Mirovinski sustav koji je služio kao nadahnuće za Hrvatsku na rubu sloma

Naslovnica Forum Komentari članaka Mirovinski sustav koji je služio kao nadahnuće za Hrvatsku na rubu sloma

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Što, iznenađeni ste da neoliberalni ekonomisti ne rade za opće dobro?

Mi smo također upropastili svoje OMF. Imamo preskupe naknade, uplatama u sustav dajemo moć privatnim bankarima da nam kroje političku kapu kako im se svidi a s tim povezano je i partitokratski model upravljanja i korupcija. Npr. ulaganje mirovinskih fondova u posrnuli građevinski sektor za vrijeme zadnje krize. Daleko jeftinije, jednostavnije i transparentnije rješenje bi bilo sve mirovine izravno uložiti na par europskih/američkih indexa. No tko bi onda bacao pare u obveznice RH?

Ovo naravno nema veze sa neoliberalizmom ali biti anti-neoliberalist je jako “in”, zar ne?

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi

Drugi stup je velika prevara

Cile je najbotagija i najuspjesnija drzava J. Amerike.
To sto za vecernji/poslovni rade “novinari” koji su ekonomiju ucili na Filozofskom te se i dalje zalazu za socijalizam govori samo o vama.

Sa samo 10% uplate ne mogu se imati visoke mirovine. Mi uplaćujemo dvostruko više a mirovine su nam jednako niske. Nije problem u mirovinskom sustavu nego političkom sustavu u pozadini koji ne kontrolira provođenje, za neuplaćene doprinose ne kažnjava poslodavce nego osiguranike i stalno podvaljuje svoje kapitalce sa posebnim mirovinama koji nikad nisu uplaćivali doprinose.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.

svi ti primjeri našeg nadahnuća, Irska, Island, Njemačka,Švicarska, i na kraju Čile zahvaljujući našim veleumnim vlastodršcima, služe kao primjer nategnuća svojih građana

Zanimljivo, znači u Čileu ljudi koji nisu uplaćivali za mirovine na kraju nemaju mirovine? Ma tko je mogao znati da je matematika tako egzaktna.

Ovo je pravedno. Ne vidim nista lose u tome sto ljudi koji nisu radili nemaju mirovine ili imaju male mirovine.

Tu ne pricam o invalidima nego zdravim ljudima koji nisu htjeli raditi. Cile ima stopu nezaposlenosti od 6% sto znaci da svatko tko zeli raditi – moze.

Radili na crno i sad su im svi krivi zbog malih mirovina. Pa mislim… Naravno postoje razlozi zašto ljudi rade na crno, ali i tada bi valjda trebalo misliti o budućnosti, pa makar i mali dio odvojiti za starost.

kako se na kubi ne bune a u uspjesnom cileu se bune??
kako na kubi ima tako malo kriminala za razliku od usa???

Ček malo, sad bi ja koji sam radio ili radim cijeli život trebao plaćati za onoga tko ne radi ili radi na crno?! Tko je tu lud?

Kupujmo hrvatsko!

New Report

Close