Andrija Mikulić: Mijenjamo Trg maršala Tita u Kazališni trg

Naslovnica Forum Komentari članaka Andrija Mikulić: Mijenjamo Trg maršala Tita u Kazališni trg

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Napokon, i od HDZ partije nešto ok!

Mnogi hrvatski ljevičari sve više podsjećaju na golubove. Ima ih puno, ne služe ničemu, a prije nego odu sve zaseru.

mikuliću rikverc u grude, pa tam guslaj, smeče lopovsko.

kako se netko od deklariranog jugoslavena po nacionalnosti preobrati u tako velikog hrvata da najpoznatijeg hrvata koji je ujedinio sve hrvatske zemlje želi maknuti sa table. što se u toj glavi dogodilo? tito je možda znao za zločine, no on je pobjednik drugog svjetskog rata i taj trg treba ostati. pored njega je rooseveltov trg. koliki je onda on zločinac nakon hirošime i nagasakija? dosta je više povijesti, maknuli ste sve narodne heroje sa trgova i ulica, osim u istri i rijeci, na čemu im svaka čast , a ti heroji nisu nikakve zločine radili. zašto više nema ulice rade končara? njega su streljali talijani. narod koji se stiti svoje povijesti nije narod i ne zaslužuje svoju državu. ovo je naša povijest, šviđalo se to vama ili ne.

...povijest se ponavlja...

Nije Tito “možda znao za zločine” nego je 100% znao i naredio ih. To će potvrditi svaki neovisni bilo strani bilo domaći povjesničar jer zčoni su bili susatvni a ne individualni i sporadični. Ako je netko počinio tako teške zločine kao npr Huda Jama onda ga nikakve pozitivne stvari ne mogu ekskulpirati za zločin!
No nije rješenje da u nekim dijelovima RH nema Titovih ulica a u drugim pak gdje je na vlasti IDS ili SDSS ili SDP ima kao npr u središnjoj ulici Opatije!
Ok pridonio je sjedinjenju Istre sa ostatkom Hrvatske no i počinio je zločine!
Ako bi ga se za te zločine ekskulpiralo onda tako mogu biti i Pavelićeve ulice jer je iako je počinio zločine uspostavio hrvatsku državu nakon 900 godina!? To je ta logika!
Mislim da bi kompromisni prijedlog bio da se na razini države zabrane vojne titule iz tog doba pa ako je već njegova ulica u mjestima gdje vladaju IDS/SDSS/SDP bude dozvoljeno samo “Ulica Josipa Broza” bez “Tita” i bez “Maršala”!

ne slažem se jer pobjednici pišu povijest. tito je pobjednik, zajedno sa churchillom, staljinom i rooseveltom i zato zaslužuje taj trg, kao i trg svakog grada bivše države.
zločine treba osuditi, to svakako, ali kad se stavi na vagu što je učinio pozitivno i negativno, pozitivnog je 80%, negativni su samo ti zločini i donekle goli otok (kamo su išli okorjeli staljinisti).
pozitivno , uz ujedinjenje hrvatskih zemalja je i to što su slovenija i makedonija postale države, čime je značajno oslabljena ideja srbije o unitarističkoj državi. također, državno uređenje je bilo podložno malom čovjeku. za radnike, to je bio raj. za nas intelektualce i vlasnike nekretnina nije bio raj, ali opet, ako nisi bio materijalist, mogao si preživjeti i to oduzimanje imovine, kao što je to preživio i moj djed (zapravo oba djeda) koje su komunisti opljačkali do krajnjih granica jer su bili malo nepoćudni.
Najvažnija stvar je ta što je njegov pokret zadao teške udarce nacistima i njihovim suradnicima ustašama , četnicima , belogardejcima i nedićevcima, kao i balistima , bugarima, mađarima i ostalima koji su terorizirali jugoslavenske narode.
Simbolika koja stoji iza skidanja tog naziva je zastrašujuća jer ju priželjkuju revizionisti, a ne ljudi kojima smeta tito kao zločinac. A kad smo kod zločina, što je u 5. mj. 1945. g. radio franjo tuđman, titov omiljeni general? Gdje je on bio? Hoćemo li i njegove ulice i trgove micati ako se otkriju neke negativne stvari.
Dakle, pustimo povijest , pustimo ulice, ionako više nema skoro niti jedne ulice po nekom partizanu, što je tragedija za ovu državu. Djeca u školi misle da su partizani i četnici isto. Eto, dotle je došlo sa ispiranjem mozgova. Jedno je bila pavelićeva želja za državom, a drugo je realnost, a to je da smo imali konc.logore i čak i logor za djecu, što nije imala niti jedna država pod nacističkom okupacijom.
Imamo se dosta toga stidjeti, ali tita baš i ne toliko kako neki govore. Odriču li se englezi i ameri svojih predsjednika zato što su bombardirali dresden i hirošimu? Naravno da ne, jer narod koji se odriče svoje povijesti, ma kakva ona bila, to nije narod, to je nakupina ljigavaca koja neće dugo opstati.

...povijest se ponavlja...

i zaboravih najvažniju stvar za vas licemjere koji ste otkupili društvene stanove sagrađeni na zemljištima nas kojima je to oduzeto: tito vam je to ostavio u vlasništvu 1/1 bez hipoteka. a pogledajte se danas i svoje stanje zemlj.knjiga…svi ste u kreditima do guše…to licemjerje me najviše smeta. a niste u stanju realno sagledati povijest nego nastupate iz svoje obiteljske situacije. kad bih ja tako nastupao, trebao bi ga mrziti, pa ga ne mrzim.

...povijest se ponavlja...

…zvuči logično……mada, nije bio problem stari naziv…

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


…zvuči logično……mada, nije bio problem stari naziv…

problem je što tu promjenu traže revizionisti, oni koji žele da se kaže da je ustaški režim bio pozitivan, a komunistički negativan. zato je problem. da smo mi zrelo društvo koje jasno osuđuje svoje negativnosti, tada bi se moglo pričati o promjeni naziva. dok poraženi ne prihvate da su poraženi i većinom pošteđeni (da, većina ustaša i četnika je pošteđena i u hrvatskoj i u srbiji i u bih, jedino su slovenci 99% svojih pubili), do tada nema napretka. samo treba biti objekitvan, sagledati sve dobro i loše. a ovi to nisu u stanju ovako kako sam ja to razložio u prethodnim postovima, bez obzira na moju obiteljsku situaciju.

...povijest se ponavlja...

delboy@ pišeš tu eseje šta je bilo pozitivno a za negativno lakonski napišeš “negativni su samo ti zločini”!?
Pa nitko realan ni ne negira da je imao pozitivnih stvari samo se zločinima ne smije gledati kroz prste!
Nije to tamo neka usputna stvar nego stravična nedjela za koje je on i znao i naredio ih. Praktički i ne može biti strašniji zločin po počinjenju od onoga u Hudoj Jami.
Dakle nema tu riječi o “revizionizmu” nego o zločinima koji se ne mogu ničim opravdati!
Ti revitaliziraš zločine koje je on počinio i naredio.
Mislim da u nekim mjestima (Karlovac?) postoji Ulica Josipa Broza i to bi bio najbolji kompromis za takve kao ti i za one koji ne prelaze preko njegovih zločina a po tebi su “revizionisti”.
Ali “Maršal” i “Tito” ne bi smjeli u javni prostor!
Ipak je ovo država hrvatskog naroda a Tito je počinio zločine nad tim istim narodom!
Mene osobno Ulica Josipa Broza ne bi smetala i bio bi indiferentan ali Maršala Tita me smeta jer je to vojna titula i nadimak. A “Josip Broz” može biti bilo tko i pao bi u zaborav da ne trošimo energiju na takve stvari.

tito je bio hrvat. ako je počinio zločine, a za to nema dokaza, iako si ti bio uz njega kad je naredio zločine (ja sam čuo da su to naredili slovenski komesari, a čim postoje 2 – 3 priče, tko zna što je bilo), onda ih je počinio protiv svih naroda jugoslavije jer ti prikazuješ kao da su tamo samo stradali hrvati. stradali su i srbi i slovenci i makedonci i albanci. no, jedino se priča o hrvatima. jer, ostali su se pomirili s time da su pobjednici izvršili odmazdu za sve počinjene zločine u ono doba. to nije bilo pravedno izvršiti na taj način, ali se dogodilo. uglavnom, poanta je da je taj tito dao ovom narodu više nego svi nakon njega, a između ostalog je omogućio da hrvatska postane država i to svojim prijedlogom ustava 1974. bez kojeg hrvatska nikada ne bi bila priznata država.
dakle, pustimo trgove neka govore o prošlim vremenima i radije neka se gospodin mikulić pobrine da se vrate 2-3 ulice nekim partizanima jer ovako ispada da smo narod bez povijesti. imamo ulice i trgove kojekakvih mađarsko-austrijskih dupelizaca, ali nemamo skoro ništa id 1941-1945. to je sramota za nas. narod koji se stidi povijesti je ljigav narod. i ja ne znam tko je onda plakao za titom? pa u zagrebu je njegov leš imao ogroman doček..tko su ti ljudi bili? jesu li nestali? pa to su vaši roditelji i bake i djedovi…je.b.o vas licemjerne.

...povijest se ponavlja...


tito je bio hrvat. ako je počinio zločine, a za to nema dokaza, iako si ti bio uz njega kad je naredio zločine (ja sam čuo da su to naredili slovenski komesari, a čim postoje 2 – 3 priče, tko zna što je bilo), onda ih je počinio protiv svih naroda jugoslavije jer ti prikazuješ kao da su tamo samo stradali hrvati. stradali su i srbi i slovenci i makedonci i albanci. no, jedino se priča o hrvatima. jer, ostali su se pomirili s time da su pobjednici izvršili odmazdu za sve počinjene zločine u ono doba. to nije bilo pravedno izvršiti na taj način, ali se dogodilo. uglavnom, poanta je da je taj tito dao ovom narodu više nego svi nakon njega, a između ostalog je omogućio da hrvatska postane država i to svojim prijedlogom ustava 1974. bez kojeg hrvatska nikada ne bi bila priznata država.
dakle, pustimo trgove neka govore o prošlim vremenima i radije neka se gospodin mikulić pobrine da se vrate 2-3 ulice nekim partizanima jer ovako ispada da smo narod bez povijesti. imamo ulice i trgove kojekakvih mađarsko-austrijskih dupelizaca, ali nemamo skoro ništa id 1941-1945. to je sramota za nas. narod koji se stidi povijesti je ljigav narod. i ja ne znam tko je onda plakao za titom? pa u zagrebu je njegov leš imao ogroman doček..tko su ti ljudi bili? jesu li nestali? pa to su vaši roditelji i bake i djedovi…je.b.o vas licemjerne.

Nije ako nego je počinio zločine!
Pa to je makar bjelodano. Nekidan je ukopano nekoliko tisuća ubijenih samo iz jednog rudarskog okna u Sloveniji! Pa valjda smo toliko odrasli da nam ne trebaju takve opservacije da moraš biti uz nekoga(!?) da znaš da je taj počinio ne neko izolirano ubojstvo nego masovne zločine na brojnim lokacijama.
Najmasovniji zločini bili su nad Hrvatima ali stradali su i drugi.
Meni ne smeta i ne zanima me ako Tita veličaju u Sarajevu i Skoplju ali mi živimo u RH.
I ne mislim da se netko stidi partizana i da ih nema. Samo su ostali na običnim imenima a bez titula tipa “Narodni heroj…”,”Maršal”…
Uostalom npr dva velika hrvatska izvoznika su Kraš i Končar a ime su dobili po partizanima i nitko ne pravi buku od toga. Tako treba i s Titom. Maknuti ga iz javnog života i imena ulica a tamo gdje žele neka stave samo obično ime Josip Broz, nikoga nije briga kao ni za Končara.

Prijedlog je da se promijeni u Trg žrtava hdz-ove pretvorbe.



tito je bio hrvat. ako je počinio zločine, a za to nema dokaza, iako si ti bio uz njega kad je naredio zločine (ja sam čuo da su to naredili slovenski komesari, a čim postoje 2 – 3 priče, tko zna što je bilo), onda ih je počinio protiv svih naroda jugoslavije jer ti prikazuješ kao da su tamo samo stradali hrvati. stradali su i srbi i slovenci i makedonci i albanci. no, jedino se priča o hrvatima. jer, ostali su se pomirili s time da su pobjednici izvršili odmazdu za sve počinjene zločine u ono doba. to nije bilo pravedno izvršiti na taj način, ali se dogodilo. uglavnom, poanta je da je taj tito dao ovom narodu više nego svi nakon njega, a između ostalog je omogućio da hrvatska postane država i to svojim prijedlogom ustava 1974. bez kojeg hrvatska nikada ne bi bila priznata država.
dakle, pustimo trgove neka govore o prošlim vremenima i radije neka se gospodin mikulić pobrine da se vrate 2-3 ulice nekim partizanima jer ovako ispada da smo narod bez povijesti. imamo ulice i trgove kojekakvih mađarsko-austrijskih dupelizaca, ali nemamo skoro ništa id 1941-1945. to je sramota za nas. narod koji se stidi povijesti je ljigav narod. i ja ne znam tko je onda plakao za titom? pa u zagrebu je njegov leš imao ogroman doček..tko su ti ljudi bili? jesu li nestali? pa to su vaši roditelji i bake i djedovi…je.b.o vas licemjerne.

Nije ako nego je počinio zločine!
Pa to je makar bjelodano. Nekidan je ukopano nekoliko tisuća ubijenih samo iz jednog rudarskog okna u Sloveniji! Pa valjda smo toliko odrasli da nam ne trebaju takve opservacije da moraš biti uz nekoga(!?) da znaš da je taj počinio ne neko izolirano ubojstvo nego masovne zločine na brojnim lokacijama.
Najmasovniji zločini bili su nad Hrvatima ali stradali su i drugi.
Meni ne smeta i ne zanima me ako Tita veličaju u Sarajevu i Skoplju ali mi živimo u RH.
I ne mislim da se netko stidi partizana i da ih nema. Samo su ostali na običnim imenima a bez titula tipa "Narodni heroj…","Maršal"…
Uostalom npr dva velika hrvatska izvoznika su Kraš i Končar a ime su dobili po partizanima i nitko ne pravi buku od toga. Tako treba i s Titom. Maknuti ga iz javnog života i imena ulica a tamo gdje žele neka stave samo obično ime Josip Broz, nikoga nije briga kao ni za Končara.
[/quote]

hrvatima su najmasovniji zločini protiv njih, srbima protiv njih. inače, ako ćemo gledati po postotku, najveći su zločini bili protiv slovenaca pa onda makedonaca pa hrvata pa srba, tim redom, što je logično jer ovih prvih je najmanje. dakle , nemojmo postati kao srbi da su svi protiv nas, a mi jedini u pravu.
tita se sada odriču svi, a mene samo smeta to licemjerje. nisam neki ljubitelj bivšeg režima, no tko ga je onda veličao, taj neka ga i sad brani. ako naravno ima muda, morala i poštenja, a toga našim ljudima oduvijek nedostaje jer se priklanjaju jačemu.

...povijest se ponavlja...

New Report

Close