novčani fondovi

da li postoji razlika u ulaganju u eurske novčane fondove i kunske novčane fondove?

... otišli su bikovi uzalud ...

Da u prinosu

KUPUJMO I PROIZVODIMO HRVATSKO


da li postoji razlika u ulaganju u eurske novčane fondove i kunske novčane fondove?

postoji
u Eurske ulaziš po srednjem tečaju HNB-a na dan uplate i izlaziš po istom spot tečaju i udjeli su
ti u Eurima a u kunskim su u kunama.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

kakav je prinos? vjerovatno lošiji nego u kunskim…
nego, razgovarao s ljudim iz banke..pa navodno kod kunskih novčanih fondova postoji obračunska jedinica..tj. kad se ulaže u kunama udjeli se obračunavaju po tadašnjem tečaju…nešto slično kao valutna klauzula kod štednje…ovo pitanje sam i postavio poradi ne/sigurnosti kune…u koje bi bolje bilo ulagati…kunske il eurske?

... otišli su bikovi uzalud ...

u novčanom fondu udjeli ti se računaju u EUR-ima pa si zaštičen u slučaju deprecijacije kune, međutim hipotetski, aprecira li HRK duplo gubiš; u startu su manji kamatni prinosi na EUR te bi
u slučaju aprecijacije HRK prema EUR te prodaje udjela izgubio i na tečaju.
Najbolja je kombinacija jednog i drugog no zapravo u novčane fondove se ulaže višak likvidnosti na
vrlo kratak rok te ukoliko vrlo često izlaziš te nanovo ulažeš višak slobodnih sredstava, oni su zapravo
dobra supstitucija i alternativa za a vista depozite u banci ili čarape no nije im namjena dugoročna štednja, u tu svrhu za konzervativnije ljude bolja solucija su Bond fondovi, naravno na dugi rok, više od tri godine a u svrhu štednje recimo za mirovinu.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Kamate su u zadnje vrijeme vrlo dobre uglavnom iznad 7 posto godišnje ( dosta dugo su bile izmedju 3 i 4 posto ) nema ulazne ni izlazne naknade, bar ne u PBZ novčanom, prodaja – kupnja se riješi za jedan radni dan, iznenadjenja nema.
Po meni su neusporedivo bolji od oročene štednje, kamate relativno dobre, a ak´ vam zatrebaju novci idući radni dan su na računu.


postoji
u Eurske ulaziš po srednjem tečaju HNB-a na dan uplate i izlaziš po istom spot tečaju i udjeli su
ti u Eurima a u kunskim su u kunama.

Ne ulaziš po srednjem tečaju HNB-a na dan uplate nego na idući dan objave tečaja tako da ne znaš po kojem tečaju ulaziš! Isto je i sa izlazom…



postoji
u Eurske ulaziš po srednjem tečaju HNB-a na dan uplate i izlaziš po istom spot tečaju i udjeli su
ti u Eurima a u kunskim su u kunama.

Ne ulaziš po srednjem tečaju HNB-a na dan uplate nego na idući dan objave tečaja tako da ne znaš po kojem tečaju ulaziš! Isto je i sa izlazom…

[/quote]

Tako je, isplata ide po sistemu T+1. Hvala na ispravci. Koliki je rizik od volatilnosti tečaja na manjim iznosima(npr.do 300.000, 00 kn) uplata ili isplata po srednjem tečaju HNB-a za 24 sata?

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Ovisi o vremenu koliko misliš ostaviti novce u fondu… Ako je to do mjesec dana ili čak manje, rizik je relativno velik jer u jednom danu tečaj može otići 0,5% gore ili dolje, a za mjesec dana očekivani prinos je cca 0,3%! Za samo 24 sata bi radije uložio u kunski jer je to inače kocka… Najbolje je onda kupiti udjele u sezoni kad je tečaj nisko, a prodati na jesen-zimu te tako za par mjeseci pobrati do 1% rasta udjela i eventualno par postotaka na tečajnoj razlici [cool]


Ovisi o vremenu koliko misliš ostaviti novce u fondu… Ako je to do mjesec dana ili čak manje, rizik je relativno velik jer u jednom danu tečaj može otići 0,5% gore ili dolje, a za mjesec dana očekivani prinos je cca 0,3%! Za samo 24 sata bi radije uložio u kunski jer je to inače kocka… Najbolje je onda kupiti udjele u sezoni kad je tečaj nisko, a prodati na jesen-zimu te tako za par mjeseci pobrati do 1% rasta udjela i eventualno par postotaka na tečajnoj razlici [cool]

Vidim da uopće niste razumjeli što sam Vas pitao.
Vi kažete, citiram:

Ne ulaziš po srednjem tečaju HNB-a na dan uplate nego na idući dan objave tečaja tako da ne znaš po kojem tečaju ulaziš! Isto je i sa izlazom

Recimo da mi sredstva iz novčanog Eurskog fonda hitno trebaju.
To znači ako računam da izlazim po promptnom srednjem tečaju HNB od današnjeg dana (poznata varijabla) recimo sa 50.000,00 Eura vrijednosti udjela po EUR/HRK 7,25.
Do dana namire (T+1) srednji tečaj se promijeni na moju štetu na npr. na 7,23.
Tada:
-50,000,00 Eur x 7,25 = 362.500,00 Hrk
-50.000,00 eur x 7,23 = 361,500,00 Hrk

Pa i nije neki rizik ako uzmemo da mi sredstva hitno trebaju.
Ako mi ne trebaju hitno, onda ću procijeniti trend tečaja kad mi je najpovoljnije za izlaz.

Parkiranje viška sredtstava u novčane fondove na kratak rok( dok se ne odluči kamo ću ih plasirati) nije kocka jer bi onda i kocka bilo držati ih na a vista depozitu u banci.

Lijepi pozdrav

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Po meni je bilo kakav gubitak u novčanom fondu neprihvatljiv pa je za mene takav postupak jako rizičan. Ako ne bi imao sredstava negdje drugdje da pokrijem eventualnu hitnu situaciju, ne bi ni ulazio u eurski fond… No to je sad stvar osobne strategije…


Po meni je bilo kakav gubitak u novčanom fondu neprihvatljiv pa je za mene takav postupak jako rizičan. Ako ne bi imao sredstava negdje drugdje da pokrijem eventualnu hitnu situaciju, ne bi ni ulazio u eurski fond… No to je sad stvar osobne strategije…

prinos se uvijek vezuje uz rizik, barem ja tako na te stvari gledam…ako je i bilo prije,više nema nerizične financijske imovine.

Lijepi pozdrav

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close