Dionice Renaulta rasle 2,3 posto

Autor: Poslovni.hr , 03. siječanj 2006. u 06:00

Investitori su pružili podršku i naftnim kompanijama, koje predvodili ENI i Repsol, rastom od 1,1 posto

Tek što je prošla vrlo uspješna godina za europska tržišta kapitala, nova je započela jednako dobro, u znaku dominacije optimista koji su u uvjetima znatno slabijeg obujma trgovine gurali cijene dionica, a time i vrijednosti kontinentalnih burzovnih indeksa, uzlaznom putanjom. Dow Jones Euro Stoxx 600 indeks, koji prati kretanje 600 najvećih europskih kompanija, u protekloj je godini ostvario rast od 24 posto, odnosno, čak osmerostruko više od S&P 500 indeksa, no valuacije europskih kompanija još se uvijek doimaju prilično atraktivnima. Barem kada je riječ o fundamentima dvaju navedenih indeksa (i procijenjenim rastom dobiti), budući da u toj usporedbi američki P/E iznosi 16,3, dok je europski tek na 14,2, što, prema mišljenju velikog broja analitičara, ostavlja dovoljno prostora za nastavak pozitivnog trenda na Starom kontinentu. Prvog radnog dana nove godine europski su investitori bili lišeni inspiracije iz Tokija, Londona, Zuricha i New Yorka (da nabrojimo samo najveće), no to ih očito nije previše zasmetalo da kao istaknute dobitnike promoviraju dionice naftnih kompanija, ali automobilske industrije. Rast potonjih isprovocirao je podatak o realnom skoku broja prodanih automobila u Francuskoj tijekom prosinca prošle godine za 2,4 posto, makar je, nominalno, u odnosu na isto razdoblje 2004. godine zabilježen pad prodaje (treći mjesec zaredom) od 2,7 posto. Međutim, prvi je podatak dio analitičara pokušao interpretirati kao čvrstu naznaku oporavka u sektoru, a takvim je tumačenjem najviše koristi imao Renault, ostvarivši rast cijene dionica od 2,3 posto, iako je prodaja u prosincu smanjena za čak 12 posto na godišnjoj razini. Za petama mu je bio lokalni rival Peugeot, s padom prodaje od 2 posto, te identičnim rastom cijene dionica, a solidnu su izvedbu pružili i Fiat, te Porsche i DaimlerChrysler, ubilježivši rast dionica od 1 posto.




Nadoknađujući last-minute skok cijena sirove nafte krajem protekloga tjedna, investitori su pružili solidnu podršku i naftnim kompanijama, koje su jučer predvodili ENI i Repsol, rastom od 1,1 posto, uz napomenu kako gubitnika u sektora nije bilo. Posebnu pozornost analitičara privlači i rasplamsavanje krize oko isporuke prirodnog plina iz Rusije, odnosno, najnovija izvješća koja ukazuju na značajno smanjenje količine plina na izlazu iz Ukrajine, što je bio povod novim optužbama u smjeru ukrajinskih dužnosnika. Dotični pak demantiraju bilo kakvu umiješanost u probleme s isporukom plina, koji do sada nisu izazvali nikakve redukcije. Međutim, predstavnici najvećih europskih distributera ne isključuju ni tu mogućnost u slučaju produljenog sukoba na relaciji Moskva – Kiev, jer bi se time iscrpile trenutne zalihe. Slično intonirano upozorenje već je odaslao E.On (+0,3 posto) putem divizije Ruhrgas, ostavljajući otvorenom mogućnost privremenog smanjenja isporuke plina za industriju.

Premiere se vratio u pozitivu

Investitori su sa zadovoljstvom iščitavali i optimistično intonirani intervju Herberta Hainera, predsjednika Uprave Adidasa, koji prilično samouvjereno predviđa rast dobiti od najmanje 20 posto u ovoj godini, najavljujući pritom i mogući stock-split, te pozitivne učinke predstojećeg Svjetskog prvenstva u nogometu. Na kartu Svjetskog prvenstva u brojnim novinskim oglasima igra i Premiere, nakon što je najveći njemački pay-TV kanal izgubio bitku za prava prijenosa utakmica Bundeslige u iduću tri sezone, zabilježivši zbog toga pad cijene dionica od čak 40 posto u samo jednom danu, a jučerašnja im je trgovina donijela skok od 3,9 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close