Burze: Postoji li razlog za nastavak pada Crobexa?

Naslovnica Forum Komentari članaka Burze: Postoji li razlog za nastavak pada Crobexa?

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Na osnovu cega zakljucujes da se ocekuje rast inflacije zbog najnovijeg poskupljenja elektricne energije i naftnih derivata?

Sto bi trebali imati kao alternativu dugove u HEP i INI koje ce sanirati porezni obveznici?

Sto se nas tice situacija u susjednoj Srbiji? Tamo se znacajno izvozi ili je taj izvoz upitan zbog politicke situacije? Strani ulagaci ne dolaze u Hrvatsku zbog toga?

Mislim da bi trebao argumentirati svoje stavove

Ideje naše benzin Vaš!

Poštovani kolega mmarkovic, indeks inflacije je indeks cijene košare dobara u koji su uključeni energenti. Dakle, cijena električne energije i goriva izravno su uključeni u indeks inflacije. To nije nužno pojašnjavati.

Što se nas Hrvate tiče raste li cijena sirove nafte, što nas je tiče vodi li američka središnja banka ekspanzivnu ili restriktivnu monetarnu politiku, kakve veze ima američka subprime kriza sa cijenom domaćih dionica? To su pitanja koja zaslužuju akademski pisan odgovor za koji je nužno potrošiti jedan dan, a to je za portal preskupo. Molim vas da uvažite ispriku, a na takva pitanja odgovarat će mjesečnik Investitor kada ga u rujnu pokrenemo.

Pohlepa špekulanta tjera da zauzme preveliku rizičnu poziciju. Taština mu ne dozvoljava da prizna grešku transformirajući ga u navodnog "dugoročnog investitora". Ali on to nije jer nitko ne zaslužuje nazivati se investitorom ukoliko je emotivan. Zato pamet u glavu: kupuj podcijenjene dionice i dobro diverzificiraj svoj portfelj.

Na osnovu čega očekuje rast inflacije? Ti mora da se šališ ili zaista misliš da će povećane račune za gorivo i struju tvrtke s radošću plaćati iz svojeg džepa kako bi platile manji porez na dobit?

Kod nas opet neki veći igrači diktiraju daljni razvoj događanja. Vidljivo je do sada da kad ostala tržišta padaju naše pada više, kad rasrte naše raste više. Kad krene pad cijena onda i mediji nađu tisuću razloga koji uglavnom nisu ništa novo, ali potpiruju vatru što također smatram dijelom nečijeg scenarija.

neminovno je da će i danas doći do nastavka pad crobexa za to ima više razloga, kako politička situacija regije koja nije bajna tako i nagovještaj daljnjeg porasta energenata. neminovno je da svijet na izvjesan duži perjod ulazi u recesiju i krizu, dali je ona izazvana kreditnom , ili povećanjem cijene energenata , to u ovom slučaju nije ni važno. u slučaju takve situacije koja je globalnog karaktera razumljivo je da se novac investiran na tržištima kapitala povlači a pogotovo sa tržišta kapitala poput našega koje je još uvjek neuređeno i posluje sa vrlo velikim nepravilnostima u odnosu na razvijenija tržišta . tržišta kapitala koje je plitko , visoko volatilno i di se cijene formiraju u đungli nereguliranih senzacionalističkih medija koji rade u korist određenih investitora.

Ljudi, ljeto je, ja se radije vozim biciklom nego da se kuham u autu ili da dobijam upale grla zbog klima uređaja u autu 🙂

http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation

Ideje naše benzin Vaš!


http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation

Drago mi je vidjeti da se educiraš. Jesi onda shvatio da je inflacija "zarazni" rast cijena, tj. pad kupovne moći novca. U konkretnom slučaju navedenom u članku strah od inflacije temelji se na poskupljenju temeljnih energenata, koji stoga povećavaju troškove gotovo svake gospodarske djelatnosti kao i individualne troškove potrošača. Gospodarski subjekti troškove prevaljuju na cijenu proizvoda, potrošačima kupovna moć slabi, te u ulozi zaposlenika traže veće plaće, što formira petlju dizanja cijena i plaća -> inflaciju. Kad bi gospodin Petrov svaki put argumentirao ove elementarne ekonomske pojmove, to bi imalo inflatorni učinak na njegovu plaću i količinu suvišnog jutarnjeg teksta, što bi u konačnici oborilo produktivnost hrvatskog gospodarstva jer bi se previše vremena trošilo na čitanje komentara T.Petrova.
Također, osobi koja je redom sve postove na ovom članku ocijenila jedinicom, bilo bi lijepo da te ocjene elaboriraš i svojim pogledom na stvar. A osobno sam uvjerenja da se samo iživljavaš. U tom slučaju, želim ti da napokon odrasteš i počneš pridonosit ovom društvu nečim korisnim.

..po meni, inflatorna razdoblja se trebaju koristiti za razabiranja žita i kukolja, tj. mijenjanje navika, racionalizaciju i gašenje suvišnih aktivnosti.
Npr. ako smijem pretpostaviti da se u većini slučajeva automobilom vozi samo jedna osoba, zašto je tome tako? Ako znamo za razliku između štednih i običnih žarulja zašto ih ne zamijenimo? Ako se počne dešavati da svaka ulica dobije svoga "frizera za kućne ljubimce", je li nam to baš potrebno.. zar u tom smjeru treba graditi budućnosti?

Inflacija obara kupovnu moć, a to bi nas trebalo natjerati da eliminiramo iz svog života ono što nam je suvišno, da shvatimo šta nam je zaista bitno, da se više okrenemo jedni drugima (dijeljenje troškova goriva, zajednički resursi i slično; vidi link: http://www.carshare.com/ ). Svako zlo za neko dobro, bar ja na to tako gledam, al nije mi baš drag njen učinak na moj portfelj :):

Naravno, u stvarnosti se to i ne dešava baš tako kako sam ja zamislio, ako smijem dodati, nažalost.

Ako je tržišna vrijednost svih 948 dionica uključenih u depozitorij Središnje depozitarne agencije iznosila krajem travnja 332,9 milijardi kuna, odnosno bila je 19,33 posto niža nego početkom godine kada su sve dionice vrijedile 407,7 milijardi kuna i ako je njihova vrijednost smanjena za cca 10 milijardi eura,a vrijednost Crobexa je pala još i niže 27,6% ,a znamo da se korekcija prenijela i koncem prethodne godine onda je kranji čas da se nešto poduzme…ljeto se približava,periodični šestomjesečni izvještaji koji nešto moraju i pokazati,Svjetsko nogometno prvenstvo,zbog kojeg će sve stati…mislim da je zadnji čas da ovi naši jahači otplešu nešto ako ne neki vatreni tango,onda barem lagani valcer…a onda cure možda budu i uživale…Zato naši menedžeri i moraju nešto poduzeti da se promijeni sentiment tržišta,dok nam se fondovi ponašaju kao stari dečki…naslonjeni na šank…sa mišlju da uvijek ima vremena…

Ako je tržišna vrijednost svih 948 dionica uključenih u depozitorij Središnje depozitarne agencije iznosila krajem travnja 332,9 milijardi kuna, odnosno bila je 19,33 posto niža nego početkom godine kada su sve dionice vrijedile 407,7 milijardi kuna i ako je njihova vrijednost smanjena za cca 10 milijardi eura,a vrijednost Crobexa je pala još i niže 27,6% ,a znamo da se korekcija prenijela i koncem prethodne godine onda je kranji čas da se nešto poduzme…ljeto se približava,periodični šestomjesečni izvještaji koji nešto moraju i pokazati,Svjetsko nogometno prvenstvo,zbog kojeg će sve stati…mislim da je zadnji čas da ovi naši jahači otplešu nešto ako ne neki vatreni tango,onda barem lagani valcer…a onda cure možda budu i uživale…Zato naši menedžeri i moraju nešto poduzeti da se promijeni sentiment tržišta,dok nam se fondovi ponašaju kao stari dečki…naslonjeni na šank…sa mišlju da uvijek ima vremena…

Ali bakiceee, uz mix poštovanja prema vašim godinama i Vašem višenamjenskom tjestomjesu, da se ipak vratimo korjenima.
Dionice su rizični vlasnički papir i predstavljaju udio u nekom gospodarskom subjektu koji obavlja određenu gospodarsku djelatnost kojoj je krajnji cilj ostvarenje nekakve koristi (uglavnom profita). Kad se očekuje da ta korist bude veća, raste vrijednost vlasništva i obratno. Ta očekivanja obično se odnose na vidljivu budućnost. Što je budućnost jasnija, lakše je predvidjeti kakvo će biti poslovanje i to ugraditi u cijenu dionice.
U vrijeme recesija ta budućnost postaje nejasna i neizvjesna što smanjuje očekivanja, povećava rizik i ruši cijenu dionica zbog averzije investitora prema riziku.
Naprosto, pojavljuje se previše "što ako" faktora. A zaista je moguće da se iz takvih uvjeta desi neka veća nevolja koja znatno umanji vrijednost dionica, kako pojedine firme tako i cijelih sektora i gospodarstava. Primjerice, kako je Bear Sterns propao, a još je mogao i povući cijeli financijski sektor za sobom da nisu Ameri brzo reagirali i sanirali štetu. Da nisu, taj domino efekt bi zasigurno dospio u Guinessovu knjigu rekorda.

Dakle, mada bi mi to voljeli dionice nisu oblik štednje koji donosi dobit između 20 i xxx % godišnje, te shodno tome nemamo pravo tražiti od nikoga da nam da nešto što nas ne ide. Trebamo se strpiti dok vidljivost ponovno postane bolja, tada će se smanjiti rizik, a vrijednost dionica približiti, dostići, pa i prestići svoju fundamentalnu vrijednost, po krasnom hrvatskom običaju 🙂

Ukratko, u cijenu dionice se ugrađuju poznati i nepoznati faktori, tj. moguća iznenađenja. Nešto poput vožnje automobila. Ti imaš svoju "traženu putnu brzinu", ali ne možeš je se držati na nepreglednim i opasnim mjestima, gdje te nešto može iznenaditi pa si moraš ostaviti prostora za reakciju, kočenje i slično.. Kad je sve pregledno, onda nabiješ gas.

I znam ja da ti, mi, oni, svi ovo već znamo, ali čini mi se da ipak ponekad zaboravimo na bit ove naše igre, pa bi htjeli da fondovi voze 300 i kroz naseljena mista 🙂



http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation

Drago mi je vidjeti da se educiraš. Jesi onda shvatio da je inflacija "zarazni" rast cijena, tj. pad kupovne moći novca. U konkretnom slučaju navedenom u članku strah od inflacije temelji se na poskupljenju temeljnih energenata, koji stoga povećavaju troškove gotovo svake gospodarske djelatnosti kao i individualne troškove potrošača. Gospodarski subjekti troškove prevaljuju na cijenu proizvoda, potrošačima kupovna moć slabi, te u ulozi zaposlenika traže veće plaće, što formira petlju dizanja cijena i plaća -> inflaciju. Kad bi gospodin Petrov svaki put argumentirao ove elementarne ekonomske pojmove, to bi imalo inflatorni učinak na njegovu plaću i količinu suvišnog jutarnjeg teksta, što bi u konačnici oborilo produktivnost hrvatskog gospodarstva jer bi se previše vremena trošilo na čitanje komentara T.Petrova.
Također, osobi koja je redom sve postove na ovom članku ocijenila jedinicom, bilo bi lijepo da te ocjene elaboriraš i svojim pogledom na stvar. A osobno sam uvjerenja da se samo iživljavaš. U tom slučaju, želim ti da napokon odrasteš i počneš pridonosit ovom društvu nečim korisnim.
[/quote]

Hvala na brizi … da i nisam bio upucen u elementarna znanja makroekonomije nesto bi naucio iz clanka na wikipediji ….da sad tu ne bi zapoceli neko osobno prepucavanje svima bi preporucio ovo sto g. Rober Jezic kaze u Lideru : "Tko se želi baviti ekonomijom, trebao bi više čitati."

Ideje naše benzin Vaš!

New Report

Close