Nafta, ugljen i nuklearne elektrane kupuju vrijeme do početka primjene nuklearne fuzije (objavljeno 18.01.2008.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Nafta, ugljen i nuklearne elektrane kupuju vrijeme do početka primjene nuklearne fuzije (objavljeno 18.01.2008.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Na žalost, govoto je nemoguće da će fuzijske elektrane učiniti bilo što glede zadovoljavanja energetskih potreba (ove civilizacije). Ako se upustite u nešto dublje istraživanje tehnološke problematike lako je vidjeti da čak i ako prvi rekator bude radio do 2030 s pozitivnom energetskom bilancom, što to znači za svijet? 2030 godine proizvodnja nafte trebala bi biti negdje između 40 i 50 milijuna barela na dan. Može li itko zamisliti razvoj takve ultravisoke tehnologije u okolnostima apsolutnog energetskog deficita (danasnje proizvodnja tekukćih ugljikovodika je 85 milijuna barela na dan)? Drugo, proizvodnja tricija iz litija posve je teorijska pretpostavka. Za prvi fuzijski reaktor tricij bi trebao biti izdvojen iz okoliša (morske vode) dok bi za naredne reaktore tricij proizvodio prvi reaktor. Sadašnja su istraživanja pokazala da je tricija u prirodi toliko malo da ako ideja s ulančanom proizvodnjom tricija propadne, u pitanje dolazi cijeli fuzijski projekt. Cjelokupna energetska bilanca ove civilzacija pod debelim je upitnikom a fuzijski reaktori samo su ‘distraktor’ od tog osnovnog problema kojemu zasada nema rješenja.

Po meni je riješenje gradnja nuklearnih elektrana i korištenje električnih automobila. To su sve tehnologije koje su danas itekako dostupne…

Herbos d.d. - lider u zaštiti bilja sa više od 62. godine tradicije

Nuklearke su najčistije i najednostavnije riješenje. Cimer je studirao ekologiju, ja na strojarstvu, stalno sam mu tvrdio da su današnje nuklearke vrlo sigurne i da imaju najmanji utjecaj na okoliš, nikako to nije mogao prihvatiti….
Jednom je njegov fax organiziro posjet Krškom, promjenio je mišljenje nakon posjeta.

Osim toga, ako nebude fuzije, to je metanhidrid, Indija i Kina su navodno pronašle tehnologiju kojom se taj kristalizirani plin relatvno jednostavno može vaditi s dna oceana (navodno ga ima u ogromnim količinama). Tehnologija čini mi se koristi CO2 tako da bi se sadašnji višak trpao na dno mora.
Bio je članak na netu, ne sjećam se gdje točno, BBC science il sl.

Vrag šalu bere, a penezi ga ne!!!

Mene ova fuzija podsjeća na Wankelov motor. Svi se slažu da je koncept puno napredniji od postojećeg Otto-Disela, a opet nikad neće zaživjeti!

Pitanje je ekonomskog interesa. Vjerojatno za sve postoji rješenje, no meni se više čini da će klasične nuklearke biti glavni izvor energije, ili bar jedan od jako, jako velikih izvora. Za sada.
Postoje rješenja iz obnovljivih izvora energije koja su dobra i isplativa, ali ljudi još toga nisu svjesni. Treba se ugledati na skandinavske zemlje i vidjeti što su tu oni napravili. To je ono pravo. U početku skupo, ali daje ti alternativu divljanju cijena nafte na svjetskom tržištu.

Eh, da, još jedan komentar. Izgleda da ipak nafte u svijetu ima još jako puno, ali za sada u oblicima koji su još uvijek skupi za eksploataciju. Kad cijena nafti dovoljno poraste, početi će se iskorištavati i ta nalazišta.
Ako se svijest ljudi u međuvremenu ne promijeni.

Ja smatram da bi koristeći današnje tehnološke izume bilo vrlo lako moguće ekstrapolirati tj. vaditi lavu koja se nalazi ispod zemljine kore. Ohlađena lava se može koristiti kao vrlo plodna zemlja, a lave ispod zemljine kore ima u ogromnim količinama. Ta zemlja od lave bi se mogla koristiti za stvaranje ogromnih poljoprivrednih površina u područjima velikih pustinja(Sahare, u Saudijskoj arabiji i Australiji)na kojima se onda može proizvoditi bio dizel gorivo( od soje, palmi i drugih poljoprivrednih kultura) koje se može koristiti za motore sa unutarnjim sagorijevanjem i kao gorivo za termoelektrane. Bio dizel je ekološki potpuno nezagađujuć. Također bi se moglo sagraditi od željezne armature poljoprivredna zemljišta na razine (10, 20 pa i više “katova”), a na svakoj razini bi se koristile već postojeće žarulje koje omogućuju fotosintezu te bi se tako nadomjestio nedostatak svjetlosti za rast kultura koje se dakle sade na tim “katovima” ogromnih zemljišta u pustinjama. Da bi se došlo do lave prvo treba iskopati tunele sa posebnim strojevima kroz zemljinu koru za što bi po mojoj procjeni trebalo desetak godina ako bi se koristio velik broj strojeva. Ti strojevi bi bili upravljani sa brodova pomoću kompjutora, dakle zahvaljujući tehnologiji bežičnog prijenosa informacija te mogućnošću da se sa strojevima u kojima se nalazi kompjuter može upravljati sa drugim kompjutorima koji bi se po mojoj viziji nalazili u brodovima gdje bi radio velik broj radnika koji bi sa specijaliziranim softverom vršili proces iskopavanja tunela do usijane lave ispod kore te također proces uzimanja lave i prenošenja lave do površine oceana, u teretne brodove te bi se onda lava usitnjavala u zemlju koja bi se onda rasporedila po tim zemljištima na katove! Takav način korištenja lave kao poljoprivrednog resursa nam omogućuje da proizvodimo ekološki čisto gorivo za potrebe cijelog planeta, ali i za dobivanje hrane u mnogo većim količinama nego što smo je u stanju proizvesti na poljoprivrednim površinama koje posjedujemo danas!

New Report

Close