Obračun poreza na dohodak za 2015

Naslovnica Forum Razno Ostalo Obračun poreza na dohodak za 2015

Danas sam dobio rješenje da sam dužan državi skoro 4000 kn !

Normalno, iz rješenja se ništa ne vidi, no skužio sam slijedeće :

Prodaju dionica su mi računali kao dobit (HT, kupljene prije ohoho godina).
U dobit su stavili i neoporezivu dividendu iz 2015.
Supruga ne radi i uopće je nisu stavili kao olakšicu (a uredno je prijavljena što se i vidi na IP obrascu).

Tko je tu lud ?!

Nešto se može napraviti: brzo, kvalitetno, jeftino. Odaberi dvoje od toga.

Da li si tu dobit(odnosno prihod od prodaje) isplatio sam sebi sa brokerskog računa na svoj tekući? ili si možda još nešto nakon toga trgovao?

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]

Pada mi napamet, ako je bio prvi slučaj, da si si isplatio sve novce od prodaje sa brokerskog na tekući da te je broker na kraju godine prijavio poreznoj(kao i sve nas ostale), a porezna cijeli iznos pribrojala tvome dohotku. Sve to zajedno mi suludo zvuči jer je uveden porez na kapitalnu dobit gdje se oporezuje dobit od prodaje, a ne da se to još jednom pribraja dohotku i opet ispočetka oporezuje.

Ovo sve mi zvuči kao noćna mora, i ako je ovo sve istina, morat ću otvoriti d.o.o. i prebaciti sve dionice u njega, a možda čak otvoriti d.o.o. u irskoj ili velikoj britaniji ako ovo postane pošast.

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]


Da li si tu dobit(odnosno prihod od prodaje) isplatio sam sebi sa brokerskog računa na svoj tekući? ili si možda još nešto nakon toga trgovao?

Da, prebacio sam sa žiro-računa (kojeg je, ako se sjećate, prvo bilo obavezno otvoriti pa se kasnije od tog odustalo – jbg, bio sam prebrz…) na tekući. Kasnije nisam trgovao.

Ne znam što bih rekao, vidjet ću slijedeći tjedan u poreznoj. Vjerujem da je neka bezvezna greška što se tiče ovih dionica i dividende, tu im se nešto pomiješalo. Ali, nije mi jasno kako nisu suprugu stavili kao poreznu olakšicu, a uredno je na Zavodu za zapošljavanje i u mojoj poreznoj kartici koju su oni sami izdali… !?

Nešto se može napraviti: brzo, kvalitetno, jeftino. Odaberi dvoje od toga.

New Report

Close