Glavni ekonomist UniCredit banke otkrio detalje Oreškovićevog susreta s investitorima

Naslovnica Forum Komentari članaka Glavni ekonomist UniCredit banke otkrio detalje Oreškovićevog susreta s investitorima

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Kada je samozvani ekonomski analist Kardum upitao g. Nielsena, dali je bilo govora o reprogramiranju dugova, na sto mu je ovaj uz kiseli osmjeh odgovirio, da naravno o tome nije bilo govora. Odnosno, postavio je Kardumu pitanje: o kakvoj bi se zemlji radilo, kad bi uopce pricali o toj temi? Zatim ga je poucio sto su ekonomski postulati, na kojima pociva bankarski sustav. Osim toga mu je objasnio da su “investitori” naglasili, da oni ocekuju i dalje neovisnost centralne banke (HNB)od politickog utjecaja. Na drugoj pak strani, g. Karamarko tvrdi, da je g. Oreskovic, ovim posjetom, vise ucinio za Hrvatsku nego Malanovic u cetiri godine. U svakom slucaju biti ce interesantno, kad dodje do usuglasavanja stavova MOST-a i HDZ-a, sa onime sto je navodno g.Oreskovic bankarima i potencijalnim investitorima obecao. Jer je obecanje g. Oreskovica u totalnoj suprotnosti sa svime, sto MOST zagovara.

Kara marko i sam tvrdi da nema pojma o ekonomiji ali zna što je uvezeni mandatar napravio sa vjerovnicima, ali kako bi propustio priliku da ne spomene neke kojih se boji sresti i na cesti i koji barem znaju izreći logičku i smislenu rečenicu.Valjda će za koji mjesec sa “izabranicima naroda” donijeti neke naznake da bi se moglo početi razmišljati o nekim odlukama.

Da sumiramo ono o čemu svi govorimo i čega se bojimo. Da li će gospodin Orešković biti slobodan u pregovorima kao što je slobodno mogao razgovarati u Kitzbühelu ili će morati raditi po diktatu genijalnih ekonomista poput Lovrinovića i ostale ekipe?
Po mom skromnom mišljenju ovaj put Karamarko želi izvući zemlju iz krize, ali je potpisao ugovor s vragom i zato mu želim da što prije nađe novu petnaestoricu, koja mu neće premijera blokirati svaki put kad povrijedi njihovu taštinu.
Najveće zlo koje je moglo zadesiti Hrvatsku je MOST. Nadam se da je to shvatio i Karamarko.

Jao jao jao!

Mene sve to podsjeća na njemačku uzrečicu “Wir reden uns vorbei” (naški “ja u klin, ti u ploču”). Nisam siguram koliko je detaljno gospodin Nielsen upućen u sitaciju u Hrvatskoj (posebno uz sve probleme s kojima se u posljednje vrijeme suočava UniCredit). Jer postići primarni budžetski sufict 1,5% BDP-a za bilo kojeg premijera i bilo kojeg ministra financija u Hrvatsko će biti herkulovski težak pothvat. Vujčić je izjavio da to ne očekuje ove godine. Što će se dogoditi u međuvremenu? Tko će, kada i kako sačiniti plan za ostvarenje primarnog budžetskog suficita? Imaju li svi ti naši silni ekonomski analitičari uopće predodžbu kakav je to pothvat i što to iziskuje?!?!

Ja i dalje tvrdim da će sve to završiti tako da će i Hrvatska morati zatražii financijsku pomoć kada se više ne bude mogla samostalno zaduživati. Reforme će početi tek tada.

Covjek otide u inozemstvo upijati neoliberalisticke doktrine a mediji ga prikazuju kao financijskog mesiju. “Vidi ga on je osobno isao kod investitora, njemu je stalo do nas malih Hrvata, dovesti ce prvi RH u red” predstavlja poruku koja se subliminarno servira citateljima. Ne koci potraznju, olabavi poreze, spustaj kamatne stope- kratkorocno mozda gubis, dugorocno debelo dobivas.

Mene zanima koliko će investitori duga hrvatskoj otpisati.
10, 20% , a koliko će reprogramirati?

Ne vidim razloga da se to ne učini.

Ako se jednoj Grčkoj otpisalo toliko milijardi, onda se može i Hrvatskoj koja je zbog rata i stradanja imala veće potrebe za zaduživanjem.

Možemo investitorima ponuditi dio ratne odštete koja Srbija mora platiti Hrvatskoj.

Na kraju krajeva, svi ti investitori su imali jaaaako velike zarade i povrate u Hrvatskoj pa bi bilo u redu da i malo to sada vrate hrvatskom narodu.

Znači što je konkretno dogovoreno?

Očito ništa.

Mene zanima koliko će investitori duga hrvatskoj otpisati.
10, 20% , a koliko će reprogramirati?

Ne vidim razloga da se to ne učini.

Ako se jednoj Grčkoj otpisalo toliko milijardi, onda se može i Hrvatskoj koja je zbog rata i stradanja imala veće potrebe za zaduživanjem.

Možemo investitorima ponuditi dio ratne odštete koja Srbija mora platiti Hrvatskoj.

Na kraju krajeva, svi ti investitori su imali jaaaako velike zarade i povrate u Hrvatskoj pa bi bilo u redu da i malo to sada vrate hrvatskom narodu.

Znači što je konkretno dogovoreno?

Očito ništa.

New Report

Close