Iduća kupnja na Dow Jonesu 4500-6400?

Naslovnica Forum Komentari članaka Iduća kupnja na Dow Jonesu 4500-6400?

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Gospon Birtić, vaša želja da upujete na P/E = 7 prilično je rizična. Zašto ne biste kupovali na dividend yield od 15%?

Dragi moj Tomo mislim da si uzasno pojednostavio pricu,a nisi Warren tako da mogu biti siguran da si toga svjestan.
Ovakvi clanci dovode do onoga sto bi ja nazvao mjehurom fundamentalne analize koja je odnjela mnoge zrtve u ovom nasem (balkanskom) neukom i nerazvijenom trzistu svi oni koji su ulagali u sase i blse takvom metodom i gledali kako im se ulaganja tope kao sladoled na suncu znaju o cemu pricam .Kupovanje po bilo kojem p/e ili bilo kojem drugom indikatoru bez poznavanja sto stoji iza toga indikatora (citaj koji je operativni razlog takvog stanja) i bez razumne i logicke aproksimacije utemeljene na financijskim i statistickim informacija te zdravom razumu o kretanju e komponente u buducnosti uglavnom zavrsava dobro poznatom lekcijom da je investiranje skup sport.
Takodjer ne znam koliko je nasim limac investitorima poznata cinjenica da su sve ciklicne kompanije poput rudarskih kompanija vrlo rizicne investicije na niskim p/e indikatorima jer to cesto sugerira kraj pozitivnog ciklusa (ako je razlog niskog p/e rekordan e)
Jedina strategija ciste fundamentalne analize koja se pokazala uspjesnom za koju ja znam (koju je btw. gotovo nemoguce danas koristiti radi kompjuterskih algoritama koji iskoristavaju podcjenjenost u nevjerojatno kratkim rokovima) je Grahamova metoda net net bargina (Working capital (current assets less current liabilities) then subtract any debt not included in current liabilities) ili ti likvidacijska vrijednost kompanije.Ovakva metoda zahtjeva sto vecu diverzifikaciju jer dosta takvih kompanija zavrsi u bankrotu,a likvidacijska vrijednost ispadne manja nego sto se izracunalo,takodjer treba dodati da je Graham kratkotrajnu imovinu izracunavao vlastitom metodom za razliku od ljudi koji misle da je dovoljno baciti oko na google finance ili neki slicni portal.
Uglavnom da se dalje ne pravim pametan ovakvu strategiju ulaganja na temelju fundamentalne analize (bez da znamo sto stoji iza tih fundamenata) treba izbjegavati u sirokom luku,a svima onima koji nemaju vremena ili volje posvetiti realnoj analizi savjetovao bi da se mane corava posla i da lovu parkiraju u indexnim fondovima ili orocenoj stednji.

P.S. Ako vec ne mozete odoljeti iskusavanju vlastite srece (jer kod takvog ulagnja sreca igra kljucnu ulogu) koristite p/b ili p/s indikatore jer oni sadrzavaju puno manje zamki od tako dobro poznatoga i izlizanoga p/e.

P.S.S. Nikako da shvatim da li si ti dragi nas Tomo kao i nas dragi Baka Neno spekulant koji bi vise od icega volio da je value investor jer bi onda imao nesto pametno za reci? (nemoj ovo shvatiti kao uvredu vec intelektualno nadmudravanje)

nemogu vjerovati,napokon netko tako dobar koji zna o cemu se radi i koji razumno zaključuje,,gospodine hvala na članku i ugodan dan zeli vam andmar

voli vas andmar

@goldfinger u index fondovima ili oročenoj štednji!!e gospodine vi se nemožete praviti pametni jer izgleda da vi nemate to nešto kad ovakve stvari pišete,,,,a tek vaše intelektualno nadmudrivanje !ja bih gospodine rado s vama trgovao!!

voli vas andmar

Čitajuć ovaj prljutak i drljotinu osjećao sam se kao i tvoji virtualni frendovi citiram “pričao sam, a oni su se smijali”, “rekoh ja, a oni su se valjali od smijeha”. I našao sam dio gdje bih se složio sa tobom citiram “ali recimo da sam najblesaviji investitor na svijetu, zadrt do krajnjih granica”
Inače i dalje apsolutno niš pametnog, samo neki kibidabi.
LP.

PEYO vizionar slijepac, kolekcionar minusa

Svako zakljucivanje zasnovano na jednom ili pak dva indikatora moze odvest u pogresan smijer.Gore navedeni clanak vjerovatno i nije zamisljen kao neka ozbiljna analiza,te bi sve to tako trebalo i promatrat…..

evo neki tipk na cnbc-u spominje 3000
http://www.cnbc.com/id/44481286

www.knjigara.com

ZAšto ovaj čovjek upće piše u poslovnoj tiskovini. Ne razumijem. Kad ga je već tako dobro krenulo mogao bi nešto natipkati o imunologiji u Annual Review of Immunology. Sigurno se i u to razumije. Imao bi i šarmantan potpis: ‘autor teksta je prestao pušiti kako bi povećao imunitet. Ovo nije nagovor na odbacivanje cigareta’.


ZAšto ovaj čovjek upće piše u poslovnoj tiskovini. Ne razumijem. Kad ga je već tako dobro krenulo mogao bi nešto natipkati o imunologiji u Annual Review of Immunology. Sigurno se i u to razumije. Imao bi i šarmantan potpis: ‘autor teksta je prestao pušiti kako bi povećao imunitet. Ovo nije nagovor na odbacivanje cigareta’.

Ova ti je dobra [thumbsup]

PEYO vizionar slijepac, kolekcionar minusa

Dragi komentatori,
kad citam nabacivanje kamenjem, sjetim se naslova Careful with that axe Eugene". Cemu ovo. Goldfinger je rekao istinu, koju i autor clanka vjerojatno poznaje (pojednostavnio je to u clanku), ali ostale konstatacije:
– da bi netko trebao javiti svijetu da je ovdje raj
– da bi trebalo djecicu investitore KUPI! drzati malo podalje od sporeta
i ostalo + link koji je vrlo lijep odgovor na blacenja me ipak natEralo da se nakon godina javim i pozdravim, a ne pljunem.
Ugodan dan.

Obećanja pljušte, mi se dobro držimo. Srdačno Vaši

Ajd Goldfingeru napiši Malu knjigu i u njoj objasni te svoje teorije da ih mogu razumijeti. Odnosno, barem se potpiši da znamo tko si. Do tada više vjerujem Greenblattu, Malkielu,….. i sebi

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

andmar na svoju srecu i tvoju zalost ja ne trgujem vec investiram,a posto je investiranje proces koji se radi sam sa sobom i bezobzira na druge nazalost ne mozes investirati samnom…nepobitna cinjenica je kao sto sam vec bio napisao u jednom komentaru da vecina moze raditi jedino rezultate jednake trzistu umanjene za transakcijske i ine troskove ako mislis da si dio manjine (ja mislim da bi ljudi koji komentiraju kao ti i pricaju o nekom trgovanju trebali biti iskljucivo u indexnim fondovima jer sve ostalo ce rezultirati gubitkom glavnice) u tom slucaju se drzis sto dalje od bilo kakvih index-a
btw. ne ulazem u indexne fondove niti drzim novce na orocenoj stednji…e da i nema potrebe da branite tomislava od mene jer je on meni jako simpatican!

vodoinst nema potrebe da izmisljam toplu vodu posto se osnovni principi investiranja nisu promjenili vise od 50g.
btw. iako nemam nista protiv Greenblatt-a radje bi ti preporucio ove knjige (The Alchemy of Financem,Security Analysis,Common Stocks and Uncommon Profits,Beating the Street,Investment Biker,The Money Game,John Neff on Investing,Don’t Count on It!,Bill Gross on Investing,When Markets Collide,When Genius Failed i sve ostale knjige od istih autora) lista je duga iako sam dosta toga izostavio,stvarno nema potrebe da jos i moja malenkost pise knjigu.

Dragi moj Tomo evo ovdje malo kredibilnijeg covjeka koji je napravio nevjerojatne rezultate zanemarujuci ovakva razmisljanja…http://www.youtube.com/watch?v=-FO1K0IfUos&feature=related
kriza ce se zaboraviti svi ce pjevusiti i voziti cemo se prema iducem iracionalnom pretjerivanju ili kako bi Jinxi rekli "sve ce biti isto kao prije" (nazalost nisam siguran da ovo vrijedi i za Hrvatsku opcenito,ovdje ne mislim na crobex,nazalost mi cemo zavrsiti u istom problemu kao i Grcka samo je pitanje vremena jer za razliku od SAD-a nikada nismo imali ekonomski i politicki sistem koji funkcionira)

Btw.tip kojega promoviras u komentaru je prije knjige koja se spominje u ovom clanku napisao ovu knjigu:
The Next Great Bubble Boom: How to Profit from the Greatest Boom in History: 2006-2010
s ovakvi razmisljanjem…The Great Boom resurging into its final and strongest stage in 2007, and even more fully in 2008, lasting until late 2009 to early 2010.

goldfinger, to je post! [thumbsup]
brdo korisnih stvari.
ne nužno putokaza, ali svakako doprinos zajednici [thumbsup]

www.knjigara.com

joj koliko pametnih glavica koje vjeruju u riječi kao što su TA, fundamenti, slobodno tržište(ovo je posebno smiješno). ovo je era u kojoj je kapitalizam(krupni kapital) ustvari zaštićen socijalizmom(uvijek će ga na kraju država pokrpati) tj sirotinja.

tržište nikada nije bilo manje slobodno i nikakve vaše vradžbine neće dati nikakve odgovore, možete samo slučajno pogoditi. bit će onako kako kaže krupni kapital. ako na nekoj dionici p/e treba biti 100 biti će 100.

ako bilić kaže(njemu šapću drugi) da brani pletikosa branit će pletikosa ma što god vi ne-treneri vikali sastrane.

livin' from hand to poor mouth you an' me an' my secret south

New Report

Close