‘Za investitore smo još uvijek neprijateljski raspoloženi’

Autor: Darko Markušić , 28. listopad 2012. u 22:01
Sudionici Međunarodnoga investicijskog foruma ukazali su na prepreke i razloge manjka stranih ulaganja u Hrvatsku/PIX

Poduzetništvo se u Hrvatskoj i dalje sotonizira, glavna je poruka s dubrovačkog investicijskog foruma.

Hrvatska nije dovoljno otvorena za strana ulaganja, investicijska klima još uvijek nije promijenjena i dosad je učinjeno premalo, potvrđuju to iz godine u godinu sve skromnija strana ulaganja u Hrvatsku, istaknuo je Paul Vandoren, šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj, na Međunarodnom investicijskom forumu u Dubrovniku , u organizaciji Dubrovačko-neretvanske županije, a pod medijskim pokroviteljstvom Poslovnog dnevnika.

"Dok mnogi Hrvati misle da je zlo ostvarivati profit, pred svima nama je puno posla", naglasio je Vandoren. Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević među glavnim preprekama investicijama navodi raširenu percepciju korupcije, sporost i nesposobnost državne i lokalne administracije. On ocjenjuje da Hrvatska nije uspješno iskoristila svoj geopolitički položaj i činjenicu da je jedina zemlja istodobno i na Mediteranu i na Dunavu. Naglašava da se u Hrvatskoj oprašta sve osim uspjeha, a da se poštenima percipiraju samo "oni koji nemaju, ne rade ili nisu uspjeli".Davor Štern, predsjednik Uprave Trade Consultinga, smatra da ova ekonomska kriza neće tako brzo proći i da nema više povratka na staro. U Hrvatskoj su, kaže, investitori prepušteni sami sebi, te umjesto da administracija bude partner investitorima oni ostaju sami što stvara percepciju još veće korupcije. Saborski zastupnik HDZ-a Branko Bačić naglašava da prekomplicirana procedura odbija investitore. Zamjera Vladi stvaranje porezne nesigurnosti, te na primjeru harača za mobilne operatere koji se dva puta uvodio i dva puta ukidao dokazuje kako ne treba zbunjivati ulagače. 

Kao primjer lošeg poreznog tretmana poduzetnika ističe i retroaktivno uvođenje poreza na zadržanu dobit, što "jedna ozbiljna država nikad ne bi učinila".Vandoren je dodao kako je sa svojim primjedbama upoznao Vladu, a osobito prvog potpredsjednika Vlade Radimira Čačića i ponovio da vjeruje da će Hrvatska postati 1. srpnja 2013. nova članica EU-a, a da prethodno još treba ispuniti više od 10 zahtjeva s kojima je Vlada upoznata. Govoreći o prednostima hrvatskog ulaska u EU, Vandoren je naglasio da Hrvatska 60 posto svoga izvoza izvozi u zemlje Unije, a da je to još uvijek manje od jedan posto uvoza EU, što najbolje govori o potencijalima koji stoje pred hrvatskim tvrtkama. Predsjednik HGK pak konstatira da hrvatski premijeri u pravilu odlaze u državničke posjete u krive zemlje, odnosno da još nijedan premijer nije otišao u zemlju gdje Hrvatska i hrvatske tvrtke uistinu imaju potencijala značajno povećati svoj izvoz.

Potencijali

Projekti u turizmu, poljoprivredi i marikulturi

Cilj konferencije, koja je okupila i investitore iz inozemstva i hrvatske dijaspore bio je predstaviti mogućnosti investiranja u Dubrovačko-neretvansku županiju. Potencijalnim investitorima predstavljeni su već pokrenuti projekti,  ali i novoplanirani na području turizma, građevinarstva, poljoprivrede i marikulture, kao i prednosti korištenja fondova EU-a i javno-privatnog partnerstva.

Komentirajte prvi

New Report

Close