Crobexi u blagom plusu, u fokusu dionica Zabe

Autor: Poslovni.hr/Hina , 26. ožujak 2015. u 12:27
Foto: Sanjin Strukić / Pixsell

Uz i nadalje slab promet, na Zagrebačkoj burzi u četvrtak oko podneva Crobexi su bili u blagom plusu, pri čemu se najviše se trgovalo dionicom Zagrebačke banke, dok je najveća dobitnica bila dionica Imunološkog zavoda.

Uz i nadalje slab promet, na Zagrebačkoj burzi u četvrtak oko podneva Crobexi su bili u blagom plusu, pri čemu se najviše se trgovalo dionicom Zagrebačke banke, dok je najveća dobitnica bila dionica Imunološkog zavoda.

Crobex indeks oko podneva bio je u plusu 0,16 posto, na 1.715 bodova, a Crobex10 za 0,2 posto, na 1.005 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je gotovo 2 milijuna kuna, što je otprilike 700.000 kuna manje nego jučer u ovo doba.

Najviše se trguje dionicom Zagrebačke banke, kojom je ostvareno 701.000 kuna prometa, pri čemu joj je cijena ojačala 0,11 posto, na 38 kuna.

Po likvidnosti slijedi dionica HT-a, s prometom od 235.000 kuna i rastom cijene za 0,56 posto na 162,5 kuna

Najveća dobitnica dionica je Imunološkog zavoda. Nakon jučerašnjeg potonuća njezine cijene za otprilike 25 posto, danas joj se cijena ponešto oporavila, za 4,33 posto, na 80,75 kuna.

U Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP) u srijedu je otvorena samo jedna obvezujuća ponuda za kupnju 157.997 dionica ili 54,36 posto kapitala Imunološkog zavoda, i to udruge Visia Croatica.

Potpredsjednik Vlade Branko Grčić izjavio je u četvrtak da je u procesu privatizacije Imunološkog zavoda važno osigurati novac za njegovu budućnost, dok je ministar zdravlja Siniša Varga kazao ako se u tome ne uspije, onda Ministarstvo gospodarstva mora iznaći drugačiji model opstanka te strateške kompanije.

Investitor je, naime, dužan osigurati investicijsko ulaganje od najmanje 100 milijuna kuna za izgradnju novog postrojenja za proizvodnju.

U međuvremenu, Ministarstvo zdravlja u srijedu je poništilo odluku Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) o uskraćivanju proizvodnih dozvola za bakterijska cjepiva i krvne pripravke IMZV-u.

Najveća gubitnica, pak, bila je dionica Termes grupe, u čijem je sastavu Tvornica šećera Osijek, s padom cijene za 22,5 posto, na 89,5 kuna.

Poslovni dnevnik u četvrtak piše da su propali pregovori o vlasničkom povezivanju tri hrvatske šećerane – Tvornice šećera Osijek, Vira i Sladorane radi konsolidacije te industrije.

Propast pregovora tom je listu potvrdio većinski vlasnik osječke šećerane Marko Pipunić, no nije htio otkriti detalje oko kojih se s potencijalnim kupcima nije uspio dogovoriti.

Povezivanjem hrvatskih šećerana trebala se konsolidirati proizvodnja, odnosno postići da cjelokupna kvota koju je Bruxelles za Hrvatsku limitirao na razinu od 193 tisuće tona bude realizirana pod jednom kapom.

Komentirajte prvi

New Report

Close