Zlato i srebro – jeste li zakasnili?

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije IT i ICT industrija Zlato i srebro – jeste li zakasnili?

You have to choose between trusting to the natural stability of gold&silver and the natural stability of the honesty and intelligence of the members of the Government. And, with due respect for these gentlemen, I advise you, as long as the Capitalist system lasts, to vote for gold.

George Bernard Shaw

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

Čemu daješ prednost, fizikaliji ili dionicama zlatnih i srebrnih rudarskih kompanija u duljem roku (pod pretpostavkom da nismo zakasnili)?

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Prednost dajem fizikaliji, i to u najmanjem omjeru od deset do dvadeset posto ukupnog portfelja, najbolje u sefu ili još bolje u kućnom sefu, van dosega državne administracije….
Još toliko se slobodno može imati u prvoklasnim, nezaduženim, visokoprofitabilnim rudarima poput SLWea, SVMa, GPL i slično……
Za rudare još uvijek nije kasno, jerbo se smatra da su 30-40% podcijenjeni u odnosu na zlato i srebro…
Naravno svatko treba prilagoditi omjere prema stanju vlastitih sredstava i preferencija….

Ne treba zanemariti niti minimum likvidnosti u kartušini te bankarske probleme diljem EU, bank holiday bi mogao osvanuti jedno jutro i ostaviti vas bez sredstava za život……

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

OK, zašto se smatra da su podcijenjeni 30-40% u odnosu na rude koje eksploatiraju?

Inače,i jedno i drugo ima svojih prednosti i nedostataka iako je trenutno fizikalija (ili papiri vezani na fizikaliju) bolji pick.
Među ostalim je to i zato jer su rudnici tvrtke, te kao i sve druge dijele operativne rizike poput tvrtki iz drugih sektora. Ipak tu je i prilika ulaganja jer stvaraju novčane tokove i isplaćuju dividende za razliku od fizikalije.
Odgovor na pitanje gore možda leži u terminskim isporukama zaliha rudarskih tvrtki po fiksiranoj cijeni znatno nižoj od spot cijene unce zlata ili srebra koje je prebrzo otišlo gore.
Kakogod bude li rasla globalna potražnja i dalje za ovim metalima, dionice rudnika biti će definitvno u fokusu.

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Tako je kolega…….rudari su početkom godine ugovorili isporuke srebra po cijeni od 30 usd i normalno da investitori ne lude za njima jer su sami sebe zakinuli za prilično parusina ….jer je cijena na spotu konstatno bila iznad ugovorene…

Sad samo treba promisliti što će se desiti sa cijenama najboljih rudnika srebra ( zlata ) kad ugovore isporuke po novim cijenama, pogotovo ako srebro tada bude 75 usd?? a zlato na 2300

[rolleyes]

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........


Tako je kolega…….rudari su početkom godine ugovorili isporuke srebra po cijeni od 30 usd i normalno da investitori ne lude za njima jer su sami sebe zakinuli za prilično parusina ….jer je cijena na spotu konstatno bila iznad ugovorene…

Sad samo treba promisliti što će se desiti sa cijenama najboljih rudnika srebra ( zlata ) kad ugovore isporuke po novim cijenama, pogotovo ako srebro tada bude 75 usd?? a zlato na 2300

[rolleyes]

Onda ih je najbolje kupovati kada se procijeni pad spot cijena, a nakon što ugovore fiksne isporuke…vjerojatno medju njima ima i onih koji se ne hedgaju iako su manjina.
To te dođe otprilike isto kao i brodari sa ugovorenim vozarinama…

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Jeste, zakasnili ste……..zlato sad treba prodati a ne kupovati……ako već nešto kupujete onda treba kupiti shorteve na zlato i srebro………baš kao što je moj drugar James trebao kupovati FAZ a ne Russell2000….
to ne znači da se nećete moći ukrcati u vlakić ali to treba učiniti tek nakon značajne korekcije koja će početi za koji dan/tjedan, pa tako idućih godinu dana…….ja danas prodajem svoje pozicije u zlatu i chf……..lijepo smo se družili zadnjih mjeseci ali tako je to u životu, svemu lijepome dođe kraj……. [cry]

Boli me racku ionako niti imam niti kupujem fizikaliju. Imam samo dionice i papire vezane uz commodity indekse poput DBC (koji nije previse volatilan jer je vezan na kosaricu roba od kojih neke vecinu vremena negativno koreliraju), donjeli su mi umjerenu ali stabilnu zaradu tijekom proteklih 15-16 mjeseci.
Osim toga imam nesto ETF-ova vezanih na rudatske tvrtke (vise njih).

Znam samo za jednu osobu "starosjedioca" u zlatu na ovome forumu, taj je kupovao zlato i prije 2007. po cijenama debelo ispod 1000 $/ Oz.
Svi ostali raspisali su se o zlatu tek nedavno, sto bi rekao Ivica Sanader…"Psi laju karavani, prolaze..".
Njih uopce ne dozivljavam kao meritum.

Sa aspekta diverzifikacije dioničkog portfelja u duljem razdoblju dobro je imati,nedju inim i dio portfelja vezan uz zlato (isto kao i u npr. obveznicama), no i to je vise stvar osobnih preferencija i risk aversion.

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Mene zlato nikad nije ni zanimalo, a ne bih ga ni sad kupio, čak ni da mi daju priliku da ga kupim po cijeni iz 2007.
Ali srebro, e to je nešto drugo. To je investicija slijedećeg desetljeća!!! [kiss]

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

Zasto tako mislis (ali bez copy-paste clanaka iz Arene) ?

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Kad pročitaš sve ono što sam ja pročitao o srebru u zadnje dvije godine onda će ti biti jasno.A to mi je malo dugo objašnjavati.A nije mi jasno ni zašto bi to nekome bilo bitno.
Svatko treba napraviti domaću zadaću ako želi u nešto uložiti.

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

Nije meni bitno tvoje misljenje vec smatram da nitko ne bi trebao tvrditi nista sto nije u stanju dokazati.
Niti ovdje niti igdje drugdje.

Inace, procitao sam ja puno toga, zadnjih mjeseci vise toga i vidio iz prve ruke.

Sukladno svemu, sve vise spoznajem da su, opcenito govoreci, dionice najzahvalnija klasa imovine u duljem roku prema mogucim iznadprosjecnim stopama prinosa uz dani rizik.
Samo tvrtke su u stanju kreirati zarade i multiplicirati stope prinosa nerijetko i neovisno o ciklicnim kretanjima (vidi primjer AAPL ili Intel) dok je kretanje cijene ostale imovine vise u sferi trzisnih faktora (strah od inflacije,visina kam. stope i sl.).

Trebalo je vremena da to "legne" iako to pise gotovo u svakoj knjizi koja govori o ulaganjima.
Time ne podcijenjujem niti jednu drugu imovinsku klasu, svaka u svoje vrijeme moze uknjiziti lijepe zarade ili posluziti kao portfolio stabilizator, no ponavljam, opcenito govoreci smatram da je tako kako sam obrazlozio.

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Općenito govoreći to sa dionicama forever je jedna od najvećih zabluda koja postoji.
Evo primjera na US.
Od 1966-1982 dionice su bile u secular bear marketu, dakle izgubljenih 16 godina.
U tom periodu je zlato poskupjelo sa 35 usd za uncu do 800 usd za uncu, a srebro od 3 usd do 50 usd
Nakon 1982. do 1999. su dionice postigle izvanredne prinose za zlato i srebro su bili u bear marketu.
Od 2000. godine do danas dionice su teška pušiona u Americi, a zlato je poraslo sa 270 usd na 1750, a srebro sa 3,8 usd na 38 usd.

Treba prepoznati ciklus i koja klasa imovine nudi najbolje povrate, a ne se slijepo držati jednog te istog asseta.

imho

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

Kolega Ringo, prije svega hvala na odgovoru, ovako je bolje.

Sto se tice nominalnih prinosa na cijene zlata i srebra kroz navedeno razdoblje, u pravu si.
Medjutim, reinvestiranje primljenih dividendi multiplicirati ce zarade ili ublaziti gubitke kod equity-a dok kod drzanja kovina toga nema.

Nadalje, sto sa transakcijksim troskovima kupoprodaje i/ ili drzanja kovina pogotovo u dugom razdoblju? Ti troskovi su kod dionica ipak znatno nizi ili ih nema.

Kakav je porezni aspekt kod jednoga ili drugoga (pogotovo u nasoj drzavi)?

Nekako (iako nikada nisam drzao fizikaliju) sam misljenja da je lakse prodati(mislim na troskovni aspekt) pa opet kupiti dionicu nego zlatnu polugu.Takodjer sto sa kradjom takve imovine (u jednom
od prethodnih postova spominjao si i kucni sef), da li to ukljucuje i placene premije osiguranja te imovine?

Sve navedeno utijece na stvarni prinos razdoblja drzanja. Pretpostavimo da je inflacija jednako na strani kovina i equity-a.

Sto se tice ciklusa, slazem se, isto sam naveo u prethodnoj poslijednjoj recenici.

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

New Report

Close