Ovako se provodi masovna porezna prevara u Hrvatskoj

Naslovnica Forum Komentari članaka Ovako se provodi masovna porezna prevara u Hrvatskoj

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

draga gospodo trebate znati da poreze ne plaćaju ni oni koji nemaju nikakvu dozvolu puno toga je u krim pozzi

Kako objasniti nepravdu da imućnim građanima koji i onako imaju kreditnu sposobnost za kupnju nekretnine država 5 godina otplaćuje kredit, a ovdje postoji namjera da siromašni građani koji nisu kreditno sposobni plate porez za smještaj, jer će cijene porasti za iznos poreza. Naša politika je maestralna u proizvodnji nepravde i nepoštenja u društvu.

Prijevara?

Ljudi zaradjuju od svoje imovine i zadrze za sebe sto su zaradili. To je prijevara?

Nije prevara nego prijevara! Ovaj tekst je tipično razmišljanje uhljeba!

Mnogi hrvatski ljevičari sve više podsjećaju na golubove. Ima ih puno, ne služe ničemu, a prije nego odu sve zaseru.

Neće cijene porasti za porezni udio u Zagrebu i drugim dijelovoma kontinentalne Hrvatske. Ja plaćam 12% poreza i na to još 18% prireza od stanarine koju dobijem ili ne dobijem, te uplatim više u državni lokalni proračun s jednim stanom, dvije spavaće sove, nego aparmandžija za 15 jednokrevetni apartmana. Gdje je tu porezna jednakost?

Novinarka, piše gluposti, nema veze s vezom, o kakvoj masovnoj prijevari ona govori ?
Da li se je dotična ikad udostojila prošetat po bilo kome primorskom mjestu za vrijeme kad nije sezona pa da provjeri gdje su ti silni podstanari .
Bilo bi smješno da nije tužno. Stvarno jadan i sramotan članak odnosno direktan napad na iznajmljivače sa ciljem!


Nije prevara nego prijevara! Ovaj tekst je tipično razmišljanje uhljeba!

Može i prevara. Pravopisno je to u redu.

Nije ovo nikakva prijevara niti prevara nego još jedna siva zona za koju su uz ovako kompliciranu proceduru promjene vrste
rentanja ponajmanje krivi iznajmljivači .
Logično je da se ide linijom manjeg otpora , a jasno je da odgovornost za sivu ekonomiju u kojoj su ovi iznajmljivači ipak najmanji problem , snosi država.

Kao prvo, pohvala za odabir relevantne teme.
A evo nešto i iz osobnog iskustva na tu temu.
Metodom vlastite kože iskušala sam i mogu potvrditi točnost svega navedenog u članku. Jedino
se ne slažem s naslovom koji je bombastičan i netočan.
Također je vrlo točan komentar korisnika Ledica – sve je rekao u 3 rečenice!

Dakle, zatražila sam i dobila Rješenje o pružanju turističkih usluga i sve što uz to ide. Bilo je na snazi od studenoga prethodne, pa do lipnja o.g. Dobila i porezno rješenje za paušal. Sve prema zakonu.
Od veljače uzela sam podstanare (naravno u taj isti stan) i uredno ih prijavila poreznoj; uredno je stiglo i Rješenje o porezu po drugačijoj osnovi. Sve prema zakonu.
Odjavila sam u lipnju turistički najam jer sam utvrdila na poreznoj da mi porezna neće automatski prebiti/ukinuti paušalni porez zato što sada plaćam porez od najma za taj isti stan (koji je ionako viši). Rezultat: plaćam 2 poreza ako ne ukinem turistički, zato što je sustav nefleksibilan i ne mogu staviti turistički u mirovanje s obzirom na najam, niti automatski regulirati porez samo po novoj osnovi.
Taj je podstanarski najam završio i da bih mogla opet kratkoročno iznajmljivati moram proći ponovno svu proceduru za dobivanje ponovnog rješenja za kratkoročni: nadležne ustanove rade beskoristan posao koji je sav već obavljen, procedura traje mjesec do dva, a ja ne mogu iznajmiti (po zakonu) dok ne dobijem novo rješenje. Čisti gubitak vremena i novca zbog neprilagođenog i nefleksibilnog sustava. I treba li se onda čuditi da ljudi iznajmljuju i na crno?
A ako to ne rade, logično je da shvate da im je puno bolje u svakom pogledu stalno održavati turistički najam (i za podstanare). Gdje piše da je to protuzakonito? Kako i čime onda ti ljudi varaju sustav? Oni samo koriste pogodniju opciju od dvije koje sustav nudi.
Ne bi li iz svega navedenog možda bilo logičnije izvući zaključak da taj sustav nije dobar ni za korisnika ni za državu, te da treba poraditi na tome da se promijeni, tako da si država legalno osigura svoj dio, a da ja ne moram plaćati 2 poreza ili se stalno baviti administracijom!
A usput: uvijek me zanimalo i sljedeće pitanje kod trajnog najma: zašto ne bi država propisala kao obavezu (uz visoke kazne) ono što sada samo neki rade: ugovor kod bilježnika i bilježnik automatski prijavi obavezu poreza za najmodavca. A ne plakanje kako je država prevarena! Ovako ona omogućuje nejednakost: da jedni uredno plaćaju, a drugi uredno i nekažnjeno eskiviraju. Ništa novo!

New Report

Close