Iz HNB-a objasnili što bi donjela deprecijacija kune

Naslovnica Forum Komentari članaka Iz HNB-a objasnili što bi donjela deprecijacija kune

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Ovi iz gospodarskog vijeća su ispali klauni prve klase. Vjerovatno su mislili da deprecijacija zvuči fensi, a ono ispala inflacija i to skoro pa jugoslavenskog tipa. Ha ha ha ha, ajme, koji su to klauni.

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]

Naravno da je u tome kvaka, umjetno se drži tečaj jake kune da bi se moglo reći kako se pod novom vladom smanjuje javni dug i zaduženost države. Još malo i mogli bi je spustiti na 7 kn za euro i evo ti sposobnih političara i ekonomista. Druga je kvaka u tome da građani koji drže eure kod kuće gube na vrijednosti imovine, a banke će im naplaćivati čuvanje novca, potraže neke načine ulaganja (dionice, obveznice itd) gdje će ih opet očerupati. Čudim se da su tom tipu koji je na čelu “neovisne” institucije dozvolili da tako otvoreno otkrije njihove namjere, jer mu je prijašnje objašnjenje za jaku kunu bilo da imamo suficit u razmjeni sa inozemstvom što više ne može prodati ni totalnim debilima.

Naravno da je u tome kvaka, umjetno se drži tečaj jake kune da bi se moglo reći kako se pod novom vladom smanjuje javni dug i zaduženost države. Još malo i mogli bi je spustiti na 7 kn za euro i evo ti sposobnih političara i ekonomista. Druga je kvaka u tome da građani koji drže eure kod kuće gube na vrijednosti imovine, a banke će im naplaćivati čuvanje novca, potraže neke načine ulaganja (dionice, obveznice itd) gdje će ih opet očerupati. Čudim se da su tom tipu koji je na čelu “neovisne” institucije dozvolili da tako otvoreno otkrije njihove namjere, jer mu je prijašnje objašnjenje za jaku kunu bilo da imamo suficit u razmjeni sa inozemstvom što više ne može prodati ni totalnim debilima.

ivan smiješno je dok netko deprecijaciju 2% godišnje uspoređuje sa miloševićevim nekontroliranom štampanjem dinara…

govorili su da će bdp pasti 2 do 3 % ako se konvertiraju švicarski krediti u eure, a evo bdp raste 3%, normalno da treba a) raditi deprecijaciju 2% godišnj b) sve kredite zamijeniti kunskima c)sav dug momentalno zamijeniti novim sa trenutnim kamatnim stopama od 1-2% (to je logično da se napravi, ali nam EU iz pogodite kojeg razloga ne dopušta)


govorili su da će bdp pasti 2 do 3 % ako se konvertiraju švicarski krediti u eure, a evo bdp raste 3%, normalno da treba a) raditi deprecijaciju 2% godišnj b) sve kredite zamijeniti kunskima c)sav dug momentalno zamijeniti novim sa trenutnim kamatnim stopama od 1-2% (to je logično da se napravi, ali nam EU iz pogodite kojeg razloga ne dopušta)

Daj mi reci, tko ce nama posuditi po 1-2% kamate ako moze americi posuditi po 2.5%? Pojasni mi to ako mozes. Hvala unaprijed

https://www.investing.com/rates-bonds/u.s.-10-year-bond-yield

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.


ivan smiješno je dok netko deprecijaciju 2% godišnje uspoređuje sa miloševićevim nekontroliranom štampanjem dinara…

Ja sam spomenuo Jugoslaviju a ne Miloševićevu Srbiju. Prvo pročitaj što piše a onda moš laprdat.

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]

@zvonkac je rekao ono što i ja mislim. Apreciraj kunu na 7,00 kn za € i opći dug će pasti ispod 60% GDP-a i mi automatski uspunjavamo maastrichtške kriterije u ovoj točci. Koliko se sjećam, Valentić je kog uvođenja kune imao na umu da jedna DEM košta 4,44 kn. Do toga nije nikad došlo. Vrijednost DEM je bila oko 3,75 kn, što bi značilo oko 7,42 kn za €. Upravo toliko mi je jutros dala moja banka prilikom mijenjanja € u kune. Ergo, mi već od tada imamo više-manje status quo u paritetu, a njemački GDP je tri puta brže rastao od hrvatskog a o usporedbi inflacije da i ne govorim.

Apreciraj kunu za 10% i svaki hrvatski proizvod postaje 10% skuplji. Hvala Bogu nista ne proizvodimo ali postojemo 10% nekonkurentniji u turizmu. Noc u hotelu nekad bila 100 eura, sada je 110 eura. Uz to, sve uvozno postaje 10% jeftinije, znaci BMW umjesto 35.000 eura postaje 31.500 eura. Dolazi do eksplozije uvoza i propadanja izvoza (aka turizma). To sto si opisao je recept za makroekonomski armagedon.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Ironija, ništa drugo. Tko pametan može uopće razmišljati o aprecijaciji, osim HNB-a?

ivan Mjesec dana nakon Titove smrti, u lipnju 1980., savezna vlada je devalvirala dinar za 30%, a zatim će se devalvacije redati jedna za drugom sve do raspada Jugoslavije, a mi ovdje pričamo o 2% godišnje, što su uostalom radile države koje su danas puno razvijenije od nas, a prije 15 godina su bile lošije ili iste kao što je Poljska….

crobiz16 malo sam se zaletio, da mislim 2,7% koliko smo dobili u zadnjem zaduženju jer u portfoliju imamo obveznice sa 7-9% prinosa…

@fico7489, da ali recimo Grcka i sada placa 7,5%. Nece se ni Hrvatska jos dugo zaduzivati po ovim kamatama, to svi znaju. A zasto EU dozvoljava Ceskoj da se zaduzuje po 0,5% ili Finskoj po 0,6%?

https://www.investing.com/rates-bonds/czech-republic-10-year-bond-yield
https://www.investing.com/rates-bonds/finland-10-year-bond-yield
https://www.investing.com/rates-bonds/greece-10-year-bond-yield

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Ne, jos bolje pitanje. Zasto jedna Amerika dozvoljava da placa 3-4 puta vece kamate od jedne nevazne Finske ili Ceske? Radujem se odgovoru

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

New Report

Close