Kako su slovačke elite dovele zemlju do gospodarskog čuda

Naslovnica Forum Komentari članaka Kako su slovačke elite dovele zemlju do gospodarskog čuda

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Hrvatska nikada neće biti centar neke proizvodne industrijske grane, posebno ne kapitalne jer nema ni jednu komparativnu prednost u odnosu na konkurente. Jedna trećina zemlje je okrenuta rentnoj industriji (turizmu) i nije sposobna za bilo kakvu proizvodnju. Druga trećina primarno oslonjena na zastarjelu poljoprivrednu proizvodnju s vrlo niskom proizvodnom kulturom. Jedini dio kojem nisu u potpunosti nestala proizvodna znanja i kultura rada je sjeverozapadni dio, međutim, premalo je to! Na kraju krajeva i školstvo nam je usmjereno na način da ne može generirati dovoljno potrebnog kadra za visoko tehnološke proizvodne djelatnosti. Strani investitori to vrlo dobro znaju.


Hrvatska nikada neće biti centar neke proizvodne industrijske grane, posebno ne kapitalne jer nema ni jednu komparativnu prednost u odnosu na konkurente. Jedna trećina zemlje je okrenuta rentnoj industriji (turizmu) i nije sposobna za bilo kakvu proizvodnju. Druga trećina primarno oslonjena na zastarjelu poljoprivrednu proizvodnju s vrlo niskom proizvodnom kulturom. Jedini dio kojem nisu u potpunosti nestala proizvodna znanja i kultura rada je sjeverozapadni dio, međutim, premalo je to! Na kraju krajeva i školstvo nam je usmjereno na način da ne može generirati dovoljno potrebnog kadra za visoko tehnološke proizvodne djelatnosti. Strani investitori to vrlo dobro znaju.

kvalitetno i pametno napisano. dodao bih još ovdje radnu etiku koja nije na razini centraloeuropske. svaki treći je pušač koji stalno misli kako će van firme zapaliti jednu. i tako 10 puta u 8 sati. efektivno se radi 1-2 sata, a u slovačkoj 4-6 sati

...povijest se ponavlja...

Više vridi naše znanje u brodogradnji …… koje je zaista naše ……. nego ovo koje se radi na sklapanju auto na pokretnoj traci . Nije to slovačko znanje ( nažalost ) nego njemačko, francusko i korejsko. Osim toga plaće su prosječno manje negu u hrvatskoj.
Recimo naftni biznis je u rukama Mađara ….. Mola …. ka i mi ali mi još i možemo nekako vratit …. slovaci nikako.


Više vridi naše znanje u brodogradnji …… koje je zaista naše ……. nego ovo koje se radi na sklapanju auto na pokretnoj traci . Nije to slovačko znanje ( nažalost ) nego njemačko, francusko i korejsko. Osim toga plaće su prosječno manje negu u hrvatskoj.
Recimo naftni biznis je u rukama Mađara ….. Mola …. ka i mi ali mi još i možemo nekako vratit …. slovaci nikako.

nama se stalno guraju pod nos države koje su prihvatile “robovlasnički” sistem tj. rade za male plaće u odnosu na zapadnu europu. to nam se gura pod nos kao nešto jako dobro, sve ne bismo li i mi uništili naš standard (kojeg vučemo još iz SFRJ kad smo bili prva industrijska republika u SFRJ, čak iznad slovenije u 80tima), a sve kako bi imali zvučna imena koja će ovdje zarađivati, a mi ćemo dobiti neke mrvice. naš je problem što nismo sposobni izvesti zemlju iz krize nikako, dok ostalima to polazi za rukom. kad bi se manje kralo, bilo bi ovdje jako puno novaca, ali svaki sudionik nekog posla pomalo krade i onda imamo skuplje cijene nego ostali, a standard je prividno viši, dok je vrijednost novca ipak malo niža nego u slovačkoj jer tamo je kvadrat stana 1000 eura, kod nas 1500, a plaća skoro pa ista. kupovna moć nam stagnira već godinama, plaće stoje, a cijene će za koju godinu jako rasti zbog nagle inflacije koja slijedi kad jednom sve krize svijeta stanu. to već vidimo na cijeni novih automobila u EU. one rastu njima, ali i nama pa tako sada za 100.000 kn dobiješ ne mali, nego najmanji auto u ponudi, dok si nekad dobio solidnu srednju klasu…

...povijest se ponavlja...


nama se stalno guraju pod nos države koje su prihvatile "robovlasnički" sistem tj. rade za male plaće u odnosu na zapadnu europu. to nam se gura pod nos kao nešto jako dobro, sve ne bismo li i mi uništili naš standard (kojeg vučemo još iz SFRJ kad smo bili prva industrijska republika u SFRJ, čak iznad slovenije u 80tima), a sve kako bi imali zvučna imena koja će ovdje zarađivati, a mi ćemo dobiti neke mrvice. naš je problem što nismo sposobni izvesti zemlju iz krize nikako, dok ostalima to polazi za rukom. kad bi se manje kralo, bilo bi ovdje jako puno novaca, ali svaki sudionik nekog posla pomalo krade i onda imamo skuplje cijene nego ostali, a standard je prividno viši, dok je vrijednost novca ipak malo niža nego u slovačkoj jer tamo je kvadrat stana 1000 eura, kod nas 1500, a plaća skoro pa ista. kupovna moć nam stagnira već godinama, plaće stoje, a cijene će za koju godinu jako rasti zbog nagle inflacije koja slijedi kad jednom sve krize svijeta stanu. to već vidimo na cijeni novih automobila u EU. one rastu njima, ali i nama pa tako sada za 100.000 kn dobiješ ne mali, nego najmanji auto u ponudi, dok si nekad dobio solidnu srednju klasu…

Jedini standard koji mi vučemo već godinama je ogroman broj nezaposlenih, stanovništvo koje stari uz sve veći broj onih koji iseljavaju i naravno nezaobilazan katastrofalan pravni sustav koji svemu tome pogoduje. A to što kod nas nema posla nije zato što su plaće male nego su plaće male zato što nema posla! Srećom da naše visoko školstvo proizvodi kvalitetne pravnike i ostale mudrace koji nam kasnije kroje ekonomsku politiku pa smo se uspješno oduprijeli ovakvom robovlasništvu, bravo za nas!

New Report

Close