Na Wall Streetu cijene dionica pale, ulagači oprezni

Autor: Poslovni.hr/Hina , 01. travanj 2015. u 08:36
Foto: Thinkstock

Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica znatno pale, nakon snažnog rasta dan prije, jer su ulagači oprezni uoči sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, a pod najvećim su pritiskom bili zdravstveni i energetski sektor.

Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica znatno pale, nakon snažnog rasta dan prije, jer su ulagači oprezni uoči sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, a pod najvećim su pritiskom bili zdravstveni i energetski sektor.

Dow Jones skliznuo je 200 bodova ili 1,11 posto, na 17.776 bodova, dok je S&P 500 pao 0,88 posto, na 2.067 bodova, a Nasdaq indeks 0,94 posto, na 4.900 bodova.

Nakon što su u ponedjeljak skočili više od 1 posto, jučer su burzovni indeksi izgubili veći dio tih dobitaka, a na vrijednosti su izgubile dionice u svih 10 sektora S&P 500 indeksa.

Najviše je, 1,5 posto, pao zdravstveni sektor jer je splasnuo entuzijazam ulagača od prethodnoga dana potaknut najavama nekoliko preuzimanja u tom sektoru.

S&P indeks energetskog sektora skliznuo je, pak, 0,9 posto, zbog pada cijena nafte jer se očekuje da će Iran i šest svjetskih sila postići dogovor o spornom nuklearnom programu, što bi rezultiralo ukidanjem sankcija i većim iranskim izvozom nafte.

Na londonskom je tržištu cijena nafte jučer pala 1,18 dolara, na 55,10 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu cijena barela skliznula za 1,08 dolara, na 47,60 dolara.

Na tržištu vlada oprez, na što ukazuje ispodprosječan obujam trgovanja. Na američkim su burzama vlasnika jučer zamijenile 6,3 milijarde dionica, dok prosječan dnevni obujam u ovom mjesecu iznosi 6,7 milijardi.

Ulagači su suzdržani zbog neizvjesnosti po pitanju povećanja kamata u SAD-u, koje će, kako je poručila američka središnja banka Fed, ovisiti o budućim gospodarskim pokazateljima.

A u petak se očekuje izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje uvijek znatno utječe na smjer tržišta. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u ožujku otvoreno 244.000 novih radnih mjesta. Ako se te procjene potvrde, bio bi to već 13. mjesec zaredom kako broj zaposlenih raste za više od 200.000, što je najduži takav niz od 1994.-95. godine.

Ulagači su oprezni i zbog toga što idućega tjedna počinje sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija. Na tržištu vlada bojazan da će zbog snažnog jačanja dolara u proteklih godinu dana rezultati kompanija biti slabi, posebice multinacionalki koje najavljuju pad prihoda i dobiti s inozemnih tržišta.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju pale za 2,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

U cijelom ožujku sva tri indeksa zabilježila su gubitke. Dow Jones potonuo je 2 posto, dok je S&P 500 skliznuo 1,7, a Nasdaq 1,3 posto.

Dow Jones oslabio je i u cijelom prvom tromjesečju, za 0,3 posto, no S&P 500 ojačao je 0,4, a Nasdaq indeks 3,5 posto.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,72 posto, na 6.773 boda, dok je frankfurtski DAX pao 0,99 posto, na 11.966 bodova, a pariški CAC 0,98 posto, na 5.033 boda.

Komentirajte prvi

New Report

Close