Sanader stanjio bazu liberalnih stranaka (objavljeno 08.02.2006.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Sanader stanjio bazu liberalnih stranaka (objavljeno 08.02.2006.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Procjena autora je kriva u potpunosti. HNS se ne može ujediniti s HSLS-om niti u bližoj a ni daljnjoj budućnosti jer su oni sve samo ne liberalna stranka – uostalom sjetite se samo Budišinog vremena – isti ljudi vode stranku i danas. Liberalna opcija se okuplja oko Vesne Pusić i HNS-a, a ostale opcije koje nemaju veze s liberalizmom, a imaju taj predznak u svojem imenu će u potpunosti nestati na slijedećim izborima zajedno sa ljudima koji ju danas vode. Podjela stranaka na lijeve, desne liberalne i konzervativne danas više nemaju uporište jer se većina stranaka služi podijeljenim pristupom određenim segmentima (gospodarstvo, socijalna politika, ljudska prava) te tako nemaju čvrsti predznak kakav ime je bilo moguće staviti prije.
Svako špekuliranje o ujedinjavanju HSLS-a i HNS je proizvod nepoznavanje stavova vodstva kako HNS tako i HSLS-a, a po meni niti prilika na domaćoj političkoj sceni.

Da, vidim da se Čačić i Čehok međusobno čerupaju pa leti perje Varaždinom i Varaždinskom županijom. Osim toga, teza nije da će HNS-LD i HSLS uskoro surađivati ili se udružiti voljom svojih vodtstava, već da će ih na to tjerati birači i druge političke stranke. I čelnici LS-a izbjegavali su udruživanje sve dok im nije dogorilo do noktiju.

HDZ je dovoljno liberalan pa niti ne vidim zasto bi nam trebalo jos kvaziliberala na politickoj sceni.

Ne slazem se, odnosno smatram da se ispod povrsine, onog sto se moze vidjeti u povremenim interviewima s Pusickom ili Cacicem, krije nesto drugo. Otidji u “srce” HNSa i vidjet ces da je HNS u potpunosi narodnjacka, i ujedno potpuno lijeva stranka. Npr. prije par godina sam svratio do podruznice HNS-a u Splitu, planirao se mozda i uclaniti, ali – nisu imali niti jednog jedinog clana mladjeg od 40g, osnova stranke su ima penzioneri, koji setaju izmedju udruge boraca II. svj. rata i podruznice HNS-a. Nije mi bilo ni na kraj pameti iznositi liberalne ideje, najvjerovatnije bi me otjerali stapovima. A HNS nije samo Vesna Pusic, isto tako (mladom) covjeku koji se priljuci HNSu nece “zapovjedati” Vesna Pusic, vec predjsjednici podruznica, spomenuti oronuli komunisti.

HSLS nije cvijece, ali, imho, za 3-5 godina bi mogao povratiti staru slavu, cca. 15tak % na izborima.

Kao prvo moram reci da mi je smjesno sto se stranka poput HSLS-a zove liberalna. Pa ljudi pogledajte u rjecnik sto znaci rijec liberalno. Pored toga, kod nas nema prave liberalne stranke i niti jedna druga stranka (pogotovo ne HDZ) nisu liberalni. Ono sto se kod nas javlja je da su pojedine stranke liberalne u odredjenim pitanjima, a u nekim drugima su potpuno neliberalne. Ipak, prave liberalne stranke nema.

New Report

Close