Zašto ulažem i kako da ulažem…

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Zašto ulažem i kako da ulažem…

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mislim da bi za slijedećih par postova ovo bio pogodniji “thread”. Pa ću ih ovdje ponoviti.
Volio bih da se ovdje razvije konstruktivna rasprava o stavovima i načinima ulaganja, obranom od “navlačenja” smanjivanjem asimetričnosti informacija iz pouzdanih izvora i ostalim problemima koji nas mogu mučiti i nagnati na razmišljanja…
Pa evo…[smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Velika većina novopečenih “investitora” bazira svoje procjene na fundamentima koji su zapravo tek početak.
S vremenom shvate (ako) da je ovdje psihologija i ponašanje ulagača (malih posebno) puno važniji dio priče, pa su pitanja 2 booka 3 booka ili ovo vrijedi ili ne vrijedi zapravo početnička pitanja.

Upravo sa jednom kolegicom, psihologinjom pripremamo članak o ponašanju investitora na tržištu kapitala, pa kad bude gotov, pozvat ću vas – možda vam pomogne u razmišljanjima.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Nadalje, po mom skromnog mišljenju najvažnija stvar je da odluke donosite sami i da se posljedično, sa njima možete nositi.
To ne može nitko umjesto vas, jer svatko, ama baš svatko kao i vi možete pogriješiti. A kako se čovjek lakše nosi sa svojim nego sa tuđim greškama (kad je on osobno u pitanju), evo vam odgovora kako treba ulagati…(uf što sam pametan…)smiley2smiley2smiley2

Još za kraj: pitanje navlačenja je upravo u tome što tuđi stav i mišljenje cijenite više nego svoje vlastito pa upadate u zamku (jer je mogućnost pogreške uvijek 50% – “igra sume 0” ), pa vam je subjektivno netko drugi uvijek kriv za vaše pogrešne odluke.
Kad odlučujete sami šanse su vam 50:50 – ako slušate tuđe mišljenje, šanse su vam 25% (drugih 25% otpada na onog koga slušate) i tako dalje, matematika je neumoljiva. Zato je nikad nisam volio…smiley2smiley2smiley2

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Ne vidim svrhu teme, ali želim puno sreće u istraživanju.
Što se tiče navlačenja, to nije iznošenje stavova već namjerno iznošenje dezinformacija.
Tipa biti će dividenda 12.000 kuna koje onda nema i slično.

People do not get what they want or what they expect from the markets; they get what they deserve!

Slažem se sa svim gore navedenim…

Osobno sam početnik što se tiće ulaganja u dionice. Poslušao sam savjet jednog prijatelja i kod odabira dionice radim puno provjera pa na kraju sam odlučim kada sve stavim na hrpu koju smatram poželjnom za kupiti ili dokupiti.

Sada dali je moj naćin odabira dobar prosudite sami. Obično prvo na forumu naletim na neku dionicu koja mi je bila van fokusa, te prođem njezina izvješća te vidim kako stoji (nije da se previše kužim u to, ali ako raste iz godinu u godinu kapital mislim da je to dobro 🙂 ), zatim gledam malo i analiziram kretanje cijene zadnjih par mjeseci do godinu dana, zatim prođem sve rasprave na njezinu temu po forumima da vidim oko čega se koplja lome…kod tih rasprava već imam neko mišljenje o nekim ljudima pa i sukladno tome njihova razmišljanja malo više cijenim i pratim i smatram kompetentnijim u odnosu na druge….
obavezno na kraju malo i progooglam…te onda vidim koliko mi je nešt zanimljivo i uložim.
Također gledam da donekle razumijem o čemu se radi u toj firmi, tako da ću teško ikada ulagat u poduzeće za koje ne razumim šta radi.

Za sada sam imao sreće pa nisam imao minusa, nadam se da će tako i ostati a uz sreću da će doć i pamet 🙂
Naravno i očekujem link na člank Asko pa da vidim koje početničke greške radim 🙂

www.iznajmljivaci20.com


Nadalje, po mom skromnog mišljenju najvažnija stvar je da odluke donosite sami i da se posljedično, sa njima možete nositi. To ne može nitko umjesto vas, jer svatko, ama baš svatko kao i vi možete pogriješiti. A kako se čovjek lakše nosi sa svojim nego sa tuđim greškama (kad je on osobno u pitanju), evo vam odgovora kako treba ulagati…(uf što sam pametan…)smiley2smiley2smiley2 Još za kraj: pitanje navlačenja je upravo u tome što tuđi stav i mišljenje cijenite više nego svoje vlastito pa upadate u zamku (jer je mogućnost pogreške uvijek 50% – “igra sume 0” ), pa vam je subjektivno netko drugi uvijek kriv za vaše pogrešne odluke. Kad odlučujete sami šanse su vam 50:50 – ako slušate tuđe mišljenje, šanse su vam 25% (drugih 25% otpada na onog koga slušate) i tako dalje, matematika je neumoljiva. Zato je nikad nisam volio…smiley2smiley2smiley2

a meni se bas cini suprotno… na nasem trzistu je bitno itekako ono sto cujemo od drugih, i samo je potrebno malo iskustva za filtriranje dobivenih informacija…
i sto se tice slusanja savjeta, isto tako uocavam bas suprotno, a to je da mnogi pitaju i traze savjete, dobe ih, ali ih ne prihvate jer su toliko slijepo samouvjereno zaljubljeni u neke svoje dionice da ne vide dalje od njih…

slusajte tudje savjete – barem cete imat koga kriviti za pogresne odluke [smiley1]

“Please, God, Just One More Bubble.”


Mislim da bi za slijedećih par postova ovo bio pogodniji “thread”. Pa ću ih ovdje ponoviti. Volio bih da se ovdje razvije konstruktivna rasprava o stavovima i načinima ulaganja, obranom od “navlačenja” smanjivanjem asimetričnosti informacija iz pouzdanih izvora i ostalim problemima koji nas mogu mučiti i nagnati na razmišljanja… Pa evo…[smiley2]


Velika većina novopečenih “investitora” bazira svoje procjene na fundamentima koji su zapravo tek početak. S vremenom shvate (ako) da je ovdje psihologija i ponašanje ulagača (malih posebno) puno važniji dio priče, pa su pitanja 2 booka 3 booka ili ovo vrijedi ili ne vrijedi zapravo početnička pitanja. Upravo sa jednom kolegicom, psihologinjom pripremamo članak o ponašanju investitora na tržištu kapitala, pa kad bude gotov, pozvat ću vas – možda vam pomogne u razmišljanjima.


Nadalje, po mom skromnog mišljenju najvažnija stvar je da odluke donosite sami i da se posljedično, sa njima možete nositi. To ne može nitko umjesto vas, jer svatko, ama baš svatko kao i vi možete pogriješiti. A kako se čovjek lakše nosi sa svojim nego sa tuđim greškama (kad je on osobno u pitanju), evo vam odgovora kako treba ulagati…(uf što sam pametan…)smiley2smiley2smiley2 Još za kraj: pitanje navlačenja je upravo u tome što tuđi stav i mišljenje cijenite više nego svoje vlastito pa upadate u zamku (jer je mogućnost pogreške uvijek 50% – “igra sume 0” ), pa vam je subjektivno netko drugi uvijek kriv za vaše pogrešne odluke. Kad odlučujete sami šanse su vam 50:50 – ako slušate tuđe mišljenje, šanse su vam 25% (drugih 25% otpada na onog koga slušate) i tako dalje, matematika je neumoljiva. Zato je nikad nisam volio…smiley2smiley2smiley2

Ti bas i ne radis puno a? Jadan onaj koji te placa [smiley2]

Nisam druzeljubiv tip pa nema potrebe stavljati me medju prijatelje

Treba ulagati kad se ima para i to u radno vrijeme burze[smiley2]

[b]REALIZE THAT THE JOURNEY AND THE GOAL ARE ALWAYS THE SAME. [/b]

Ti bas i ne radis puno a? Jadan onaj koji te placa [smiley2]


Dragi moj Ž….i ti živiš od sličnog posla…ja ne mislim da su tvoji jadni što te plaćaju.

Mislim da bi ti ovdje imao štošta za reći…pa nemoj se sramiti.[smiley2][smiley2][smiley2]
Osim toga, već sam se naradio do 13.00…..dosta mi je…[smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Obično prvo na forumu naletim na neku dionicu koja mi je bila van fokusa, te prođem njezina izvješća te vidim kako stoji (nije da se previše kužim u to, ali ako raste iz godinu u godinu kapital mislim da je to dobro 🙂 ), zatim gledam malo i analiziram kretanje cijene zadnjih par mjeseci do godinu dana, zatim prođem sve rasprave na njezinu temu po forumima da vidim oko čega se koplja lome…kod tih rasprava već imam neko mišljenje o nekim ljudima pa i sukladno tome njihova razmišljanja malo više cijenim i pratim i smatram kompetentnijim u odnosu na druge…. obavezno na kraju malo i progooglam…te onda vidim koliko mi je nešt zanimljivo i uložim. Također gledam da donekle razumijem o čemu se radi u toj firmi, tako da ću teško ikada ulagat u poduzeće za koje ne razumim šta radi. Za sada sam imao sreće pa nisam imao minusa, nadam se da će tako i ostati a uz sreću da će doć i pamet 🙂 Naravno i očekujem link na člank Asko pa da vidim koje početničke greške radim 🙂

Zanimljivo, kao da sam ja pisao. Moram se složiti s tobom od riječi do riječi. Istu stvar radim, a da li je to dobro pokazat će vrijeme.

Nisi izgubio, sve dok nisi prodao.


nathan47: ” Ti bas i ne radis puno a? Jadan onaj koji te placa [smiley2] ” Dragi moj Ž….i ti živiš od sličnog posla…ja ne mislim da su tvoji jadni što te plaćaju. Mislim da bi ti ovdje imao štošta za reći…pa nemoj se sramiti.[smiley2][smiley2][smiley2]

evo ja ću reći – ja se ne sramim.. pa me možete i uvrstiti u disertaciju [smiley2]

1. zašto ulažem – zbog novaca (malo i zbog igre)
2. kako ulažem – po nahođenju u datom trenutku

nema mi druge nego se zae..ti


Mislim da bi ti ovdje imao štošta za reći…pa nemoj se sramiti.[smiley2][smiley2][smiley2] Osim toga, već sam se naradio do 13.00…..dosta mi je…[smiley2]

Ulazem iz iskljucivo materijalnih razloga… ulazem na osnov vlastitih prosudbi i zakljucaka, katkad na preporuku dobrih prijatelja

Nisam druzeljubiv tip pa nema potrebe stavljati me medju prijatelje


…evo vam odgovora kako treba ulagati…

Di je?[smiley7]

a na ono tvoje…. zasto i kako?
1. zato sto imam vise nego sto mi je potrebno za prezivljavanje
2. 60% indexirano , 40% prema intuiciji i raspolozivim informacijama

[i][color=gray]Novac je samo koncept. Ukupna vrijednost Zemlje je konstanta[/color][/i]

Zasto ulazem – zabava i profit.

Kako ulazem ?
Primarno na gospodarski trend u bransi iz koje je dionica, nesto malo tehnicke analize i fundamenta.

Uz to ako mi je neka dionica interesantna vidim da je mir na forumima (ne spominje se puno ili se
spominje donekle u negativnom smislu a moje razmisljanje i analiza me navode na drugacije
zakljucke – kupujem). Veci dio portfelja mi je statican sto znaci da kupujem odredjene dionice na
dugi vremenski period ako smatram da ce taj dio gospodarstva imati prosperitet u buducnosti.

Cim je velika buka oko necega bjezim ko vrag od tamjana. Gledam i na likvidnost dionice kako bih imao
mogucnost za “hit money and run” osim ako 100 posto nisam siguran u to sto radim onda moze i nelikvidno.

Naravno, tu je i “onaj feeling”.

Mali dio portfelja mi sluzi za zabavu i na njega previse ne racunam u smislu profita. Iz statickog dijela
nisam gotovo prodao niti jednu dionicu do sada i tu je generiran pravi profit.

skype - ivek1234

New Report

Close