‘Umjesto Ikeom, trebamo se baviti svojim resursima. Više vrijedi 10 krava nego čitav LNG terminal’

Naslovnica Forum Komentari članaka ‘Umjesto Ikeom, trebamo se baviti svojim resursima. Više vrijedi 10 krava nego čitav LNG terminal’

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

dobro veli gospon Ljubo, imamo u Vladi puno stručnjaka, koji bi odmah mogli preuzeti čuvanje tih istih krava, ali vraga, oni bi u Bruxelles, uvijek krivi smjer

Ja mislim da je pametnije napraviti intervju s kolegama forumašima koji se odazivaju na Twixer ili James Knox , to bi bilo puno kvalitetnije. Ako si ekonomski stručnjak tako što kažeš da treba povećati proizvodnju i izvoz, a smanjiti uvoz onda takvih stručnjaka ima 1 000 000. Još ako se zalažeš za tekstilnu industriju koja ako nije specijalizirana apsolutno ne može konkurirati jeftinoj s istoka, onda nemam riječi.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima

projekti elektrane nisu samo jednokratno zapošljavanje 3-4000 radnika kako tvrdi JKurčić, nego mogućnost da se ostvare goleme uštede smanjenjem uvoza energije.


projekti elektrane nisu samo jednokratno zapošljavanje 3-4000 radnika kako tvrdi JKurčić, nego mogućnost da se ostvare goleme uštede smanjenjem uvoza energije.

Ustede uopce nisu u izgradnji novih elektrana jer to vodi povecanju proizvodnje a golemi gubici se generiraju unutar distribucije zbog zastarjele mreze. Govori se navodno o gubicima od preko 30%. Kad bi se znaci mreza modernizirala to bi bila ogromna usteda i veci doprinos nego gradnja svih tih zamisljenih elektrana.

Uistinu, bez svoje samostalnosti, narod ne može biti narodom, osobom, nego je samo puk - množina čeljadi! Dokle budemo imali domaćih izdajica, dotle ćemo imati tuđinca gospodara!

ma daj ljubo!? nikad ni sam bio impresioniran tvojim likom i djelom, do sad smo saznali da politika ni je za tebe, a sad već sumnjam da si se i sa ekonomijom razišo. tekstil i krave kažeš? pa da opet dajemo subvencije za neprofitabilne poslove samo da bi ljudi radili bilo šta.

who dares, wins



projekti elektrane nisu samo jednokratno zapošljavanje 3-4000 radnika kako tvrdi JKurčić, nego mogućnost da se ostvare goleme uštede smanjenjem uvoza energije.

Ustede uopce nisu u izgradnji novih elektrana jer to vodi povecanju proizvodnje a golemi gubici se generiraju unutar distribucije zbog zastarjele mreze. Govori se navodno o gubicima od preko 30%. Kad bi se znaci mreza modernizirala to bi bila ogromna usteda i veci doprinos nego gradnja svih tih zamisljenih elektrana.
[/quote]

Skupo ‘spot’ tržište

Naime, poznato je da HEP otprilike polovicu svojih godišnjih potreba za električnom energijom podmiruje iz uvoza. Veći dio te energije pribavlja se putem dugoročnih ugovora, no često se mora pribjeći i nabavi na trenutnom, tzv. spot tržištu. Te cijene često su znatno više od cijene energije koja se kupuje u dugoročnim aranžmanima.

Primjerice, posljednjih dana cijena MWh na spot tržištu njemačke burze EEX premašila je 50 eura, dok u dugoročnim ugovorima HEP, prema neslužbenim informacijama, obično istu količinu plaća između 25 i 30 eura. Kako su u HEP-u na odgovorili da su proteklih dana tek manji dio energije kupili na ‘spotu’, logična je pretpostavka kako ukupna prosječna cijena uvozne energije u tom periodu nije bila veća od 35 eura po MWh. Ipak, u pojedinim dijelovima godine ona bude i znatno viša.

Dakako, svaki uvezeni MWh električne energije znači izravno povećanje državnog vanjskotrgovinskog deficita i niz drugih štetnih makroekonomskih pokazatelja. Problem je što se taj golemi udjel uvoza u relativno kratkom roku može smanjiti jedino gradnjom velikih elektrana.

Potrebni i vjetroagregati

Primjerice, kumulativna potrošnja u ponedjeljak i utorak bila je tek nešto manja od trećine ukupne godišnje proizvodnje svih hrvatskih vjetroelektrana. Pojednostavnjeno rečeno, svi vjetroagregati u državi u cijeloj godini proizvedu energije koliko Hrvati potroše u jednom vrućem tjednu turističke sezone.

Jasno, to ne znači da njihov razvoj ne treba poticati, no evidentno upozorava na to da se uvoz struje i odljev novca izvan granica Hrvatske u kratkom roku neće moći zaustaviti bez gradnje konvencionalnih termoelektrana i hidroelektrana velikih kapaciteta.

LJubo Jurčić je strašni ekonomski stručnjak pod čijim rukovodstvom je prodano prvih 25% Ine Molu.Osimišljavanjem njegove porezne politike (povećanjem poreza)2003 godine SDP je izgubio izbore , a on za nagradu par godina kasnije u ime HDZ poslan u Podravku.

Privlačno zvuči ta priča o smanjenju uvoza ali i za izgraditi ćemo opet sve uvoznim novcem i stranom opremom….znači zadužiti ćemo se i po starom hrvatskom običaju već se znaju npr. dobavljači ugljena

Nije Jurčić rekao da je Plomin loš projekt..već da nije dovoljno dobar za rješavanje nezaposlenosti


LJubo Jurčić je strašni ekonomski stručnjak pod čijim rukovodstvom je prodano prvih 25% Ine Molu.Osimišljavanjem njegove porezne politike (povećanjem poreza)2003 godine SDP je izgubio izbore , a on za nagradu par godina kasnije u ime HDZ poslan u Podravku.

Bravo kolega baš sam INA-u htio spomenuti .kakav je to bio deal.Proda je najbolju kravu ( ina-u) ne u štali (RH)… već u selu ( balkan) samo zato što su postavili nekompetentu upravu (poslušničku svoju stranačku) i sad pričaš o deset krava.
Triba bi se pokrit ušima umisto da se izrugavaš ovom gladnom narodu. Možda si dobar za knjigovođu i drugo ništa.

DAJ PET !!!

Imo je priliku jednom pokazati šta može i zna pa nije ništa napravio.. sad je najpametniji!! u domaćoj tekstilnoj, drvnoj, prehrambenoj, metalskoj, strojarskoj ili kemijskoj industriji. Istina možemo mi sve samo šta je naš završni proizvod duplo skuplji od inozemnog pa teško da ćemo bilo što od napravljenog prodati..

idući tjedan će bit bolje...

ekonomija za mene ne postoji,već prije bih je nazvao

“kreditom do novog projekta”…ha PROJEKTA!!!

čim sam čuo da se struja može dobiti i od dreka, znam da nam lažu da je nemamo dovoljno…a po nekim navodima ponekad uvozimo i čak do 85%….

http://www.youtube.com/watch?v=0TgrHXa2kE0

Ja mislim da ce svijetska znanost puno prije pronaci lijek za rak, aids i poslati covjeka na Mars nego sto odgovori na pitanje: Kako je Ljubo Jurcic postao profesor na ekonomskom fakultetu?

Koja crna tekstilna industrija. Moras imati cijenu radne snage kao Banglades ili Obala Bijelokosti da bi bio konkurentan. Drzava treba prestati spasavati ono sto se spasiti nemoze. Umjesto toga novac treba usmjeriti u infrastrukturu koja ce omoguciti povecavanje konkurentnosti zdravog dijela ekonomije.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

bravo profesore

Twixer, u pravu si. Ja bi prvo krenuo s prekidanjem svih tih subvencija i poreznog unistavanja zdravog dijela ekonomije. Sve je to bilo kupovanje socijalnog mira, odrzanje poljoprivrede, brodogradnje itd. a sada vidimo kuda to vodi… do eksplozije duga i raspada ekonomije.

Svaki porez nametnut zdravoj firmi znaci da ce ona zaposliti manje, izvoziti manje, biti manje konkurentna, ako i opstane. Umjesto da uspjesni rastu, guse ih oni koji i tako propadaju. Ucinak takve porezen politike je gusenje rasta, razvoja, dohotka itd.

Medjutim, cinjenica je da smo mi industrijski potpuno nekonkurentni, niti imamo kapaciteta za neke visokotehnoloske proizvode, a i ono sto mozemo raditi radimo uzasno skupo, unatoc nikakvim placama.

Tekstilnu industriju treba potpuno zaboraviti…a i mnoge druge stvari. Treba i zaboraviti onu mantru samo turizam. Takodjer, drzava ne treba odredijivati strateske grane, nego trziste-jer ova komandna ekonomija nas je unistila.

Hrvatska nikada nije postala trzisna ekonomija, a i sada je daleko od iste. Svi se bune protiv nekog neoliberlanog modela, a Hrvatska isti nikad nije imala. Mala drzava, mali porezi, malo uplitanje… kada smo to imali?

Pogledajte udjel subvencija u nasem GDPu, kuda je to islo, i kakav rezultat imamo.

Jurcic puno prica, a ni sam nije nista napravio. Razvoj industrije traje desetljecima, to nejde preko noci. A mi nemozemo ni poceti jer nemamo povoljne uvjete.

New Report

Close