‘Dionice neće preko noći postati ni više ni manje atraktivne’

Naslovnica Forum Komentari članaka ‘Dionice neće preko noći postati ni više ni manje atraktivne’

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

počeli plaćeni oglasi
sad još treba da se oglase vrsni analitičari poput stojića i konpanije i ubit neku nadu u EU jer izgleda da pljačka od fondova nije došla pred kraj

Da oni uvijek imaju nesto pametno za reci

izvrstan clanak, ali samo za ptice na grani koje ovo sve vec znaju.

Koliko god da su vrijednosti dionica pale s rekordnih razina to nikako ne znači da će ubuduće rasti, što se uglavnom kod neiskusnih ulagača koristi kao argument za nagovor na kupnju. Smatram da pojedinci ne bi trebali osobno ulagati na osnovu nečijeg nagovora, nego isključivo na osnovu financijskih izvještaja. Većina dionica u Hrvatskoj, s obzirom na ukupne makroekonomske pokazatelje, nije prejeftina. Odnosno, ima potencijal za rast, ali ni približno koliko su dionice bile jeftine početkom 2000-tih godina. Također smatram da je ispravno ulagati na duži rok, a to konkretno znači da bi se trebao ulagati samo višak likvidnih sredstava.

bitno je da su Vašim analitičarima bile interesantne kad su bile desetorostruko skuplje….bože moj, sačuvaj me ovakvih proroka..

Čekajte da se oglasi bloger, on zna najbolje. Prvi je prepoznao rast ZSE ove godine koja je HR burzu uzdigla daleko iznad svjetskog prosjeka – ‘Zar vam nisam govorio?- Ops, sve se istopilo i ide ka novom dnu. Kako to? Čovjek se zalaže za tržišnu ekonomiju, ali kad njegove tvrtke preživljavaju uz pomoć države to je OK, o tome se šuti. Tamo se izmišlja novi svjetski poredak; selektivni liberalizam ili preciznije vrhunski licemjerizam.

Hvaljen Isus i Marija!

Sve, sve sve – samo nikada ne ono pravo

Nemojte se zavaravati – Hrvatsku su svi zaboravili i ona jedva koga zanima jer se nema u šta ulagati. Ne zaboravite da su od svih zemalja koje su u EU ušle 2004. godine samo Slovenija i Češka dostigle Maltu i Portugal po BDP-u po stanovniku (i to samo Slovenija ako se računa po paritetu tekućih cijena a ne kupovne moći). Hrvatski BDP po satnovniku je ispod (oko 40%) prosjeka EU. Nema nade da ga kao članica EU dostigne jer kada su razlike u ekonomskoj snazi i razvijenosi prevelike svaka se asocijacija za najslebijeg člana pretvara u eksploataciju. To se u Hrvatskoj već jasno vidi – za nju će ulazak u EU značiti još veću eksploataciju, ne samo po tome što će u budžet EU uplaćivati više nego što će iz njega primati.

Glavni problem su kolonijalni trgovinski odnosi koje se svi prave da ne vide.

Osim toga tu su i sukobi oko ćirilice u Vukovaru, Vojislava Stanimirovića (uključivo i one u Saboru); stalno nešto kao na tekućoj vrpci….pa ljudi Božji dajte smognite snage i budite realni!

Mi koji rutinski čitamo na primjer Financial Times kada čitamo komentare o događajima u Poljskoj ili Madžarskoj bolno iščekujemo kada će se pojaviti nekakva crtica o Hrvatskoj. Ali toga nema…

Slozio bih se s g. Marxom.Mi zaostajemo za Evropom i zaostajat cemo i dalje ako se nesto bitno ne promjeni kod nas , ali u to sumnjam.Previse se politizira ,premalo radi , tako bih ja nakratko opisao to. Ako se ovako nastavi, mi cemo i dalje i sa sve vecim intenzitetom postati nekakva vrsta kolonije za bogate. Prestanimo vec jednom s tim, zasucimo rukave i na posao. Svi! Zakone imamo, samo ih treba sprovoditi.Ugledajmo se u druge jace i bogatije drzave. Dakle : MANJE POLITIZIRANJA , VISE RADA I REDA. I to svako da uradi pri sebi. Inace nam se moze dogoditi da izumremo. Ovo mozda izgleda pretjerano , ali…. pogledajte nasa sela … , izumiru, izumire najzdraviji i najvrijedniji dio naseg naroda, a dobivamo gradske lijencine.Najvrijedniji ionako pobjegnu na Zapad.

Potpis

Teško je špekulirati, ali činjenica jest da je u Americi bila velika kriza i da je kapitalizam skoro došao u pitanje. Oni su počeli štampati novac: ne izravno, nego davanjem praktički neograničene likvidnosti bankama. U tim je multiplikatorima novčane mase došlo do enormnog štampanja dolara, tako da se SAD počeo prvi i oporavljati. Svugdje u svijetu, pa i u Europi, trenutno traje natjecanje tko će brže generirati novac da bi se oporavio od krize. Na kraju će, u roku od tri do četiri godine, doći će do velike inflacije.
Time će štednja u bankama realno gubiti na vrijednosti jer tolike količine novca nikad u povijesti nisu odštampane. Banke su bile pred propašću i sada će one putem jeftinog, praktički beskamatnog kreditiranja sanirati svoje poslovanje za dvije, tri godine jer će opet plasirati novac gospodarskim subjektima uz veće kamate.
No, to će opet uzrokovati veliku inflaciju. Za pet do deset godina doći će do znatnog porasta svih cijena.
Zato treba uložiti u neku imovinu koja neće gubiti vrijednost. Zlato nema uporabnu vrijednost jer se 80 posto prodaje za izradu nakita, ali opet mu vrijednost, kao utočištu kapitala, konstantno raste. Radije bih kupio srebro koje se koristi u industriji i koje ima opipljivu vrijednost.
Treba kupovati bitno podcijenjene dionice koje će u budućnosti rasti, skupljati ono što je jeftino po bilanci, ono što ima više gotovine u odnosu na vrijednost tvrtke.

New Report

Close