Dionicom Kraša ostvaren promet od 8,7 milijuna kuna, a cijena joj je porasla na 1.060 kuna

Autor: Poslovni.hr/Hina , 28. listopad 2019. u 09:53
Foto: Žarko Bašić / Pixsell

Među najlikvidnijima je bila i dionica Saponije, kojom je ostvareno nešto više od 3 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 23,5 posto na 336 kuna.

Na Zagrebačkoj će burzi u ponedjeljak, kao i u ostatku tjedna, u fokusu ulagača biti kvartalni poslovni rezultati domaćih kompanija, pa bi smjer Crobex indeksa mogao ovisiti o tim rezultatima.

Svih pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuje stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks spustio se prošloga tjedna 0,02 posto, na 2.012 bodova, a Crobex10 za 0,45 posto, na 1.186 bodova.

Među sektorskim indeksima, najviše je na gubitku bio industrijski, za 0,4 posto, dok je najviše porastao turistički, za 2,3 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je oko 40 milijuna kuna, otprilike isto kao i u tjednu ranije.

„Prošlog je tjedna domaće tržište kapitala gotovo stagniralo, dok je likvidnost bila znatno manja nego proteklih tjedana kada se više trgovalo dionicama Kraša. Tako je prošloga tjedna prosječni dnevni promet iznosio samo oko 7,9 milijuna kuna. Premda je dionica Kraša bila ponovno najlikvidnija, ipak je to bio manji promet nego prethodnih tjedana”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.

Dionicom Kraša prošloga je tjedna ostvaren promet od 8,7 milijuna kuna, a cijena joj je porasla 0,95 posto, na 1.060 kuna.

Mesna industrija braća Pivac prošloga je tjedna objavila je ponudu za preuzimanje Kraša po cijeni dionice od 430 kuna.

Dionice te kompanije u fokusu su ulagača od 9. rujna kada je najveći pojedinačni dioničar, Mesna industrija braća Pivac, najavila ponudu za preuzimanje.

U međuvremenu, Kappa Star Limited najviše je kupovala dionice Kraša, pa je ta ciparska tvrtka, u vlasništvu srpskog poduzetnika Nebojše Šaranovića, prešla prag od 24 posto vlasničkog udjela u Krašu.

S prometom od 3,17 milijuna kuna prošloga je tjedna po likvidnosti slijedila dionica Podravke, čija je cijena oslabila 1 posto, na 479 kuna.

Među najlikvidnijima je bila i dionica Saponije, kojom je ostvareno nešto više od 3 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 23,5 posto na 336 kuna.

Ipak, najveća dobitnica među likvidnijima bila je dionica Uljanika, kojoj je cijena skočila 30,6 posto, na 1,11 kuna.

U četvrtak je prodano usisno jaružalo na vlastiti pogon Willem van Rubroeck, koje se gradilo u Uljaniku. Kao najvrijednija imovina u stečajnoj masi Uljanika d.d. prodan je za 794 milijuna kuna.

Iako kupac nije poznat, pretpostavlja se da je riječ o Jan de Nulu, tvrtki koja je i naručila njegovu izgradnju.

U petak je, pak, na izvještajnom sudskom ročištu na Trgovačkom sudu u Pazinu odlučeno je da Uljanik d.d. u stečaju nastavlja s poslovanjem, a stečajna upraviteljica Marija Ružić dobila je rok od trideset dana za izradu poslovnog odnosno stečajnog plana kojim bi se trebala definirati budućnost i eventualni put oživljavanja pulske brodogradnje.

S druge strane, najveće gubitnice bile su prošloga tjedna dionice Tankerske Next Generation, s padom cijene za više od 13 posto, na 39,8 kuna, te Đuro Đaković grupe, za 12,3 posto, na 5,26 kuna.

Radnici Đure Đakovića, njih 700, od četvrtka su u štrajku zbog neisplate plaće za rujan. Osim plaća, traže i ostavke članova Uprave jer smatraju da nisu sposobni voditi tvrtku.

Iz Uprave su odgovorili da će biti osiguran novac za isplatu plaća koje kasne u tri od pet tvrtki u sastavu te grupe.

„Ulazimo u zadnji tjedan objava kvartalnih poslovnih rezultata domaćih kompanija, što će investitori pažljivo pratiti. Tako će danas, kao i u ostatku tjedna, ti rezultati biti u fokusu investitora”, kaže Davor Špoljar.

A na svjetskim je burzama prošloga tjedna prevladavalo pozitivno raspoloženje. Na Wall Streetu je tako Dow Jones prošloga tjedna ojačao 0,7 posto, dok je S&P 500 porastao 1,2, a Nasdaq indeks 1,9 posto.

„Glavni pokretač rasta cijena dionica bila je sezona kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Kako sada stvari stoje, rezultati za treći kvartal su bolji nego što se očekivalo. Uz to, postignut je napredak u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine, što je također pozitivno utjecalo na tržište”, kaže Davor Špoljar.

Zahvaljujući tome, i na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,4 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 2,1, a pariški CAC 1,5 posto.

„I ovoga će tjedna u fokusu investitora biti kvartalni rezultati kompanija, a pažljivo će se pratiti i sjednica čelnika američke središnje banke Feda, koji bi mogli dati neke naznake o daljnjim kretanjima u monetarnoj politici”, kaže Davor Špoljar.

Komentirajte prvi

New Report

Close