21.03.2007 18:10
Braniteljski udjeli na meti kamatara Autor Nikola SEVER ŠENI
Braniteljima se javljaju mešetari i nude im otkup udjela u Fondu branitelja kazao je predsjednik Udruge stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški. Dodao je da su iznosi koji se nude do pet puta manji od stvarne vrijednosti.
- Nazivaju branitelje slabijeg imovnog stanja iz cijele zemlje. Pozivamo branitelje neka ne nasjedaju na takve ponude jer će za godinu dana svoje udjele moći unovčiti za pravu cijenu i potpuno legalno kazao je Glogoški.
Ilegalno trgovanje
Uime Zajednice udruga proisteklih iz Domovinskog rata Zvonko Milas upozorio je branitelje da je bilo kakvo potpisivanje ugovora prije travnja iduće godine ilegalno i kažnjivo.
Kako doznajemo od branitelja koji su prodaju udjela oglasili u oglasnicima, cijena jednog boda na crnom tržištu kreće se od dvije kune do najviše dva i pol eura.
- Udjeli se mogu prodati u kafiću Jet-set u Španskom. Najprije branitelj potpiše punomoć kamataru, a onda otvori tekući račun u Splitskoj banci na koji će sjedati novac iz Fonda. Kamatara odmah opunomoći za podizanje novca. Kada od banke dobije karticu tekućeg računa i pin, predaje ih kamataru, a on mu isplati novac dva do dva i pol eura po bodu ispričao je Mladen, nepokretan ratni invalid iz Zagreba koji u Fondu branitelja ima 5050 bodova.
Za prodaju se zasad nije odlučio jer novac koji mu se nudi nije dovoljan da plati operaciju kralježnice u inozemstvu. Mizerna ponuda koju je dobio Mladen golema je kad se usporedi s ponudom od dvije kune za bod koliko se nudi Damiru Dumboviću iz Grubišnog Polja.
3,3 milijarde kuna
Ministarstvo nema spoznaja o sličnim ponudama.
- Nitko ne može trgovati udjelima u Fondu do travnja 2008. Ministarstvo branitelja i Erste Invest izvijestili su javnost da bi bilo kakve transakcije te vrste do isteka moratorija bile ništave poručila je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor.
Dodala je da vrijednost Fonda neprekidno raste te da trenutačno iznosi
3,3 milijarde kuna. Branitelje je pozvala
neka ne nasjedaju na sumnjive transakcije te ih podsjetila da su, upravo zbog toga, ugrađeni mehanizmi kako bi se zaštitila njihova imovina.