Porez na dividendu i kapitalnu dobit kod ulaganja na stranim tržištima

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije IT i ICT industrija Porez na dividendu i kapitalnu dobit kod ulaganja na stranim tržištima

Kako bi se tj. će se uvođenje tog zakona odraziti na investitore koji trguju na stranim tržištima? Kako smo mala država nije problem otići u bih ili slo (dapače i provizije su niže) i od tamo uplatiti te time izbjeći nadležnost Hr porezne uprave, ali još nisam našao tumačenje zakona i ne znam hoće li to biti potrebno zbog ugovora koje Hr ima s nekim državama kako bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje (ali ne i s US, koliko znam, osim možda kroz konvenciju UN-a).

I uvijek se postavlja pitanje kako porez izracunati u praksi. Npr. uplatim ih Hr banke na racun brokera u US $100.000. Nakon 5 godina na računu imam $200.000, ali s računa podignem $90.000. Kako će porezna uprava u Hr izračunati koliko sam dužan poreza? Po tom ispada da sve ovisi o dobroj volji ulagača, hoće li on prijaviti poreznoj upravi kapitalnu dobit iako oni nemaju način za službeno utvrditi iznos.. [huh]

Ako mene pitaju, reći ću da sam sve uložio u opcije i da sam sve izgubio… [lol]

Gulit ce oni bez beda, ne brini ti Cartmane

HAHAHHAHAHAHAH


Ako mene pitaju, reći ću da sam sve uložio u opcije i da sam sve izgubio… [lol]

Zeznut trenutak je kad odlučiš povući novac, osim ako si zaista sve izgubio. 🙂

Jer imaju evidenciju da si npr. poslao 20.000 usd, a na racun stiglo 35.000 usd. Iako poznavajuci nase političare ne bi me začudilo ni da nametnu porez na sve uplate.. [bye]



Ako mene pitaju, reći ću da sam sve uložio u opcije i da sam sve izgubio… [lol]

Zeznut trenutak je kad odlučiš povući novac, osim ako si zaista sve izgubio. 🙂

Jer imaju evidenciju da si npr. poslao 20.000 usd, a na racun stiglo 35.000 usd. Iako poznavajuci nase političare ne bi me začudilo ni da nametnu porez na sve uplate.. [bye]
[/quote]

Ako ti nametnu porez na realizirani gubitak i povlačenje sredstava natrag na račun, onda idi u upravni spor.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

kakogod na upit porezne uprave dužan si im dokazati gubitak papirologijom prevedenom kod ovlaštenog sudskog prevoditelja, tako je barem kod svih drugih poreza

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Nisam uspio naći odgovor na slijedeće pitanje pa bi molio ako netko zna da odgovori.

Dali se plaća porez ako se trazi isplata sredstava iz amerike u hrvatsku dobivena prodajom dionica koje kotiraju na NYSE i koje su registrirane kod brokera (ili banke) u americi.

Stvar je u tome da te dionice nisu kupljene vlastitim sredstvima nego su dobivene od firme kao nagrada.

Pozdrav

Mene zanima plaća li se porez u SAD-u, Kanadi, UK i/ili Njemačkoj na kapitalni dobitak i na dividendu, ako ulažem iz Hrvatske npr. preko brokera Zagrebačke banke?

Također, da li onda povlačenjem novca na račun opet placam porez u Hrvatskoj?

Pa ako netko ima iskustva kako ide cijela procedura, molim da mi objasni…

@ krop
imaš privatnu poruku

@ krop i dr. sa i bez privatnih poruka !!!

Američki poreznici razlikuju 1) dividendu, 2) kratkoročnu i 3) dugoročnu kapitalnu dobit. Skrbnička banka (a to vjerojatno nije ZABA (!!!) – jer to za ZABU vjerojatno radi neka vanjska banka) dužna je obzstaviti porez od 30% na dividendu prilikom isplate dividende, a propustiti dugoročnu kapitalnu dobit bez oporezivanja. To je jedino sigurno. Sa kratkoričnom kapitalnom dobiti može biti ili jedno ili drugo ovisno o pravnom statusu fonda.

Hrvatski poreznici do kraja 2014. godine nisu prepoznavali kapitalnu dobit kao poreznu kategoriju, već samo dividenu. Plaćanje predujma poreza treba ići u roku od 8 dana od isplate dividende, a ne od povlačenja (!!!) novca u Hrvatsku. Plaćanje predujma je dobro jer ide po stopi od 12%. Plaćanje poreza po godišnjem obračunu nije dobro jer dividenda ulazi u masu sa svim ostalim dohocima, pa se obično oporezuje po stopi od 40%. Ovo može odraditi ZABA (trebala bi) ali ne mora, ovisno kako je ugovoreno s komitentom.

Za ostala tržišta (Kanada, UK, Njemačka) nemam iskustva. Znam da sa sve tri zemlje HR ima ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, pa su porezne stope nešto ujednačenije nego li s USA. Ako netko ima iskustva neka napiše, bez privatnih poruka, pa da to bude neka baz znanja ovog foruma.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Potpisujem sve napisano od strane MMM-a…
Sve naše banke i ostale kuće koje nude usluge trgovanja na stranim tržištima kapitala imaju otvorene skrbničke račune kod stranih banaka na koje pohranjuju vrijednosne papire klijenata koji preko njih trguju…i tu naknadu skrbništva plaćate banci na mjesečnoj raznini ovisno o vrijednosti dionica koju imate…računa se prosjek radi obračuna PDV-a…+ troškovi skrbništva…zato se ne isplati trgovati preko naših banaka ili naših brokerskih kuća…+ brokerske naknade su previsoke…konkretno za ZABA-u, ako tržite s dionicama u SAD-u, platit ćete minimalno 100$ po transakciji…dok istovremeno možete naći strane brokerske kuće koje naplaćuju po nekoliko dolara transakcije i ne naplaćuju nikakve usluge skrbništva…
Ako se otvara u SAD-u račun, ima dosta papirologije koje treba popuniti, između ostaloga i W-8BEN obrazac kojeg popunjavaju strani državljani koji ne podliježu plaćanju poreza i podnošenju prijave…ali svejedno se oporezuje dividenda i to sa nemalih 30% kao što je MMM napisao…zato sam i odustao ulagati u dionice kao što je npr. AT&T koje dijeli izdašnu dividendu, ali kada odbiju porez od 30% i ne ostane baš nešto…
Što se tiče povlačenja love u RH…povlačiš na devizni račun (odeš u banku, daju ti potrebne podatke kao što je SWIFT)…dobio sam na e-mail obavijest od banke o priljevu sredstva na račun…i stajala je samo napomena ukoliko su ta sredstva namjenjena za kupovinu nekretnina ili za kupovinu udjela u društvima koja su izlistana na ZSE da trebam obavijestiti njihovu službu…ima o tome negdi nekakav pravilnik ili zakon u kojem je to definirano…
Kako će biti od 1.1.2016. ne znam…a mislim da i oni koji bi trebali to znati da još ne znaju…kako će to kontrolirati…recimo povlačiš 5000$ na devizni račun, kako će ti netko dokazati i naplatiti porez, kad ne zna koliko si zaradio i da li si uopće zaradio trgovajući na stranim tržištima kapitala?!
može ti jedino staviti nekakav namet na transakciju…

Da se malo uključim, pa ako nekome pomogne.


@marcipan

Mislim da naša porezna služba ima potpisane sporazume s USA o razmjeni podataka. Isto, sada svaka transakcija ide u te arhive, ne znam točna imena, ali već je netko to na forumu spominjao.
Od 1.1. 2016. nema pouzdanih informacija, pitanje je hoće li se uopće uvesti porez.
Ako bude, koliko shvaćam, na kraju godine se mora podijeti izvješće, o zarađenom. Ako je gubitak, onda naravno nema smisla.
Ne znam kako drugi, no dobijem svaki dan izvješća od brokera, te na kraju mjeseca. Gdje se lijepo sve vidi, što je kupljeno, kada i kada je prodano.
Ide arhiva unazad 13 mjeseci.
Moguće je da će i od brokera tražiti podatke o klijentima.
Mislim da će biti flat rate porez, slično ovome na štednju.
Vjerojatno će sve biti zbrda zdola napravljeno.
Ili će zaista otići na to, da si uštede trud i staviti recimo 12% na dolazne transakcije i svi (ne)sretni.

Ovo s arhivama i transakcijama u poreznoj službi je po meni samo zbog pranja novca…i zato je dobro sačuvati neko vrijeme one izvještaje koji se dobivaju od brokera o kupljenim/prodanim dionicama…da imate dokaz da ste stvarno tim novcem kojeg prebacujete na brokerski račun u SAD kupovali dionice…
dakle ovu godinu (nadamo se da neće uvesti porez prije najvaljenog) možete tržiti kolko hoćete i zaraditi i povući novce, bez bojazni oko plaćanja poreza (a ukoliko i dobijete kakav upit o tome odakle taj novac, imate potvrde brokera da ste tržili dionice, dakle potvrde mogu poslužiti isključivo za dokazivanje porijekla tog novca, a ne da se na osnovu njih oporezuje dobit koju ste ostvarili)..ostaje za vidjeti kako će to riješiti uvođenjem poreza u 2016. godini…ako naravno uvedu porez, a možda i neće da ne otjeraju još malo tog kapitala koji se okreće na burzi…
jedino znam da je bilo riječi o nekakvom obrascu kojeg je trebalo poslati HNB-u kod kupovine prvih dionica…i neki godišnji obrazac…ne sjećam se točno…ali ima negdi na forumu i o tome riječi…ali koliko sam zapamtio, čini mi se da nitko s foruma to nije poslao…jer nije bilo jasno da li to treba ili ne treba…

na stranim burzama je osnovno pitanje od kud novac? da li je to neki terorizam ili pranje narko dolara. sve ostaje manje bitno.(u ovom momentu za bitcoin možeš kupiti žuto, bijelo, zeleno i td. sa dostavom na bilo koju adresu). i sad se tu sikirati o porezu. aloooooo pa gdje vi živite!?

who dares, wins

New Report

Close