Hrvatska tvrtka u kojoj je prosječna plaća viša od 1.000 eura, dobila ponudu da cijelo poslovanje preseli u Irsku

Naslovnica Forum Komentari članaka Hrvatska tvrtka u kojoj je prosječna plaća viša od 1.000 eura, dobila ponudu da cijelo poslovanje preseli u Irsku

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Držim palčeve da se stvarno presele, svi zajedno. A onda mogu zvati Plenkovića i Marića da im drže govore u poticanju poduzetništva… u Irskoj. Spomenuti dvojac ima sve šanse da pokupi brdo irskih i njemačkih nagrada za poticanje razvoja ekonomije.

Pa šta čekaju.

U Irskoj bi brutto plaće morale biti najmanje 5.000,00 €. A ako te prihode iz poslovanja ne mogu generiarti ovdje, kako misle da će moći u Irskoj? Osim toga, koji su to famozni nameti, koji netto plaću u Hrvatskoj toliko opterećuju, da se isplati seliti u Irsku!?

Neki dan sam gledao bilansu jedne druge naše kompanije iz ICT branše. Prihodi po uposlenom su im bili cca. 160.000,00 kn na godišnjoj razini. Kako bi on s tim prihodima plaćao ljude u Irskoj? Samo trabunjanje. Recimo, orijentacije radi – prihodi SAP po upolsenom su preko 470.000,00 €.

Uvijek je nezgodno parcijalno gledati stvari.

Regularna školarina na fakultetima u UK je nešto ispod 10000 GBP godišnje za prve tri godine pa 13000-35000 GBP po godini za diplomske godine (2 i više).
Ukupno petogodišnji studij 56000 GBP.

Naravno postoje stipendije za vrhunske.
Popusti za one koji stječu radni staž uz studij. I slično.

Ali to je osnovna cijena.
I plaćaju je studenti.
Pa naravno da plaća mora biti odgovarajuća.
Jučer čitam.da je porod u Londonu preko 4000 GBP.
I mora biti jer se ona veća cifra školarina odnosi na medicinske fakultete.

Koliko je ono školarina kod nas?
I plaćaju je u najvećem postotku godišnje diplomiranih osoba porezni obveznici.

Primjer prvi…
Prije jedno 15-17 godina SAP je u Njemačkoj poslao svog čovjeka na intervenciju u jednoj tvornici. Satnica? 400 DEM! Satnica, ne dnevnica.
S popustom je bilo 2000 DEM za dotičnu intervenciju.

Primjer drugi…
Usluga koju pruža moja tvrtka je 15 puta (da, puta) jeftinija u HRV nego u Njemačkoj.
Naprosto su takve cijene na tom tržištu.

Primjer treći …
Kada se kod nas uvodilo stručno osposobljavanje koje je tad bilo ako se ne varam 250USD u posjetu mi je bio partner iz UK. Njegov je sin tada upravo krenuo na stručno u svojoj branši. Godinu dana. Naknada? 400USD. To mu je nije bilo dovoljno za njegov udio u stanarini njih petorice u jednom stanu.
Razlika? Kod nas prosvjedi na ulicama.
Kod njih? Dijete presretno i zadovoljno.
I da … plaćao je svoj studij kako sam gore napisao.

Vrlo, vrlo je nezahvalno parcijalno promatrati stvari.

Znači za iste poslove u Njemačkoj i irskoj deru klijente kao jarce. Svaka im dala kad nađu takve tupsone koji tako skupo plaćaju

Da. spakirajte si u ruksake svoje laptope i idite ………….!

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Aktivnosti cyber PD su sve perfidnija i prepoznatljiva.To bi u bivšoj smrdoslaviji značilo,,antidržavni elementi,, na djelu.

New Report

Close