Jadrankamen – kruh od kamena

Naslovnica Forum Komentari članaka Jadrankamen – kruh od kamena

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Ne znam do kada će trajati ove priče….
Dvije, tri oko Jadrankamena. Stvari su jako jednostavne. Jadrankamen se bavi proizvodnjom tehničkog kamena. Kada je nadošla kriza u investicijama i posljedično u građevini, smanjila se prodaja kamena na pola. Ta kriza (depresija) traje od 2009. godine. Time su i prihodi pali na pola. No, vlasnik i sindikati nisu reagirali na vrijeme i NIJE se smanjio broj zaposlenih odnosno troškovi I firma je proizvodila gubitke. Propast je bilo pitanje vremena. Vlasnik je propao, a firma je postala nelikvidna. I nema tu velike filozofije. Firma Jadrankamen je gotova.
Utješno. Brač nije otišao nikuda, ostao je tamo gdje je oduvijek i bio, a i kamena ima još dovoljno. Firmu treba sahraniti. Koncesiju za vađenje kamena treba dati novoj tvrtki koja može organizirati proizvodnju sa brojem ljudi koji može pokriti potražnju za tim kamenom. Ne može biti tamo 1000 radnika, ako 100 ljudi može izvaditi kamena koliko se može prodati.
Tvrtka ide u stečaj jer se nije na vrijeme smanjila na kapacitete koji mogu proći na tržištu. Umjesto da se smanji s 800 na 200 ili 150 ostalo je previše ljudi koji više nisu za koga imali proizvoditi.
Pouka.
Socijalističko gledanje kako su vlasnici lopovi u ovom slučaju (kao i u mnogim drugim slučajevima) nisu točni. Na ovaj način (bez smanjenja broja ljudi) su propali svi i vlasnici i SVI radnici su ostali bez posla. Firma je mogla i dalje egzistirati, ali sa smanjenim brojem ljudi. I to je cijela priča.

Da, ali je 800 ljudi primalo placu, s njom skolovalo djecu, hranilo se… Sada ce 150.
Ovo sto si pokusao objasniti svodi se na davanje prednosti kapitalizma nad socijalizmom. A to nije tako ‘jako jednostavno’ kako si rekao.

Treći put pokušavam napisati komentar…

Dakle, u kanister od 150 l ne stane 800 l. Svejedno je da li je 150 ili 800 ljudi ako oni mogu zaraditi za 150. 650 ljudi se treba baviti nečime drugim, a ne kopanjem kamenja.
Krajnji rezultat je da je BDP = 0 i gomila dugova. Da li je to socijalizam ili glupost.
Da je ostalo 150 ljudi, oni bi mogli hraniti svoje familije. BDP = 150/800 u odnosu na ono prije. Ovako mi ostali moramo hraniti i njih, dakle svih 800. Ovako bi mi ostali + onih 150, hranili njih 650 i bilo bi nam lakše i imali bi svi više. I mi i onih 150 i ostalih 650. To je kapitalizam i pametnije je od socijalizma.

Nezna primitivizam sto je to kapitalizam..

New Report

Close