“Bitcoin je špekulativni balon: Kriptovalute bi mogle postati prijetnja za financijsku stabilnost”

Naslovnica Forum Komentari članaka “Bitcoin je špekulativni balon: Kriptovalute bi mogle postati prijetnja za financijsku stabilnost”

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Može on proglašavati što hoće jer bankarski sustav je izvor njegove moći. Ali dugoročno blockchain tehnologija je osuđena na uspjeh jer su matematičke zakonitosti na njenoj strani. Da su mogli, bankari bi je već do sada uništili.
Inače u financijski sustav javnost nikada povjerenja nije ni imala. Trpi ga jer mora i nema izbora a ne zato što mu vjeruje.

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.

Kina nije primjer. Japan je bitcoin uvrstio u legalan nacin placanja. Sada je pitanje zelite li da vam Kina ili Japan bude uzor.

Spekulativni balon je i na burzi. Citao sam financijskog analiticara koji je isto rekao i za burzu koja sada tone, kako bi rekao bull’s market. Cijene dionice rastu bez obzira na trenutni profit firmi poput Tesle

Padaju novcici sa neba, tko hoce pokupiti koji,
https://airdrop.havven.io?kid=KYZTQ

Ne znam tko bi normalan prodao realnu robu za kriptovalutu, na kojoj za mjesec dana izgubi 70%.


Ne znam tko bi normalan prodao realnu robu za kriptovalutu, na kojoj za mjesec dana izgubi 70%.

Tu kriptovalutu možeš zamijeniti za USD čim prodaš “realnu robu”. A imaš i kriptovaluta koje su vezane uz USD. Npr. 1 BitUSD (token na Bitshares mreži) uvijek vrijedi jedan 1 USD.

U zapadnim zemljama a to vrijedi i za EU, robu možeš vratiti u roku od 15 dana a puno češće u roku od mjesec dana. Bez da navodiš ikakav razlog.


U zapadnim zemljama a to vrijedi i za EU, robu možeš vratiti u roku od 15 dana a puno češće u roku od mjesec dana. Bez da navodiš ikakav razlog.

Da se odmakneš od tog birokratskog načina razmišljanja, i sam bi ustanovio da za takve slučajeve postoji cijeli niz rješenja koja se mogu lako primijeniti već danas:

1. Kupac može dobiti povrat novca u USD (fiat)

2. Trgovac može po primitku Bitcoina isti konvertirati u BitUSD ili USDT koji su vezani za dolar. U slučaju povrata robe, trgovac konvertira BitUSD natrag u Bitcoin i izvrši povrat, bez ikakvog gubitka na vlastitoj bilanci. Konvertiranje jednog dijela portfelja u BitUSD ili USDT je inače uobičajena stvar za sve ozbiljne trejdere i trgovce koje primaju kriptovalute.

3. Kupac u slučaju plaćanja kriptovalutom može odustati od prava na povrat robe ili pristati na povrat isključivo u obliku neke druge robe, jednake vrijednosti.


Ne znam tko bi normalan prodao realnu robu za kriptovalutu, na kojoj za mjesec dana izgubi 70%.

Razmotri ovu situaciju. Drzava je u dugu, financijska kriza trese citavu drzavu. Citav zivotni vijek su uplacivao novce u privatni mirovinski fond koji je zbog krize nacionaliziran i nakon toga vrijednost mu je pala na manje od 50%. Znaci svi novci koje si uplacivao su smanjeni za 50%. Iduci korak je ogranicavanje koliko novaca svaki dan mozes podici na bankomatu i povrh toga svatko tko ima vise od odredenog iznosa novaca na racunu( ajmo reci 50 000 eura) drzava im uzme 20% jer ti imas dovoljno novaca. Posto je kriza nema posla. Ti novci na racunu su jedini iznos prihoda od sada pa dok ne umres, a zaradio si ih tako sto si prodao nekretninu koju su ti roditelji ostavili.
Ta se situacija dogodila. U Grckoj.
Parafraziram situaciju koja se dogodila jedom od ambasadora bitcoina, preciznije blockchaina. Ono sto je on uspio je nagovoriti roditelje da sav svoj novac prebace u bitcoin prije svih mogucih sankcija, drzavne krade i malverzacija. Ono sto je zanimljivo da bitcoin kao bitcoin je zacetak, ono sto je moguce s tehnologojom koja se koristi u bitcoinu su trenutno nezamislive, ali jedno je sigurno. Bitcoin je alternativa, muti monopol centralnih banaka i korumpirane vlade. Barem bi mi kao hrvati trebali razumjeti korumpiranu vladu. Kao sto sam rekao, sve je u zacetku i treba nekih 20 godina za punu primjenu.



Ne znam tko bi normalan prodao realnu robu za kriptovalutu, na kojoj za mjesec dana izgubi 70%.

Tu kriptovalutu možeš zamijeniti za USD čim prodaš "realnu robu". A imaš i kriptovaluta koje su vezane uz USD. Npr. 1 BitUSD (token na Bitshares mreži) uvijek vrijedi jedan 1 USD.
[/quote]
Kosi se s poantom bitcoina kao decentralizirane valute na koju niti jedna geopoliticka situacija nema utjecaja. Zato je totalitarne vlade ne vole.


Kosi se s poantom bitcoina kao decentralizirane valute na koju niti jedna geopoliticka situacija nema utjecaja. Zato je totalitarne vlade ne vole.

Bitcoin ima svoju svrhu i primjenu, BitUSD i Tether svoju. Tržište i potražnja (a samim time i poanta, ako hoćeš) postoji za sve tri.


Bitcoin ima svoju svrhu i primjenu, BitUSD i Tether svoju. Tržište i potražnja (a samim time i poanta, ako hoćeš) postoji za sve tri.

Normalno

New Report

Close