Povijesno kretanje pokazatelja (P/E, EPS, P/B, ROE…)

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Fundamentalna analiza Povijesno kretanje pokazatelja (P/E, EPS, P/B, ROE…)

Slaven Andrašić, Poslovni dnevnik

Premješteno iz teme: [color=blue]Fundamentalna analiza – FA[/color]

Molio bih nekoga ako može da me uputi. Dali je korisno pri izračunavanju pokazatelja tipa P/E, EPS, P/B, ROE, itd. pratiti njihovo povjesno kretanje, i ukoliko da koji bi to trebao biti vremenski okvir.


Premješteno iz teme: [color=blue]Fundamentalna analiza – FA[/color]

Molio bih nekoga ako može da me uputi. Dali je korisno pri izračunavanju pokazatelja tipa P/E, EPS, P/B, ROE, itd. pratiti njihovo povjesno kretanje, i ukoliko da koji bi to trebao biti vremenski okvir.


Korisno je, trebao bi biti što duži.


Premješteno iz teme: [color=blue]Fundamentalna analiza – FA[/color] Molio bih nekoga ako može da me uputi. Dali je korisno pri izračunavanju pokazatelja tipa P/E, EPS, P/B, ROE, itd. pratiti njihovo povjesno kretanje, i ukoliko da koji bi to trebao biti vremenski okvir.

3 godine minimalno, iako neki poznati investitori na zapadu ne rade ispod 5 godina. No to je teško kod nas provesti.

Sorry TunaSalad što sam ti “ukrao” tablicu crobexa, no ja sam pomoću nje pokušao nesto napraviti s HT-om od 1999-2006. Novi sam u ovome pa bih molio nekoga da prokomentira dali uopće što valja (ovaj dio s trezorskim dionicama ne znam kako dokučiti tj. kako odrediti broj trezorskih dionica.[huh]

Naravno podataka za 2007 nema pa ne obaćajte pozornost na njih jer su izmišljeni.

Evo malo sam modificirao tablicu i dodao par novih pokazatelja.


Premješteno iz teme: [color=blue]Fundamentalna analiza – FA[/color]

Molio bih nekoga ako može da me uputi. Dali je korisno pri izračunavanju pokazatelja tipa P/E, EPS, P/B, ROE, itd. pratiti njihovo povjesno kretanje, i ukoliko da koji bi to trebao biti vremenski okvir.

U svakom slucaju je korsino, no medjutim ne mogu se gledati (pre)jednostavno. U svakom slucaju, najjednostavniji nacin je uzeti peer grupu, modificirati za rast firme/trzista, provjeriti inflaciju i definirati na koliko bi se trebalo kretati cijena dionice….

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Znam da bi bilo dobro usporediti u konkretnom primjeru HT sa ostalim telekomima u regiji. Mislim da ta usporedba ne mora puno značiti jer posluju u drugačijem poslovnom okruženju iako niti jedan telekom ne može izbjeći globalne trendove.

ovaj povijesni pregled ti je odličan. i mislim da definitivno treba usporediti sa telekomima u okruženju. imaš takve usporedbe na HT temi(ama) ali ih je više nemoguće naći. sjećam se samo da usporedba daje cijenu oko 400-450 (bliže 400). slovenski je specifičan jer je napuhan zbog očekivanja njegove prodaje.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/pdfiles/papers/multiples.pdf

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Premješteno iz teme: [color=blue]Fundamentalna analiza – FA[/color]

Molio bih nekoga ako može da me uputi. Dali je korisno pri izračunavanju pokazatelja tipa P/E, EPS, P/B, ROE, itd. pratiti njihovo povjesno kretanje, i ukoliko da koji bi to trebao biti vremenski okvir.


Hmm, moram staviti ovdje neke kontra argumente, nije da se ne slažem, od viška glava ne boli, ali što će ti povijesni pregled multipla? Što ti one mogu reći? Da je tvrtka nekad dobro radila ili bila u svom sektoru tipični predstavnik..ili nešto drugo?

Najkorisnija stvar koju možeš primijeniti na tvrtci kao što je HT je napraviti procjenu DDM modelom, uzimajući u obzir rast dobiti u zadnjih 3-5 godina i na osnovu toga napraviti forecast i terminalnu…
Ništa drugo. Sve ostalo zamagljuje zdrav razum i logičko razmišljanje.
Koristi se eksponencijalnom logikom a ne poviješću. Povijest se ovdje neće ponoviti…IMHO

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

vidim da je cijeli forum fundamentalne zamro, teme mjesecima bez svjezih poruka, a ja imam niz pocetnickih pitanja, evo jedno:
Malo srednjoskolske matematike (moja maximalna razina, pa mi ispravite logiku). Pretpostavke:
1 Kad bi imali ujednaceni rast ili kad bi isli racunati prosjecan godisnji rast za neki period, funkcija koja bi opisivala uvijek isti postotni porast bila bi eksponencijalna. Na grafu to bi bila krivulja idemo sve strmije i strmije, na grafu s logaritamskom ordinatom to bi bio linearni rast.
2 Izracun prosjecnog godisnjeg rasta bio bi najlaksi slozenim kamatnim racunom iz sadasnje i pocetne vrijednosti, te perioda.
Ako uzmem crobex i par dionica koje me zanimaju i njihovu sadasnju vrijednost i najstariju dostupnu na zse do 2000. godine, godisnji prirast crobexa je razuman, ali nekih dionica, i nakon teske korekcije strahovit:
period godina godisnji rast %
CROBEX 8 10,78%
DLKV 7 36,87%
ERNT 8 31,87%
INGR 3 110,93%
TNPL 8 45,29%
VIRO 2 12,86%

Kako to objasnjavaju fundamenti:
-pocetnom potcjenjenoscu
-sadasnjom precijenjenoscu
-strasni rastom firme?

evi ti par banalnih natuknica za DLKV:

Stavka…………….Kraj 2002………sadašnij zadnja 4 kvartala…….%……%prosjek godišnje
================================================================================
Prihodi prodaje….. 761 mil kn……………..2.056,6 mil kn…………….170%………18%
Dobit…………….. 44,4 mil kn………………..94 mil kn………………111%………13%
Kapital i rez. (BV)… 304 mil kn………………536,6 mil kn………………76%………10%

Cijena………………100………………………600………………………500%…….35%
P/S………………….0,3………………………0,66………………………120%
P/E………………….5,2………………………14,5………………………180%
P/BV…………………0,7……………………….2,5………………………236%

firma je očigledno vrlo fino rasla u tom periodu, ali isto tako se 2003 tržila po puno nižim multiplama. e sad, ti si sam procijeni jesu li sada ove multiple visoke, fer ili preniske.

ma uglavnom, svaka firma raste/pada svojim tempom i nudi drugačiju budućnost – pa je sasvim normalno i da cijene dionica ne rastu svima istim tempom.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

New Report

Close