Derivati, izvedenice i trgovanje izvedenicama

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Derivati, izvedenice i trgovanje izvedenicama

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sudeći po broju postova forumu treba i ova tema…

Igor Prstec, web urednik

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

Povećava se sigurnost tržišta vrijednosnih papira
Onemogućit će se nezakonito trgovanje, a predlaže se i mogućnost poništenja nezakonito trgovanje

ZAGREB – Prijedlogom izmjena Zakona o tržištu vrijednosnih papira, o kojem se u četvrtak raspravljalo na početku zasjedanja Hrvatskog sabora, uvode se novi financijski instrumenti: izvedenice. Time se, kazao je državni tajnik Ministarstva financija Ante Žigman, pokušava utjecati na sigurnost tržišta vrijednosnih papira, sigurnost onih koji žele ulagati u vrijednosne papire. Onemogućit će se nezakonito trgovanje, a predlaže se jači nadzor kojim će se moći i poništiti nezakonito trgovanje. HDZ i IDS, koji su i jedini raspravljali o zakonskom prijedlogu, ističu potrebu uvođenja reda u tom području financijskog poslovanja, koje je u zadnjih pet godina imalo najbrži rast.
Izvor: Vjesnik, 8.12.2006.

Konačno nešto novo, izvedenice. Znam o tome samo opčenito, pa bi molio one koji čitaju knjige i znaju o tome malo više da nešto kažu.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

Futuresi, forwardsi i opcije.[smiley2][smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]


Futuresi, forwardsi i opcije.[smiley2][smiley2]

Forwardima se ne trguje na burzi. Standardizirani forward kojim se trguje je future ugovor.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

studoš:

Futuresi, forwardsi i opcije.[smiley2][smiley2]

Forwardima se ne trguje na burzi. Standardizirani forward kojim se trguje je future ugovor.


Kolegu je samo zanimalo koje su izvedenice. O detaljima drugom prilikom.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

Conan O’B:

studoš:

Futuresi, forwardsi i opcije.[smiley2][smiley2]

Forwardima se ne trguje na burzi. Standardizirani forward kojim se trguje je future ugovor.

Kolegu je samo zanimalo koje su izvedenice. O detaljima drugom prilikom.

Zanimaju me detalji, točnije ono što ne piše u knjigama, točnije iskustvo u trgovanju izvedenicama.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

Trgovanje derivativima je “zero-sum game”, zakljucke izvedi sam.

Puno veci znacaj imaju kao hedging instrumenti ali trguje se i u spekulativne svrhe, naravno sve ovisi o underlying instrumentu, jer nije isto kupovati opcije na dionice i na kamatnu stopu

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]


Trgovanje derivativima je “zero-sum game”, zakljucke izvedi sam.

Puno veci znacaj imaju kao hedging instrumenti ali trguje se i u spekulativne svrhe, naravno sve ovisi o underlying instrumentu, jer nije isto kupovati opcije na dionice i na kamatnu stopu


Ali i zaštita od kamatnog rizika i volatilnosti tečaja na deviznom. U pravilu su to korporativni instrumenti.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]


Trgovanje derivativima je “zero-sum game”, zakljucke izvedi sam.

Puno veci znacaj imaju kao hedging instrumenti ali trguje se i u spekulativne svrhe, naravno sve ovisi o underlying instrumentu, jer nije isto kupovati opcije na dionice i na kamatnu stopu

koliko sam upucen, ne postoji tu zero-game, brokeri su uvijek u plusu [smiley2].
Meni se cini da su najizglednije za uvodjenje od derivata – opcije. Za futurese je i zapadni Balkan premali. Radujem se tome jer ce ova gomila insajdera, a u biti obicnih neznalica, koja je namlatila paru po babu i po stricevima ipak ostati bez lijepog dijela kolaca, mislim da su previse lazy&stupid da shvate sto je to. Navikose na laku lovu. Za sve koje zanimaju opcije, odlican blog na hrvatskom http://opcije.blog.hr , pise ga domaci covjek, trenutno u Ca, trguje iskljucivo US opcijama na CBOE i zivi od toga.
[smiley2]

Autor posta posjeduje dionice ATPL-R-A i HT-R-A. Također, unaprijed zahvaljuje Neznanom junaku na asu.

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

opcije su idealna stvar za popušiti lovu. veliki burzovni gurui preporučuju izbjegavati ih u širokom luku, a to mislim i ja. ali kome se ostaje bez novca, samo dajte…

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]


opcije su idealna stvar za popušiti lovu. veliki burzovni gurui preporučuju izbjegavati ih u širokom luku, a to mislim i ja. ali kome se ostaje bez novca, samo dajte…

???

kod opcija je gubitak ogranicen na iznos premije. isto tako, koliko god je onih koji su u minusu toliko i onih koji su u plusu (opet se vracam na zero-sum game). opcije su odlican instrument za hedgiranje i uvode hrpu novih mogucnosti slaganja poslovnih kombinacija.

U takvim poslovima u pravilu gube laici i pocetnici ali ovakve izjave su na razini kumica s placa koje novce drze u carapi jer “banke kradu”

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

http://www.poslovni.hr/45298.aspx

“Uvođenjem nove OMX-ove platforme stvoreni će biti i uvjeti za trgovanje izvedenicama, ali njihov razvoj ne ovisi samo o burzi”, zaključuje Motušić.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Premješteno iz teme: [color=blue]Derivati(Izvedenice)[/color]


Dolaskom Roberta Motušića na čelo Zagrebačke burze prije nešto više od godine dana počelo se po prvi put javno govoriti o uvođenju finacijskih derivata na hrvatsko tržište kapitala. Naravno to je naišlo na jak odjek u hrvatskoj investicijskoj zajednici, od protivnika uvođenja pa sve do pristalica uvođenja takvih instrumenata. Iako su se tada a i danas se bave (barem prema mojim skromnim saznanjima) uglavnom riznice najvećih banaka u javnosti se često čuje mišljenje da je bar što se opcija na kupnju i prodaju dionica još uvijek prerano zbog slabe likvidnosti tržišta (koliko sam saznao i neki od Vas dijele to mišljenje. Osobno do prije godinu dana nisam znao ništa o derivatima, no iz radoznalosti sam se počeo interesirati. Kako je od knjiga na hrvatskom o derivatima objavljeno jako malo knjiga (znam samo za Izvedenice S.Orsaga, potrudio sam se nabaviti neke na engleskom (još uvijek ih čekam). kako smatram da na ovom forumu ima upućenih ljudi možda ne bi bilo loše da na ovoj temi razmjenjujemo iskustva te uvođenje derivata jednom u budučnosti dočekamo spremni. Kako bi ukratko eventualno neupućenima pojasnio što su zapravo derivati prilažem izvadak sa web stranice Limun.hr: Derivatni finacijski proizvodi (ili skraćeno Derivati) su složeni financijski instrumenti izvedeni iz bazičnih jednostavnih financijskih proizvoda. Kod derivata glavnica nikad ne mijenja vlasnika nego se samo dogovara izmjena novčanih tokova, kompenzira razlika u cijeni, kompenzira kreditni rizik ili se na neki drugi način kompenziraju prednosti i nedostaci bazičnih proizvoda iz kojih je izveden određeni derivat. Paradoksalno koriste se najčešće u dijametralno suprotne svrhe – ili u špekulantivne svrhe za rizicima sklone investitore ili kao instrument zaštite imovine za vrlo konzervativne investitore. Derivati se obično dijele prema vrsti bazičnih proizvoda iz kojih se izvode. Tako razlikujemo: a) kreditne derivate Credit Default Swap – kupoprodaja rizika nekog izdavatelja za određenu premiju Total Return Swap – kupoprodaja rizika i svih priljeva od nekog potraživanja za određenu premiju i protupriljev Credit Spread Option – pravo na kupnju ili prodaju nekog vrijednosnog papira ukoliko se spread u odnosu na dogovoreni kriterij promijeni za više od unaprijed dogovorenog iznosa. b) derivate na devize Forward (terminska kupoprodaja strane valute) predstavlja fiksiranje cijene tečaja s dospijećem dužim od dva radna dana. Omogućava klijentu fiksiranje tečaja na točno određeni dan u budućnosti kada će transakcija zbog koje se klijent štiti zaista izvršiti Opcija predstavlja pravo terminske kupnje ili prodaje određene valute na točno određeni datum u budućnosti. U slučaju kad je klijentu tržišni tečaj povoljniji, klijent opciju ne mora izvršiti. c) derivate na vrijednosne papire Forward (terminska kupoprodaja vrijednosnih papira) – ugovor o kupoprodaji nekog vrijednosnog papira u budućnosti po određenoj cijeni Put (Call) Options – pravo bez obveza na prodaju (kupnju) vrijednih papira u budućnosti po određenoj cijeni. d) derivate na kamatne stope Forward Rate Agreement – fiksiranje kamatne stope na određeni rok s početkom u budućnosti Interest Rate Swaps – zamjena novčanih tokova iz fiksnih (varijabilnih) potraživanja za novčane tokove iz varijabilnih (fiksnih) obveza Interest Rate Caps ili Interest Rate Floors – opcija ukoliko kamatne stope porastu (padnu) iznad (ispod) određene vrijednosti da će izdavatelj opcije plaćati imatelju razliku. Izvor: Limun.hr

Suricata suricatta

Sorry Vjeko i svi ostali, učinilo mi se da sam negdje vidio ovu temu ali nisam bio siguran da je to ovdje.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close