Fundamentalni pokazatelji-Izračun i Interpretacija

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Fundamentalna analiza Fundamentalni pokazatelji-Izračun i Interpretacija

evo da ja otvorim ovaj podotopic pa preseljujem svoj zadnji post sa FA ovdje na sugestiju PD-a:

Dobro jutro dragi forumaši,
Dobro jutro Vjeko,

kao prvo pozdravljam modificiranje teme Fundamentalna analiza u svrhu da ova tema dobije na kvaliteti i da pomogne bilo kojem forumašu i putniku namjerniku (gostu foruma).
Eto, odlučih da iznesem formule za izračun fundamenata temeljem FI raspoloživih sa stranica ZSE kao i eventulanim izračunima fundamenata poduzetnika temeljem fin.izvještaja vlastitih firmi.
Općemito,izračun i pravilna interpretacija fundamenata ukazuje kako poduzeće diše odnosno kakav mu je bilo na određeni dan te što bi ga moglo čekati u bližoj (a nerijetko i daljoj) budučnosti.
Pa da krenemo,

MCap= ukupan broj dionica x zadnja tržišna cijena dionice poduzeća-ukazuje kolika je tržišna kapitalizacija poduzeća tj.koliko oko zapravo vrijedi na tržištu, knjigov.vrijednost poduteća =book odnosno imovina -obveze društva, većina kvalitetnih poduzeća vrijedi više od booka tj.Mcap je veći od knjig.vrijednosti što znači da kupci dionica plaćaju i dobru pozicioniranost poduzeća, njegove vrijedne ugovore i općenito veću dodanu vrijednost poduzeća
Book Value(Bv)-=Imovina-Obveze
BvPs(Book value per Share)-Ukupan kapital poduzeća/broj svih izlistanih dionica
P/Bv-Zadnja tržišna cijena dionice/knjig.cijena dionice;Omjer trž. i knjig. cijene-što je on manji poduzeće je eventualno podcijenjeno i obrnuto
P/E-Odnostrž.cijene i zarade po dionici=PPS/EPS-što je manji poduzeće je podcj. i obrnuto gdje je:
PPS=trž.cijena dionice(obično zadnja cijena prethodnog trg.dana)
EPS(Equity per Share)-Neto dobit razdoblja (obično za punu godinu)/broj izdanih dionica
ROE(Return on Eqiuty)-rentabilnost kapitala=Neto dobit/Ukupni kapital poduzeća-što je koeficijent u % veći, poduzeće je rentabilnije i obrnuto=neto dobit(Pf)/Ukupan kapital(Eq)
ROA=(Return on Assets)-rentabilnost imovine=Neto dobit/Ukupna Aktiva-interpretacija također kao i kod ROE
P/S(Odnos trž.cijene i prihoda od prodaje)-Mcap/prihodi od prodaje iz RDG-a poduzeća-ukoliko je manji dionicas je podcjenjena i obrnuto
EqRt-(Equity Ratio)-udio vlastitog kapitala u pasivi=ukupni kapital i rezerve/ukupna pasiva-kod ovog pokazatelja bite su odrednice sektora-tako npr. banke imaju manji omjer vl.kapitala u pasivi dok primjerice proizvodna poduzeća imaju veći itd..
Working Capital-radni kapital=kartkotrajna imovina-kratkoročne obveze
Current ratio-tekuća likvidnost-kratkotrajna imovina/kratkoročne obveze
Operating Profit Margin-stopa dobiti iz osn.djelatnosti-dobit iz osn.djelatnosti/poslovni prihodi
Neto profitna marža-Neto dobit/prihodi od prodaje

Zaboljele me ruke od tipkanja.
Eto, za sada sam odlučio iznjeti ove formule za izračune bitnih fundamentalnih pokazatelja iako ih ima još podosta. Važno je napomenuti da se, prema nekim primjerima iz prakse za izračun fundamenata koristi broj svih dionica, redovnih i preferencijalnih (primjer Adrisa) dok se nerijetko u literauturi spominju samo redovne dionice.

——————————————————————————–
“Ako se ne kockaš, nikad nećeš uspjeti.”
Charles Bukowski

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Gdje se mogu pronaći podaci(ako se mogu) o P/E, P/Bv itd.za bilo koju firmu,a da ne moram sam izračunavati.Ne na godišnjoj ili polugodišnjoj razini,nego dnevnoj[pray]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!


Gdje se mogu pronaći podaci(ako se mogu) o P/E, P/Bv itd.za bilo koju firmu,a da ne moram sam izračunavati.Ne na godišnjoj ili polugodišnjoj razini,nego dnevnoj[pray]

na pamet mi padaju stranice brokerskih kuća: Abacus, To-One,Credos i sl.
P/E , P/BV i sl. ne mogu biti na dnevnoj bazi jer u nazivniku nose vrijednosti posljednjeg FI.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Vrlo brzo na poslovni.hr-u.
Primjer: http://www.poslovni.hr/57010.aspx

Pretpostavljam da se dnevno odnosi na to da pokazatelji trebaju pratiti aktualnu cijenu dionice na tržištu.

Slaven Andrašić, Poslovni dnevnik


na pamet mi padaju stranice brokerskih kuća: Abacus, To-One,Credos i sl. P/E , P/BV i sl. ne mogu biti na dnevnoj bazi jer u nazivniku nose vrijednosti posljednjeg FI.


Vrlo brzo na poslovni.hr-u. Primjer: http://www.poslovni.hr/57010.aspx Pretpostavljam da se dnevno odnosi na to da pokazatelji trebaju pratiti aktualnu cijenu dionice na tržištu.

Zahvaljujem[smiley]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

Zanimalo bi me da li postoji netko od forumaša kome su bliski izračuni neto(čistih) novčanih tokova.
Kako pravilno izračunati EBIT odnosno EBITDA( Equity Before Interests Taxes and Depreciation).
Iako sam odslušao nekoliko seminara o CF-u održanih u Zagrebu te sam u poslu sastavio nekoliko izvještaja o novčanim tokovima po indirektnoj metodi, moram priznati da još uvijek nisam potpuno ovladao izračunima i tumačenju fundamentalnih pokazatelja iz novčanih tokova poduzeća.
Na nekim topicima se više puta o tome raspravljalo ali se ne sijećam da sam negdje pročitao suvisle odgovore.
Ukoliko ima netko tko smatra da je dobar u tome, cijenio bih da to podjeli ovdje s ostalima.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Zanimalo bi me da li postoji netko od forumaša kome su bliski izračuni neto(čistih) novčanih tokova.
Kako pravilno izračunati EBIT odnosno EBITDA( Equity Before Interests Taxes and Depreciation).
Iako sam odslušao nekoliko seminara o CF-u održanih u Zagrebu te sam u poslu sastavio nekoliko izvještaja o novčanim tokovima po indirektnoj metodi, moram priznati da još uvijek nisam potpuno ovladao izračunima i tumačenju fundamentalnih pokazatelja iz novčanih tokova poduzeća.
Na nekim topicima se više puta o tome raspravljalo ali se ne sijećam da sam negdje pročitao suvisle odgovore.
Ukoliko ima netko tko smatra da je dobar u tome, cijenio bih da to podjeli ovdje s ostalima.

Možda malo štekaš jer si ti jako dobaru u području računovosdstva, dok u sferi financija, odnosno procjene oportunosti investicija malo štekaš. Barem je takav moj dojam. Naravno, mnogo si bolji od mnogih na forumu, i od mene, ali tu ima mjesta za napredak. Izračunavanje novčanog toka nije baš jednostavno. Ukratko novčani tok dobije se zbrajanjem normalnih (znam da se nekim aneće sviđati taj izraz, ali ja ga koristim) zarada poduzeća, amortizacije i kamata na dugove te odbitak ili dodatak ostalih pozicija. Sama procjena novčanog toka treba imati svoje polazište u izvještaju o dobiti. Potrebno je prvo napraviti prilagodbu rač dobiti i gubitka. Važno je da se za analizu pribavi što više godišnjih i kvartalnih izvještaja kako bi se eminiralo iznimno loša i iznimno dobra razdoblja i pokušali naći konstantni godišnji novčani tokovi. E sada moram ići pa ću sutra nastaviti pisati o prognozi novčanih tokova. Inače, meni je to jako zanimljiva tema. Nakon što to u detalje ispitamo mogli bi nešto više reći i o određivanju troška kapitala poduzeća.
Pozdrav.

@mici

kao prvo hvala na pozitivnoj kritici.
samo naprijed, podijeli svoje znanje s nama. nitko ne zna sve niti se itko rodio sa znanjem.
kao što rekoh, radio sam izračun poslovnog, financijskog i investicijskog novčanog toka iz RDG-a i Bilance poduzeća po indirektnoj metodi a isključivo u svrhu financ.izvještavanja ne i u svrhu vrednovanja vrijednosnih papira što bi trebala biti tema ovdje na forumu.
siguran sam da osim tebe ima još ljudi koji znaju ponešto o tome pa stoga neka se povede kvalitetna rasprava u svrhu učenja novih investitiorskih znanja i vještina.[thumbsup]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Kako pravilno izračunati EBIT odnosno EBITDA( Equity Before Interests Taxes and Depreciation).

navlačilo se već po tom pitanju. evo probaj odavde na dalje:
Vaš link
Vaš link
Vaš link

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


febo: ” Kako pravilno izračunati EBIT odnosno EBITDA( Equity Before Interests Taxes and Depreciation).” navlačilo se već po tom pitanju. evo probaj odavde na dalje: Vaš link Vaš link Vaš link

hvala. znači nećemo opet o tome.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

hvala Vipy.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Vrlo poučno,
zahvaljujem Vipy

Šteta što nije otvorena posebna tema DCF

Slaven Andrašić, Poslovni dnevnik


Zanimalo bi me da li postoji netko od forumaša kome su bliski izračuni neto(čistih) novčanih tokova.
Kako pravilno izračunati EBIT odnosno EBITDA( Equity Before Interests Taxes and Depreciation).
Iako sam odslušao nekoliko seminara o CF-u održanih u Zagrebu te sam u poslu sastavio nekoliko izvještaja o novčanim tokovima po indirektnoj metodi, moram priznati da još uvijek nisam potpuno ovladao izračunima i tumačenju fundamentalnih pokazatelja iz novčanih tokova poduzeća.
Na nekim topicima se više puta o tome raspravljalo ali se ne sijećam da sam negdje pročitao suvisle odgovore.
Ukoliko ima netko tko smatra da je dobar u tome, cijenio bih da to podjeli ovdje s ostalima.

Zar nisi mislio: Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization?

New Report

Close