tema biti aktualna kroz sljedećih par mjeseci a ima već dosta komentara po raznim temama foruma, možda ju možemo koncentrirati na jedno mjesto?

Za početak link na članak u Večernjem, cijenjene Deane Knežević: Osam mjeseci prije izbora vodeće stranke sučelile se vizijom gospodarskih programa
Vaš link

Nadam se da će se eventualna rasprava maknuti od partizana, ustaša i sličnih neproduktivnih kvalifikacija na komentare i kritike konkretnih gospodarskih teza i planova. Ipak je utrka počela iznenađujuće – sa gospodarskim strategijama [smiley11]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Ovo ste dobro primjetili kolega. Prvi puta se počinje govoriti o gospodarstvu i što je još važnije dozvoljava se ekonomistima da planiraju gospodarsku politiku.

na žalost, za sada su samo Jurčić i SDP izašli sa nekim idejama gospodarskog programa, pa se o drugima nema što napisati nego:
Jurčić se izborio za poziciju predvodnika novih trendova u izbornoj godini, te prisilio (za sada) ekonomske eksperte Vlade i vladajuće stranke da se ponašaju samo kao recenzenti i kritičari njegovih misli i ideja.

Nadam se da će se i to uskoro promijeniti.

Inače citat je iz članka:
Vaš link
koji prenosi neke teze iz Nedjeljom u 2.

Još jedan isječak:
Glavna teza mu je da unatoč nesrazmjerno većem investicijskom ulaganju u Hrvatskoj u odnosu na konkurentne zemlje, koje iznosi i 35 posto proračunskih rashoda naspram 22 posto koliko izdvajaju druge tranzicijske zemlje, Hrvatska ne ostvaruje značajno veće stope rasta što bi se logično očekivalo.

Jurčić svoju viziju bazira na ulaganju manje novca, ali u isplative projekte, a ne projekte koji ne donose novu vrijednost nakon što prorade kao npr. muzeji ili sportske dvorane, te ostvarivanje većih stopa povrata investicija iz kojih se onda može ulagati i u projekte koji ne ostvaraju prihod.

te:
Na kritiku javnosti da su to u ovoj fazi samo želje za koje je nejasno kako će se ostvariti, Jurčić odgovara da će do jeseni predstaviti cijeli paket mjera i da do tada želi osjetiti i kako strategiju doživljava stručna javnost, ali i birači

Inače, Jurčić je već ranije najavio da će cijelu strategiju predstaviti u tri koraka: prvo ciljeve (što radi zadnjih dana), zatim strategiju i na kraju, pred izbore, konkretne programe, ako sam dobro shvatio.

U svakom slučaju, SDP je bacio rukavicu ostalima.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Ja uočavam da je SDP postao prva stranka u kojoj ekonomisti (Jurčić, Antunović, Crkvenac?) planiraju ekonomsku politiku. I ne samo to već gospodarski program guraju na prvo mjesto po važnosti za stranku i zemlju.To je ogromna razlika prema ostalim strankama.

HDZ se je gadno z… eznuo što nije 98’e čopio Jurčića.
Gadan z.
Mogu se slikati sada…
Sad će izgleda opet crveni defilirati pistom. Katastrofa.

..."Postoji samo matematička i dijalektička logika, sve ostalo je....... ženska. :))"...

za sad mi se čini zanimljivije što se nosi od … tko nosi. samo nek oni defiliraju al s kvalitetnijim krpicama nego do sada. a do izbora ima vremena vidjet kome dat nagradu.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


HDZ se je gadno z… eznuo što nije 98’e čopio Jurčića.
Gadan z.
Mogu se slikati sada…
Sad će izgleda opet crveni defilirati pistom. Katastrofa.

HDZ-u nitko ne brani da angažira jednog ili više kvalitetnih makroekonomista koji će znati napraviti jednako dobar ili bolji gospodarski program. Bitna je politička volja. Prije su imali A.Babića (i njegovog tatu) pa su ga šupirali prvom prilikom. Čini mi se i da je HSS šupirao D. Novotnya?


Pedizborna utrka je počela i po prvi puta izgleda da su gospodarske teme stavljene u fokus… Nadam se da će se eventualna rasprava maknuti od partizana, ustaša i sličnih neproduktivnih kvalifikacija na komentare i kritike konkretnih gospodarskih teza i planova. Ipak je utrka počela iznenađujuće – sa gospodarskim strategijama.

Evo koliko dnevne novine stavljaju u fokus gospodarske teme:
1. Večernji list, 12.3.2007., SDP-ov STRATEG Dr. Ljubo Jurčić u HTV-ovoj emisiji “Nedjeljom u dva”: Ne bježim od pozicije premijera
2. Jutarnji list, 12.3.2007., Ljubo Jurčić: Ne bježim od mjesta premijera.

Drug ili gospodin Jurčić, neka sam odabere sviđa li mu se više drug ili gospodin (ipak još nije član Partije), je u emisiji Aleksandra Stankovića iznio mnogo važnih ciljeva vezanih uz gospodarstvo, čak i neke mjere kojima ciljeve namjerava ostvariti, a novinari su u naslove stavili da ne bježi od pozicije premijera. Nevjerojatno je da novinari Dr. Ljubi Jurčiću pripisuju cilj jačanja države, a Dr. Ivi Sanaderu jačanje poduzetništva, iako SDP najavljuje smanjivanje broja zaposlenih u ministarstvima dok HDZ u ministarstvima povećava zaposlenost i podiže plaće. Inače nisam ljubitelj Partije, ali Ljubo kao osoba zaslužuje poštovanje.

Ja bih pokrenuo raspravu o tome je li trenutna državna administracija servis građana kako kaže Premijer? Hoće li Dr. Jurčić imati probleme sa trenutnim zaposlenicima ministarstava u kojima najavljuje manje zaposlenih?

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

za arhivu jedan članak iz manager-a gdje večernji uspoređuje programe Jurčića (SDP) i Dalićke (HDZ):
Vaš link
sa slide-showom kratkih usporedbi:
Vaš link

u globalu, Jurčiću pripisuju jačanje države a HDZu smanjenje i davanje prostora poduzetništvu.

inače, administraciju kao servisa građana mogu komentirati samo banalno, iz svog iskustva (na svu sreću nemam puno posla s njima) – prošle godine sam kupovao stan i “poslovao” s gruntovnicom u Zgb. moram priznati da sam bio ugodno iznenađen. sve je išlo prilično jednostavno, bez puno čekanja. nakon predaje zahtjeva za upis vlasništva, dobio sam rješenje nakon 3 tjedna. pošto sam očekivao da će to trajati bar godinu, bio sam više nego ugodno iznenađen. no, imam i primjer rođakinje koja je stan kupila prije 2.5 godine i još uvijek joj vlasništvo nije upisano. [smiley7]
ipak se kreće …

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Evo, HSLS i Štern se javili sa “pravednim kapitalizmom”:
Vaš link

Za sad su se skoncentrirali na poreze :).
Iskreno, meni to malo izgleda kao zezancija … valjda ih nisu novinari namjerno nespretno prikazali !?

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Štern: “…dogradnjom poreznog sustava koji bi trebao zahvatiti sve što se sad ne oporezuje… plaće ljudi u državnoj službi mogle bi porasti odmah desetak posto…” Trebam li Šternov “pravedni kapitalizam” komentirati? Autogol !!!

Dr. Ljubo Jurčić u članku Sandre Bartolović “Jurčić: O Račanu i SDP-u ovisi hoću li biti kandidat za premijera” objavljenom u Poslovnom dnevniku 13.3.2007. godine, objašnjava kako se nije snašao odgovarajući na pitanje voditelja emisije “Nedjeljom u 2”. I ovo komentiram kao autogol !!! E Ljubo, Ljubo… Vrati se pisanju mjera kojima ćeš pripomoći realizaciji zacrtanih ciljeva i kloni se politikanstva…

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Jutarnji list od 13.3.2007. godine je bio vrlo kritičan da Ljubo Jurčić ne odgovara na pitanja na Forumu gospodarski rast za bolji život. Gospodo novinari, dajte čovjeku da diše. Ljubo je odgovorio na sva pitanja od 11.3.2007. godine, iako su neka pitanja bila vrlo zahtjevna. Ljubo nema vremena odmah odgovarati uz posao sveučilišnog profesora i ostale obaveze. Sa Jutarnjim listom se slažem da je jedini stvarni protukandidat Ivi Sanaderu, iako je u posljednjih nekoliko dana pokazao neočekivano visok stupanj političke naivnosti. Članak Radimira Čačića “Premijera će izabrati birači” objavljen u Večernjem listu od 13.3.2007. godine je dobro komentirala Željka Antunović u Vjesniku: “Što se tiče premijerskih kampanja koje vode Radimir Čačić i Ivo Sanader, riječ je o marketinškom konceptu “Mi imamo premijera”. SDP tomu suprotstavlja koncept “Mi imamo program i ljude”.” Zanimljivo je da Ljubo Jurčić tek radi na mjerama potrebnim za ostvarenje ciljeva svoje gospodarske politike… Mislim da je ovdje pravo mjesto za umetnuti komentar Jutarnjeg lista: “Željka Antunović se svojom ratničkom retorikom pretvorila… u SDP-ovu verziju Andrije Hebranga”. A gdje je u ovoj ranoj kampanji vladajuća stranka? Da li šuti i radi svoj posao ili želi biti blagoslovljena prema aforizmu “blagoslovljeni bili oni koji nemaju što pametno reći, pa onda šute”? [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Ljubica Gatarić je članak “Ekonomist u politici osvježenje za kampanju” objavljen u dodatku Večernjeg lista manager.hr od 14.3.2007. godine završila sa “… proizlazi da je efikasnija državna uprava i bolja organizacija jedini prostor gdje Jurčić (Hrvatska) može napraviti iskorak”.

Deana Knežević je u članku “Bitka za neodlučne birače” objavljenom u dodatku Večernjeg lista manager.hr od 14.3.2007. godine istaknula da strategija HDZ-ove Vlade potiskuje državu iz poduzetništva dok se strategija SDP-a oslanja na aktivniju ulogu države kojoj nije namjera uplitati se u poduzetništvo, nego stvoriti infrastrukturu za poduzetnike.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

ja ću ko hrčak nadodati link na taj članak:
Vaš link

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

New Report

Close